THY, Şampiyonlar Ligi Uçağını Havalandırdı

Ali Bozkurt
02.01.2023 - 23:50 | Son Güncellenme: 03.01.2023 - 00:27

UEFA Şampiyonlar Ligi'nin sponsoru THY, dev organizasyon için özel olarak kaplanan uçağı, havalandırmaya başladı. İstanbul'daki 2023 finali için geri sayım başladı.

THY, Şampiyonlar Ligi Uçağını Havalandırdı

AJANSSPOR-HABER

Türk Hava Yolları (THY), UEFA Şampiyonlar Ligi için hazırladığı uçağını uçuşlara başlattı. Şampiyonlar Ligi'ne sponsor olan ilk havayolu şirketi olarak kayıtlara geçen THY, Şampiyonlar Ligi temasını taşıyan ve bu dev organizasyonun logosunu taşıyan uçağı 1 Ocak itibarıyla uçurmaya başladı.

Yıllık 60 milyon dolarlık dev anlaşma

THY, UEFA Şampiyonlar Ligi uçağı olarak bir Airbus A330 uçağını seçti. THY, geçen yılın Eylül ayında UEFA ile dev bir sponsorluk anlaşmasına imza attı. THY, yıllık 60 milyon dolar karşılığında UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunu üstlendi. Milli kuruluşumuz 2010 yılından bu yana basketbolun da Avrupa'daki bir numaralı organizasyonu EuroLeague'in isim sponsorluğunu üstleniyor: Turkish Airlines EuroLeague...

Uçağı hazırlamak iki aylık süre aldı

UEFA Şampiyonlar Ligi uçağının dış cephesine gerçekleştirilen giydirme işleminin çalışmaları 2 aydan bu yanadır sürdürülüyordu. Hazırlıkların tamamlanmasından sonra kaplama işlemi ise teknik ekip tarafından 2 gün içerisinde yapıldı. THY Şampiyonlar Ligi uçağı ilk uçuşunu ise İstanbul'dan Fransa'nın başkenti Paris'e gerçekleştirdi. 

İlgini Çekebilir
Şampiyonlar Ligi'nde final gibi eşleşmeler!
Habere Git

Bu uçak spora önemin bir nişanesi

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 2023 finalinin İstanbul'da yapılacağını hatırlarak, şunları söyledi: "Türk spor tarihinin en önemli sponsorluklarından olan UEFA Şampiyonlar Ligi'nin temasına sahip olan uçağımız, spora verdiğimiz önemin bir nişanesidir. Gökyüzüyle buluşturduğumuz yeni tasarımlı uçağımızın hayırlı olmasını diliyorum."

İstanbul'daki final 10 Haziran 2023'te

Sadece Avrupa'nın değil dünyanın da kulüpler düzeyinde en çok ilgi gören organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 2023 finaline İstanbul ev sahipliği yapacak. Dev final, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 10 Hizaran 2023 tarihinde oynanacak. Böylece 2005'ten sonra Şampiyonlar Ligi ikinci kez İstanbul'a gelmiş olacak.

Pandemide 2021 finalini aldılar 2023'ü verdiler

Tüm dünyayı saran Covid 19 pandemesi nedeniyle 2021 yılında Manchester City ile Chelsea arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'dan Portekiz'in Porto şehrine kaydırılmıştı. UEFA yönetimi, bunun karşılığında 2023 finalini, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldınömü şerefine de İstanbul'a verdi.

İlgini Çekebilir
Şampiyonlar Ligi macerasına PSG devam Juve tamam!
Habere Git

Olimpiyat Stadı'nda hazırlıklar başlayacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçen günlerde yaptığı açıklamada Atatürk Olimpiyat Stadı'nın UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazırlanması için çalışmalara yakın zamanda başlanacağını söyledi. Yaklaşık 75 bin kişilik stat, kış aylarında sıkıntılı bir atmosfer olsa da final 10 Haziran'da oynanacağı için bu dezavantaj ortadan kalkacak. 

2005 finali unutulmazlar arasına girdi

25 Mayıs 2005 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Milan-Liverpool karşı karşıya gelmişti. İngiliz ekibi 3-0'dan muhteşem bir geri dönüşle maçı 3-3 getirdi. Uzatmalarda eşitlik bozulmayınca penaltılara geçildi. Ve penaltılarda gülen Liverpool oldu. 2005 finali gelmiş geçmiş en iyi Şampiyonlar Ligi finalleri arasında yer alıyor.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler