Forbes Açıkladı: İşte Dünyanın En Değerli Takımları

Akın Ungan
10.09.2022 - 00:28 | Son Güncellenme: 10.09.2022 - 00:40

Dünyanın en pahalı spor kulüpleri hangileri? Futbol kulüpleri kaçıncı sırada? Amerikan iş dünyası dergisi Forbes dünyanın en değerli takımlarını açıkladı. İşte detaylar…

AJANSSPOR HABER

İş dünyasının önde gelen dergilerinden Forbes, 2022 yılının en pahalı takımlarını açıkladı. Açıklanan sıralamada ilk 3 sırayı Amirkan futbolu takımları yer alırken, NBA ekipleri ise takip etti. İlk 10’da herhangi bir futbol kulübü yer almadı.

Zirve Kovboylar'ın

Forbes’un açıkladığı dünyanın en değerli takımları sıralamasına göre dünyanın en pahalı takımı Dallas Cowboys. Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde bulunan Amerikan Futbolu takımı Dallas Cowboys’un net değeri ise tam 8 milyar dolar.

Amerikan Futbolu ilk 3’te

Dünyanın en değerli takımları sıralamasında ilk üçü Amerikan Futbolu takımları paylaştı. Listede Dallas Cowboys’un ardından New England Patriots geldi. Patriots’ın net değerinin tam olarak 6,4 milyar dolar olduğu belirtildi. 3. sıradaki bir diğer Amerikan Futbolu takımı Los Angeles Rams’ın net değeri ise 6,2 milyar dolar.

İlk 3 Chelsea’nin 7 katı

Forbes’un hazırladığı listenin ilk üçünde bulunan Dallas Cowboys, New England Patriots ve Los Angeles Rams’ın toplam değeri 20,6 milyar dolar. Listenin zirvesinde bulunan bu 3 Amerikan Futbolu ekibi sıralamada 3,1 milyar dolar ile 50. olan Chelsea’nin neredeyse 7 katı daha değerli.

İlk 5’in istisnası: New York Yankees

En değerli takımlar sıralamasında ilk 3’ü Amerikan Futbolu doldururken New York Yankees ilk 5’in istisnası oldu. Listenin 4. sırasında da 6 milyar dolar değer ile Amerikan Futbolu ekiplerinden New York Giants bulunuyordu. Fakat Amerikan beyzbol takımı New York Yankees de 6 milyar dolar değer ile 4. sırayı Giants ile paylaştı ve ilk 5’in sadece Amerikan Futbolu ekiplerinden oluşmasını engelledi.

En değerli 10 takım hangisi?

Forbes’un açıkladığı sıralamaya göre dünyanın en değerli ilk 10 ekibi, alanları ve net değerleri şu şekilde: 
1. Dallas Cowboys, Amerikan Futbolu (8 milyar dolar)
2. New England Patriots, Amerikan Futbolu (6,4 milyar dolar)
3. Los Angeles Rams, Amerikan Futbolu (6,2 milyar dolar)
4. New York Yankees, beyzbol (6 milyar dolar)
5. New York Giants, Amerikan Futbolu (6 milyar dolar)
6. New York Knicks, basketbol (5,8 milyar dolar)
7. Chicago Bears, Amerikan Futbolu (5,8 milyar dolar)
8. Golden State Warriors, basketbol (5,6 milyar dolar)
9. Washington Commanders, Amerikan Futbolu (5,6 milyar dolar
10. Los Angeles Lakers, basketbol (5,5 milyar dolar)

Futboldan ilk 15’e 2 takım

En değerli takımlar listesinde en üstleri çoğunlukla Amerikan Futbolu ekipleri paylaşırken futbol takımları listenin daha gerisinde kaldı. İlk 15’te ise yalnızca 2 futbol kulübü yer almayı başardı. Bunlardan ilki 5,1 milyar dolar değer ile 13. sırada bulunan Real Madrid olurken, ikincisi ise 5 milyar dolar değer ile listenin 15. sırasındaki Barcelona oldu.

8 futbol takımı listede

Forbes’un yayınladığı ve 50 takımdan oluşan dünyanın en değerli takımları listesinde futbol camiasından 8 kulüp yer aldı. İşte listede yer alan futbol kulüpleri, sıralamaları ve değerleri: 

  • Real Madrid 13. sıra (5,1 milyar dolar)
  • Barcelona 15. (5 milyar dolar)
  • Manchester United 19. sıra (4,6 milyar dolar)
  • Liverpool 22. sıra (4,45 milyar dolar)
  • Bayern Munich 23. sıra (4,28 milyar dolar)
  • Manchester City 24. sıra (4,25 milyar dolar)
  • Paris Saint-Germain 48. sıra (3,2 milyar dolar)
  • Chelsea 50. sıra (3,1 milyar dolar)
Senin için hazırladığımız haberler