• Diğerleri

İstanbul'da kaç kişi koranavirüse yakalandı? İlk kez açıklandı!

İstanbul'daki koronavirüs (corona virüsü) vaka sayısı kaç? İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Türkiye'ye de Mart ayı itibariyle görülmeye başlayan koronavirüs artmaya devam ediyor. Peki, İstanbul'da kaç koronavirüs vakası var? İşte detaylar...
30 Mart 2020 15:23- Son Güncelleme - 30 Mart 2020 15:25

İstanbul Tabip Odası, resmi sitesinden yaptığı açıklamada İstanbul'daki koronavirüs vaka sayısını duyurdu.

İstanbul'daki koronavirüs vaka sayısı kaç?

İstanbul Tabip Odası, sağlık çalışanlarından gelen bilgiler doğrultusunda Mart ayında, İstanbul'daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

Ayrıca hazırlanan bildiride, 30 Mart 2020 günü itibarı ile İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı 2 yüzün üzerinde olduğu vurgulandı.

Rapordan bazı detaylar şu şekilde:

Bu hazırlıksızlık ve Türkiye’de Covid-19 vakalarının tespitindeki gecikme, bu salgında en öncelikli risk grubunda yer alan hekimler, sağlık çalışanlarının enfekte olmasına yol açmış, bazı hastanelerde Covid-19’lu hastalarla temaslı hekimlerin bu süreçte de 24 saatlik nöbetler şeklinde çalıştırılması karşılaştıkları virüs yükünün artmasına yol açmış, neticede İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı yüzü geçmiştir.

Hastalardan istenen PCR test sonuçları hastayı takip eden hekime çok geç ulaşmakta, çoğu kez hekimler yazılı olarak bildirilmeyen sonuçlara ancak telefonla ulaşabilmekte, bu durum tedavilerde ciddi aksaklıklara yol açmaktadır. (Raporun tamamını okumak için tıklayınız)

Crystal Palace - Arsenal Maçının Ardından Değerlendirmeler