AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Irkçılığın sonu gelmiyor! Şimdi de Willian...

İlk Yayınlanma : 21 Şub 2021 - 15:50 / Son Güncelleme : 21 Şub 2021 - 16:03

Arsenal’in Brezilyalı futbolcusu Willian, sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılara maruz kaldı. Arsenal, ırkçılığa karşı birlik çağrısında bulundu. İşte detaylar...

Irkçılığın sonu gelmiyor! Şimdi de Willian...

AJANSSPOR - DIŞ HABER 

Arsenal’in Brezilyalı tecrübeli futbolcusu Willian Borges da Silva, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda ırkçı saldırılara maruz kaldığını açıkladı.

Willian’ın kendisine gelen ırkçı mesajların ekran görüntüsünü alıp sosyal medyada paylaşmasından sonra, Londra ekibinden bir açıklama geldi. Arsenal tarafından yapılan paylaşımda, “Irkçılığın ve nefretin, futbolda normalleştirilmesine izin vermeyiz, vermeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Arsenal'de ilk değil

Willian, Topçular'ın tek ırkçılığa maruz kalan ismi değil. Arsenal’in 21 yaşındaki genç forvet oyuncusu Eddie Nketiah’da ırkçı saldırılara maruz kalmıştı. Nketiah, kendisine gelen ırkçı mesajları tıpkı Willian gibi deşifre etmiş ve sosyal medya uygulamasının yöneticileri tarafından ırkçı paylaşımlar yapan kullanıcıların hesabı askıya alınmıştı. 

Bu yıl Chelsea’den bedelsiz olarak Arsenal’e katılan Willian, kendisine yönelik ırkçı saldırılara ilişkin “Bazı şeyler değişmeli! Irkçılığa karşı savaş devam ediyor.” paylaşımında bulundu.

İngiltere'nin kanayan yarası

Bu yıl sadece Arsenalli oyuncular değil; Manchester United, Swansea City ve Chelsea oyuncuları da aynı dertten muzdarip. Manchester United’da forma giyen Marcus Rashford ve Axel Tuanzebe, Chelsea oyuncusu Rudiger ve Swansea futbolcusu Dhanda’da ırkçılığa maruz kalmıştı. 

“Hep birlikte çalışmalıyız”

Irkçı saldırı ile ilgili bir açıklama da Arsenal Kulübü basın sözcüsünden geldi. Irkçılığa karşı hep birlikte mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizen basın sözcüsü, “Bu hareketleri ortadan kaldırabilmek için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Buna kulüpler, yöneticiler, politikacılar, taraftarlar ve medya dahildir. Bir de, sosyal medya şirketlerinin de bu tip saldırılara göz açtırmaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.