İşte Beşiktaş'ın bankalarla yapacağı anlaşmanın şartları!

Süper Lig'de Fenerbahçe ve Galatasaray ile birlikte şampiyonluk mücadelesi veren Beşiktaş, borç yapılandırması konusunda düğmeye bastı. Beşiktaş'ın bankalarla yapacağı anlaşmanın detaylarına Ajansspor ulaştı. Beşiktaş'ın bankalarla yapacağı anlaşma kaç yıllık, anlaşmanın içeriğinde hangi şartlar var? İşte detaylar...
24 Aralık 2020 08:27- Son Güncelleme - 24 Aralık 2020 08:37
Google news abonelik

Kenan BAŞARAN-AJANSSPOR

Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe, bankalarla yeni borç yapılandırması anlaşması yapmak için gün sayıyor. Kulüpler öncelikle borsaya açık şirketlerinin genel kurulundan anlaşma için onay alacak. Beşiktaş bu işlemi gerçekleştiren ilk kulüp oldu.

Dernek ve şirket olarak, toplam 3.7 milyar liralık borcu bulunan Beşiktaş'ın, Türkiye Bankalar Birliği öncülüğünde alacaklı bankalar konsorsiyumuyla yenileyeceği Finansal Yeniden Yapılandırma Anlaşması'nın temel prensipleri belli oldu. Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ'nin dün yapılan genel kurulunda şirket hissedarlarına anlaşmanın detaylarına dair bilgiler verildi. Ardından da oya sunuldu ve pay sahipleri oybirliğiyle temel prensipleri kabul etti.

Faiz parası önce transfer gelirinden kesilecek

2 yılı ana para ödemesiz 9 yıllık anlaşma çerçevesinde Beşiktaş, bankalar konsorsiyumuna gelecek yıl, bu yılki harcamalarına göre yüzde 20 tasarruf sözü veriyor. İlk 2 yıldan sonra kulüp, sabit gelirlerinin en az yüzde 50'sini borç ödemesine ayıracak. Kulüp gelirleri öncelikle vergi borçlarının ödemesinde kullanılacak. 2022-23 sezonun gelirlerinden yüzde 25 oranında faiz ödemesi kesintisi yapılacak. Bu para öncelikle transfer ve Avrupa gibi değişken gelirlerinden alınacak.

Dernek artık borçlanamayacak

Bir önemli vaat de şu: Beşiktaş yönetimi dernek ve ile borsaya açık şirketi finansal olara ayıracak. Ve daha da önemlisi Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'nin finansal borçlanmasına yasak getirilmesini kabul edecek. Yani dernek finansal borçlanma yapamayacak. Şirket de borçlanmalarda konsorsiyumdan teyit almak zorunda kalacak.

2 yıl ana para ödemesiz 9 yıllık anlaşma

İşte Beşiktaş Futbol Yatırmları AŞ Genel Kurulu'nda dün onaylanan sözleşmenin temel prensipleri:

"2020-22 sezonu için futbol ailesi gidelerinde 2020-2021 sezonuna kıyasla en az yüzde 20 tasarruf edilmesi aranacaktır.

Borç yapılandırması, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (FYYÇA) kapmasımında, 2021-2022 ve 2022-2023 sezonlarında ana para ödemesiz toplamda yaklaşık 9 yıl vadeli yapılandırma süreci şeklinde gerçekleşecektir
.
2023-2024 sezonunun başlangıncıdan itibaren her cari futbol sezonu (1 Haziran-31 Mayıs), bir önceki sezon elde edilmesi öngörülen sabit gelirler (Yayın gelirleri, sponsorluk-reklam gelirleri, isim hakkı gelirleri, gişe gelirleri, ticari ürün gelirleri, diğer vb) toplamının asgari yüzde 50'sine tekabül eden bir tutarda, konsorsiyuma borç servisi (ana para, faiz) ödemesi yapılacaktır. Söz konusu ödeme, takip eden sezon (2023-2024 sezonundan itibaren her bir cari sezon) sabit gelirlerden karşılanacaktır. Takip eden sezon (cari sezon) elde edilen sabit gelirlerin yüzde 50'sinin bir önceki sezon elde edilmesi öngörülen sabit gelirlerin yüzde 50'sini aşması durumunda, aşan tutar borç servisi (anapara, faiz) ödemesinde ve-veya yapılandırmanın son yılında muaccel hale gelecek olan borç servisinden süpürmede kullanılacaktır.

Transfer gelirleri nasıl harcanacak?

2022-2023 sezonunun başlangıcıdan itibaren bir sezon içerisinde elde edilmiş değişken gelirlerin (transfer gelirleri, UEFA gelirleri vb.) yüzde 50'si konsorsiyum kredisinin yapılandırmanın son yılında muaccel (hemen ödenmesi gereken) hale gelecek olan borç servisinden süpürmede kullanılacak olup, bir önceki sezona Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi'nde yer verilecek nakit akış ve ödeme protokolüne uygun gelir oluşmadığı durumda, cari sezonda bahsi geçen değişken gelirlerin yüzde 75'i borç servisi (anapara, faiz) ödemesinde ve-veya konsorsiyum kredisinin yapılandırılmanın son yılında muaccel hale gelecek olan borç servisinden süpürmede kullanılacaktır.

2022-2023 sezonunda, asgari 2021-2022 sezonunda elde edilmesi öngörülen sabit gelirlerin yüzde 25'ine tekabül eden tutarda faiz tahsil edilecektir. Söz konusu tutar, öncelikle 2022-2023 sezonunda elde edilen değişken gelirlerden karşılanacaktır.

Bütçe açığı verilemeyecek

Şirketimiz gelirleri; öncelikle vergi ödemelerinin yapılmasında kullanılacaktır, ardından konsorsiyum borç servisi ve kulüp oyerasyonel giderleri sıralaması ile kullanılacaktır.

Beşiktaş Jimnastik Kulubü Derneği ve şirketimizin ayrışması finansal olarak gerçekleştirilecek olup, derneğin kendi gelirleri ile faaliyetlerini sürdürmesi sağlanacak ve dernek finansal forçlanma yasağına tabi olacaktır.

Her bir bütçe hazırlanırken şirket ile konsorsiyum arasında Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi kapsamında anlaşılan gelir paylaşım ve bütçeleme metodu dikkate alınacak olup, yıllık olarak genel kurula sunulacak olan her bir bütçeye bu metot yansıtılacak ve her bir bütçe bu kapsamanda mutabık kalınan spesifik prensipler dikkate alınarak açık vermeyecek şekilde hazırlanacaktır.

Sözleşmeye uyulmazsa temerrüt hali oluşacak

Yönetim kurulu tarafından hazırlanan her bir bütçenin yıllık olarak genel kurul onayına sunularak kabul edilmesinden önce Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi'ndeki gelir paylaşımı ve bütçeleme metoduna uygunluğunun 2021-2022 sezonundan itibaren teyidi ve tespiti sağlanacak olup, ilgili bütçenin şirketin bağımsız denetim şirketi tarafından hazırlanmış mali denetim raporunda işletmenin sürekliliği maddesinde de aynı şekilde yer alması sağlanacaktır. Bağımsız denetim şirketi tarafından bütçenin yapılandırma sözleşmesindeki spesifik gelir paylaşım ve bütçe esaslarına uygun olmadığı tespiti hali, bir temerrüt hali oluşturacaktır.
Şirketin borçlanma, teminat-takyidat yasağı, tasarruf ve ilişkili taraf işlemleri gibi konsorsiyum bankalarını veya kredi geri ödeme planını etkileyebilecek temel ticari konular, konsorsiyum bankalarının ön onayına tabi tutulacaktır.

Yeni maddeler oluşursa genel kurula getirilecek

Bu çerçevede, şirketimiz yönetim kurulu yukarıda ana prensipleri yer alan konuları ve yapılandırmaya ilişkin diğer tüm hususları konsorsiyum bankaları ile müzakere ederek ve niyet mektubunda mutabık kalınan çerçeve ve FYYÇA kapsamı doğrultusunda yapılandırma gerçekleştirecektir.

Konsorsiyum bankalarıyla mutabık kalınmak suretiyle yukarıdakilerden farklı esaslar belirlenebilir. Bu durumda, yenilenen esaslar yönetim kurulu tarafından karara bağlanacak ve ilk genel kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır."

Gelecekteki bütçeler de oylanacak

Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ ortakları, temel prensipleri verilen Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi'ne dair yönetime müzakere ve imza yetkisi verilmesini oybirliğiyle kabul etti.

Genel kurul ayrıca, bir önemli maddeyi daha onayladı. Kurul, gelecek yıllardaki bütçelerin de bankalarla yapılacak sözleşmeye uygun şekilde hazırlanmasını ve genel kurul onayına sunulmasını oybirliğiyle kabul etti.

Çebi ve Koç yeni anlaşmanın mimarı oldu

Öte yandan Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor da borç yapılandırma anlaşması imzalayacak. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de bu hafta içinde yapacağı genel kurullarda anlaşmanın detaylarını ortaklarıyla paylaşıp onay alması bekleniyor.

Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor, daha önce ilk 2 yılı ana para ödemesiz 5 yıllık bir borç yapılandırma anlaşması imzaladı. Fenerbahçe ise koşulların ağır olduğunu ve anlaşmanın sürdürülebilir olmadığını savunarak, imzalamadı. Beşiktaş'ta yönetime gelen başkan Ahmet Nur Çebi de Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a destek verdi ve yeni bir anlaşma için aktif şekilde rol aldı.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!