• Diğerleri

İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi Finali boş tribünlere mi oynanacak?

10 Mart 2020 00:04- Son Güncelleme - 10 Mart 2020 00:09
Google news abonelik

Hüseyin Özkök

30 Mayıs 2020 günü İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak olan Şampiyonlar Ligi Finali Koronavirüs tehlikesi nedeniyle seyircisiz oynanma tehlikesi ile karşı karşıya. UEFA'nın ciddi bir test maçı talebi doğrultusunda 5 Mayıs günü Ziraat Türkiye Kupası finalinin de oynanacağı statta hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

Şampiyonlar Ligi'nde şu anda dördü İspanya, dördü İngiltere, üçü İtalya, üçü Almanya, ikisi Fransa'dan olmak üzere 16 takım mücadele ediyor.

Takımların ait oldukları ülkelerde rastlanan ve onaylanan Koronavirüs vaka sayıları ise John Hopkins Enstitüsü'nün canlı güncelleme yapan internet sayfasına göre şu şekilde:

İtalya: 9172
Fransa: 1209
Almanya: 1176
İspanya: 1073
Birleşik Krallık (İngiltere): 321

UEFA, Şampiyonlar Ligi Finali için bilet satışını kısa süre önce kendi internet sitesi üzerinden başlattı. Finalist takımlar ve sponsorlar için ayrılan biletlerin haricinde belirli sayıda satışa çıkartılan biletler için talepler 12 Mart günü saat 16:00'da sona erecek. Bilet fiyatları ise 70-180-450 ve 600 Euro olarak belirlendi. Başvuruların ayrılan kontenjanı aşması durumunda biletler bir kişiye en fazla 2 adet olmak üzere kura ile belirlenerek verilecek.

İstanbul'daki finale hangi ülke takımlarının kalacağı tribünlerde yer alacak seyirciler açısından büyük önem taşıyor. En fazla Koronavirüs vakasının görüldüğü İtalya'da ülke takımlarından biri veya ikisi finale kalırsa neredeyse tamamen karantina altındaki ülkeden seyirci gelmesi çok zor gözüküyor. Şu ana kadar en az vakanın rastlandığı Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere'nin takımlarından biri veya ikisinin finalde yer alması durumunda ise kontrollü ve kısıtlı bir seyirci transferi mümkün olabilir. Fransa, Almanya ve İspanya ekiplerinin final bileti alması durumunda ise salgının finalistler belli olduktan sonraki durumuna göre ortaya çıkacak. UEFA bu 5 ülkeden taraftar gelememesi ve Türkiye'de salgının yayılmaması durumunda stadın tamamını Türk seyircilere açabilir.

AJANSSPOR

Yaya Toure, kırmızı kart rekorunu eline aldı