AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İşte Galatasaray'ın başkan adayları! Son durum...

İlk Yayınlanma : 21 Ara 2017 - 21:53 / Son Güncelleme : 21 Ara 2017 - 21:53

İşte Galatasaray'ın başkan adayları! Son durum...

Galatasaray'da Igor Tudor'un görevine son verilmesinin ardından yönetim kurulu bir başka önemli karar daha aldı. Dursun Özbek başkanlığındaki yönetim kurulu,  olağanüstü seçimli genel kurul yapılmasına karar verdi. 

Galatasaray'da seçime çok az bir süre kalmasına rağmen başkan adayları ve listeleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı

20 Ocak 2018 olağanüstü seçimli genel kurul tarihi

Galatasaray seçim tarihi olarak 13 Ocak 2018 tarihi belirlenirken yeterli çoğunluğu sağlanamayacağı göz önüne alınırsa 20 Ocak 2018 olağanüstü seçimli genel kurulun yapılacağı tarih olarak netleşti

Dursun Özbek (başkan - aday)

Galatasaray başkanı Dursun Özbek, 20 Ocak’taki erken seçim öncesi kendinden çok emin olsa da, karşısına güçlü bir adayın çıkma ihtimalini de düşünerek hareket ediyor.

Dursun Özbek'in yönetim kurulunu yenileyeceği yönünde haberler gelirken Fatih Terim'in gelişi ile en güçlü aday konumunda yer alıyor.

Mustafa Cengiz (aday)

Galatasaray'da olağanüstü seçimli genel kurul için başkanlık adaylığını açıklayan ilk isimlerden biri Mustafa Cengiz oldu. Cengiz, açıklamaları ile gündeme geldi. Fatih Terim ile Galatasaray'ın yeni teknik direktörlüğü konusunda görüşeceğini belirten Cengiz ayrıca Zlatan Ibrahimovic'i transfer etmek istediğini ifade etti. 

Mustafa Cengiz ekibinin hazır olduğunu ve bu aceleci tavrın yanlış olduğunu da ifade etti

Mustafa Cengiz kimdir?

1949 Gaziantep doğumlu olan Mustafa Cengiz ilk ve ortaöğretimini Nizip’te, Lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Ankara siyasal bilgiler fakultesini bitirdi.

Tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

İktisadi hayata belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamudan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği ortadoğuda yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol Sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü, Mülkiyeliler Birliği, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, İTO, Büyük Kulüp, Tüyak (Türkiye Yangınla Mücadele Vakfı) üyesidir.

İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen Mustafa Cengiz evli ve bir çocuk sahibidir. Mustafa Cengiz, 23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayı olduğunu açıklamıştır.

Turgay Kıran (adaylıktan çekildi)

Galatasaray'da yönetimin aldığı olağanüstü seçim kararının ardından Turgay Kıran başkan adaylığını açıklamıştı. 100. dönem Galatasaray Lisesi mezunu olan Turgay Kıran, 21 Aralık 2017 tarihinde ise adaylıktan çekildiğini belirtti. 

1975 yılında turizm alanında çalışmaya başlayan Turgay Kıran, Hotel Etap Marmara, Hotel Etap İstanbul gibi seçkin mekanlarda üst düzey yöneticiliklerini yaptı. İlerleyen yıllarda uluslararası tatil köyü ve otellerin de işletmeciliğini üstlendi. 1990 yılından beri Batum, Aceristan, Bodrum, Kuşadası, Antalya, Pamukkale ve İstanbul’da 10’a yakın beş yıldızlı tatil köyü ve otel projesinin işletme danışmanlığını, yöneticiliğini ve işletmeciliğini yapmıştır.

Inter Group International Entertainment’in yönetim kurulu başkanı olan Turgay Kıran, Güneş Sigorta A.Ş. nin yönetim kurulu üyeliğinde, Turizm Yatırım Bankası A.Ş (TYT) yönetim kurulu ve kurucu üyeliklerinde yer almıştır.

Alp Yalman’ın başkanlık yaptığı 90-92 yıllarında Galatasaray yönetim kurulu üyeliği yapan Turgay Kıran, 1985-1988 Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 1990-1992 Türkiye Kürek Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiştir. 2004 – 2006 yıllarında Galatasaray Spor Kulübü Başkan Vekili görevini üstlenen Turgay Kıran, Galatasaray’ın 100. yıl komitesinin de başkanlığını yapmıştır. 2009-2011 TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği üstlenen Turgay Kıran, Galatasaray Spor Kulübünün 23 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerine aday olmuştur.

Adnan Öztürk Galatasaray başkanlığına aday olacak mı?

Adnan Öztürk ismi Galatasaray yönetiminin 1rken seçime gidileceğini açıklamasıyla gündeme geldi. Kulislerde, daha önce 2018'de başkan adayı olacağını dile getiren Adnan Öztürk'ün bu seçimde aday olacağı iddia edildi. 

Adnan Öztürk, 2004-2006 ve 2011-2013 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Aynı zamanda Galatasaraylılar Derneği, Galatasaray Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti, Galatasaray Yardımlaşma Sandığı Mütevelli Heyeti, Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu üyesidir. Galatasaray Onur Madalyası sahibidir.

Adnan Öztürk kimdir?

1963 yılında Düzce'de dünyaya gelen Adnan Öztürk, ilköğretimi Düzce Namık Kemal İlkokulu'nda tamamladı. 1982 yılında Galatasaray Lisesi'ne giren Öztürk, 4 yıl sonra 1986 yılında liseden mezun olarak üniversite hayatına başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi'ne giren Öztürk, petrol mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1988 yılında İstanbul Üniversitesi Üst Düzey Yöneticilik programını tamamlayan Öztürk, dünyanın önde gelen çelik firmalarından Arcelor Mittal'da kariyerine başladı. Öztürk halen bu şirkette Akdeniz-Ortadoğu ve Türkiye Gelişimi'nden sorumlu başkan olarak görevinde devam etmektedir.

Burak Elmas Galatasaray başkanlığına aday olacak mı?

Galatasaray'ın eski başkanlarından Faruk Süren'in damadı olan Burak Elmas'ın başkanlığa adaylığını koyması için muhalefetin baskı yaptığı ortaya çıktı. Yöneticilik döneminde Fatih Terim'le çalışan Elmas, geçen yaz Dursun Özbek'in seçime gitmesi için yapılan imza kampanyasına destek vermişti.

Başkan Dursun Özbek'i zorlayacak aday olarak Burak Elmas gösteriliyor. Ali Dürüst- Abdurrahim Albayrak ikilisini listesine alması halinde Fatih Terim'in Elmas'la çalışmaya sıcak bakacağı konuşuluyor.

Burak Elmas kimdir?

İş Adamı Burak Elmas 1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Avusturya Lisesi mezunudur. Ardından University of Denver’da Finans ve Pazarlama eğitimi alan Burak Elmas Sezginler Holding A.Ş., Exel Depolama ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 3 dönem Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış 2017 yılında Galatasaray Takımı Başkanlığı için aday olarak gösterilmiştir.

Özhan Canaydın döneminde futbol şube sorumlusu olarak görev alan Burak Elmas eski Galatasaray Başkanı Faruk Süren’in damadıdır. Yelda Süren ile evliliğinden bir oğlu birde kızı vardır.

Ünlü iş adamı Sezgin Elmas’ın oğlu olan Burak Elmas baba tarafından aslen Giresun’ludur.

Haluk Ulusoy Galatasaray başkanlığına aday olacak mı?

Eski başkanlardan Haluk Ulusoy'a camia içinden Galatasaray başkanlığına adaylığını koyması için teklif yapıldığı iddia edildi. Ulusoy'un kesin olarak "Evet" cevabını vermemesiyle birlikte düşünmek için zaman istediği öğrenildi.

Haluk Ulusoy'un aday olması durumunda taraftarlar arasında transfer profesörü olarak anılan eski yönetici Haldun Üstünel'i listesine alacağı da öne sürüldü.

Haluk Ulusoy kimdir?

Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ulusoy Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra spor kariyerinde 1976'da Yeşilköy Spor Kulübü, Mersin İdman Yurdu Kulübü Başkanı (1983-1987), Mersin Polis Gücü kurucusu ve Başkanı (iki dönem), Kuşadası Spor Kulübü Başkanı, Söke Spor Kulübü Başkanı, Karşıyaka Spor Kulübü Asbaşkanı, Denizlispor Asbaşkanı olarak çalışmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olan, başkanlıktan önce 8 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği, Asbaşkanlık, İcra Kurulu Başkanlığı, Milli Takımlar Kurulu Başkanlığı, Yurtdışı Teşkilatlandırma Kurulu Başkanlığı, Yurtiçi Teşkilatlandırma Kurulu Başkanlığı, Tesisler Kurulu Başkanlığı, Türkiye Futbol Vakfı Başkanlığı yapmıştır. Yaklaşık 7.5 yıl Futbol Federasyonu'nda başkanlık yaptıktan sonra 2004 Temmuz ayında başkanlıktan ayrılmıştır. 18 ay aradan sonra Ayhan Bermek ile girdiği başkanlık yarışından galip çıkarak Levent Bıçakçı'dan boşalan koltuğu devralmıştır.