Irkçılığa karşı mısır unu ve briyantin

9 Şubat 2020 03:09- Son Güncelleme - 9 Şubat 2020 22:43
Google news abonelik

HASAN BEGDİLİ

İçinde bulunduğumuz 2019-2020 sezonunda futbolda birçok ırkçı saldırı yaşandı. Futbol tarihi boyunca da futbolcular ırkçılığa maruz kaldı ve bununla mücadele etmeye çalıştı. Son yıllarda oyunun düzenleyici ve organize edici kurumları FIFA ve UEFA ırkçılık sorununa çözüm arıyor ancak saldırılar devam ediyor.

Eşitlik şansı için oynadılar

İngiltere özel okul eğlencesi olarak ortaya çıkan futbol, ulaştığı her yerde kısa sürede popülerleşti, toplumun bütün tabakaları tarafından kabul gördü. Güney Amerika kıtası ise futbolun içindeki şiirselliğin ortaya çıkmasında büyük rol oynadı. Özellikle de Latin Amerika'da toplumun alt kesimi olarak kabul edilen siyahiler oyun sayesinde bir eşitlik şansı yakalamıştı. Ancak bu onlara altın tepside sunulmadı.

Irkçılığa karşı mısır unu

Irkçılığa karşı mısır unu

Futebol Arte, yani Futbol Sanatı kavramının ortaya çıktığı Brezilya'da, futbolun erken döneminde siyahilerin oynaması yasaktı. Yine de bu durum siyahilerin ve melezlerin oyundan uzak kalmasına sebep olmadı.

İngiliz futbol yazarı Alex Bellos, "Futbol, köleliğin yıkılmasıyla birlikte Brezilya'da sorgulanmaya başlayan beyaz üstünlüğünü yeniden güçlendirmek için kullanılan bir araçtı" diyor. Buradan da anlayacağımız üzere Brezilya'da siyahilerin futbol oynamasıyla ilgili ciddi bir karşı bakış söz konusuydu.

Ancak bu futbolcuları durduramayacaktı. Tüm engellemere karşın Carlos Alberto bu durumu tersine çevirmeye kararlıydı.

Fluminense kadrosunda melez oyuncu bulunduran ilk Brezilyalı kulüp oldu. Carlos Alberto da futbol oynayabilmek için yüzünü pirinç unu ile kaplar beyaz bir tene sahip olmaya çalışırdı. Bu aynı zamanda Fluminense takımının halk arasında lakabı olacaktı.

Arthur Friedenreich'in havlusu

Arthur Friedenreich'in havlusu

Alman göçmeni bir baba ve siyahi bir annenin oğlu olan Arthur Friedenreich ise beyaz bir tene sahip olmasına rağmen kıvırcık saçları vardı. Bu durum onun melez olduğunu gösteriyordu. O da karşılaşmalarda önce saçını yıkar ve briyantinle düzleştirmeye çalışırdı. Karşılaşmalardan önce kafasına havlu sarar ve sahaya en son çıkan oyuncu olurdu.

Brezilya'da futbol bu örneklerle birlikte giderek kamusallaştı. Özellikle de Vasco da Gama'nın yenilikçi ve özgürlükçü bakışıyla birlikte kadrosuna melez oyuncuları daha fazla takıma almaya başladı.

Son yıllarda futbolda yaşanan ırkçı saldırılar

Futbol sahalarında son dönemde ırkçı saldırılar yaşanmaya devam ediyor. İşte bu ırkçı saldırılardan bazı örnekler:

Inter'in bu sezon başında Manchester United'dan transfer ettiği Belçikalı forvet Romelu Lukaku, ligin hemen başında deplasmanda oynanan Cagliari deplasmanında ırkçı saldırılara uğramıştı.

Yine İtalya Ligi'nde oynayan Balotelli de, ligin 11. haftasında oynanan Verona - Brescia maçında ev sahibi taraftarların ırkçı saldırısına uğradı. Buna sinirlenen Balotelli, tepkisini, topu degaj yaparak Hellas Verona taraftarlarının bulunduğu tribüne atarak gösterdi.

Kendi taraftarının ırkçı saldırısına uğradı

Kendi taraftarının ırkçı saldırısına uğradı

Roma forması giyen Juan Jesus sosyal medya sitesi Instagram'da kendi taraflarının ırkçı hakaret yorumlarına maruz kaldı.

'Kara Cuma' manşeti

İtalya'da yayım yapan yüksek tirajlı gazete Corriere dello Sport'un İnter-Roma maçı öncesi attığı manşetle ülkedeki ırkçılık tartışmalarını alevlendirmişti.

Manşette Lukaku ve Smalling'in fotoğrafına yer veren gazeteye birçok İtalyan kulübü tepki göstermişti. Corriere dello Sport'un tepki çeken başlığı üzerine Roma ve AC Milan kulüpleri akşam saatlerinde ortak bir açıklama yayımlayarak gazetenin yıl sonuna kadar bu iki kulübün antrenman tesislerine alınmayacağını duyurmuştu.

Daniel Alves'e atılan muz

Daniel Alves'e atılan muz

Brezilyalı futbolcu Daniel Alves 2014 yılında Barcelona forması giyerken rakip takım taraftarlarının ırkçı saldırısına maruz kalmıştı. Brezilyalı sağ beke tribünden muz atılmıştı. Alves ise atılan muzu yiyerek tribünlere tepki göstermişti.

Sahayı terk etmek istedi, sonrasında golünü attı

Hollanda Eerste Divisie Ligi'nde 14. hafta mücadelesinde Den Bocsh ile Excelsior arasında oynanan maçta ev sahibi takımın taraftarları, konuk takımın siyahi futbolcusu Ahmad Mendes Moreira'a ırkçı tezahüratlarda bulundu. Ahmad Mendes önce karşılaşmadan çıkmak istedi ancak sonra oyuna devam etti ve takıma galibiyeti getiren golü attı.

Eto, Beşiktaş taraftarlarına teşekkür etmişti

Eto, Beşiktaş taraftarlarına teşekkür etmişti

Eto'o Barcelona forması giyerken ırkçı saldırılara uğramıştı. Beşiktaş taraftarları ise Eto'ya destek mesajında bulunmuştu. Bir dönem Antalyaspor forması da giyen Eto konuyla alakalı olarak, "Bazı insanlar farklı ırktan insanlar hiç görmedi. Bunun ne demek olduğunu bilmiyorlar. Aslında onlara yardımcı olmalıyız. Irkçılık eyleminin yapıldığı zamanda beni tanımayan Beşiktaş taraftarının desteğini hiç unutmayacağım" demişti.