İşte Fatih Terim'in zafer planı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, galibiyet parolasıyla çıkacakları Çek Cumhuriyeti maçının stratejisini oyuncularıyla paylaştı, "Prag'da en büyük silahımız oyun disiplinimiz olacak. Şartlar ne olursa olsun, disiplinden asla taviz vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
9 Ekim 2015 10:05- Son Güncelleme - 9 Ekim 2015 10:11
Google news abonelik
İşte Fatih Terim'in zafer planı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, yardımcıları Abdullah Ercan ve Vedat İnceefe ile birlikte Çek Cumhuriyeti maçı öncesi Riva’daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde tam gün mesai harcadı.

Kamptaki her antrenman öncesi yardımcılarıyla Çek Cumhuriyeti’nin detaylı analizini yapan ve adeta satranç oynayan Terim, daha sonra sahada taktik ağırlıklı çalışmalarda rakip karşısında uygulanacak oyun stratejisini uygulamalı olarak futbolcularına aktardı. Taktik çalışmalarında sık sık oyunu durduran ünlü hoca play-off yolundaki kritik karşılaşmada uygulanacak imha planının son provasını bugün Prag’daki antrenmanda yaptıracak.

Savunma önlemlerinin yanı sıra hücum varyasyonları üzerinde duran teknik patron Fatih Terim’in kampta ay-yıldızlı oyuncularla paylaştığı planın ana hatları şöyle:

1. Kayıtsız, şartsız sahanın neresinde olursanız olun taç atışlarında dahi rakibinizi sıkıştırın, onlara oynayacak boş alan bırakmayın.
2. Birbirinize yakın oynayın, gereksiz yere topu havalandırmayın. Bol pas yapalım ve daha çok yerden oynayalım.
3. Sizlerden hem iyi savunma hem de iyi hücum bekliyorum. Kollektif oyunun tüm şartlarını sahaya yansıtın.
4. Prag’da en büyük silahımız kuşkusuz oyun disiplinimiz olacak. Panik ve stres yapmadan şartlar ne olursa olsun disiplinden asla taviz vermeyeceğiz.
5. Savunmaya çok iş düşecek. Bu nedenle takım oyunu şart. Rakibe pozisyon vermeden, bize üç puanı getirecek fırsatları birlikte yaratın.

Favori Umut
Fatih Terim’in, Çek Cumhuriyeti karşısına ofansif ağırlıklı bir kadro ve oyun anlayışı ile çıkacağı vurgulanırken, forvette kime şans vereceği ise henüz netlik kazanmadı. Burak Yılmaz’ın sakatlığının geçmemesi nedeniyle tecrübeli hocanın, Umut Bulut ve Cenk Tosun arasında tercih yapacağı vurgulandı. Umut’un tecrübe açısından Cenk’e oranla ilk 11’de sahaya çıkma konusunda daha şanslı olduğu aktarıldı.

Bu arada Riva’daki kamp süresince ay-yıldızlı futbolcuların yemek sonralarında bile birlikte vakit geçirerek “takımdaşlık” duygusunu en üst seviyeye çıkarması, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda maçları öncesi Fatih Terim ve teknik kadronun takdirini topladı.

Statta toplantı
Ay-yıldızlı takımın Teknik Direktörü Fatih Terim bugün saat 19.30’da maçın oynanacağı Letna Stadı’nda bir basın toplantısı düzenleyecek. Terim’in, Çek Cumhuriyeti karşılaşması öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayacağı toplantıya bir futbolcu da katılacak.

Çalışıp gittiler
A Milli Takımımız dün öğleden sonra Riva’daki TFF Hasan Doğan Tesisleri’nde yaptığı antrenmanla Çek Cumhuriyeti maçının İstanbul’daki hazırlıklarını tamamladı. Ay-yıldızlı futbolcuların, Teknik Direktör Fatih Terim yönetimindeki idmanda, ısınma programından sonra taktik çalışmalar gerçekleştirdiği bildirildi. Tedavisine devam edilen Burak Yılmaz’ın özel program uyguladığı açıklandı.

Milliler akşam saatlerinde özel bir uçakla Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a giderek kampa girdi. Prag’a gelişinde büyük ilgi gören Ay-yıldızlı ekibimiz, Çek maçının son çalışmasını bugün Letna Stadı’nda yapacak.

Milliyet