İşte istatistiklere göre 2018 Dünya Kupası'nı kazanma olasılığı en yüksek takımlar...

12 Haziran 2018 21:45- Son Güncelleme - 13 Haziran 2018 00:45
Google news abonelik

Dünyaca ünlü istatistik ve analiz şirketi Opta,  daha önce oynanmış milli maçlar ve Dünya Kupası maçları için sahip olduğu kapsamlı veri tabanı kullanılarak hazırlanan 'Dünya Kupası Tahmin Modeli' ile turnuvayı kazanma şansı en yüksek takımı belirledi.

Model nasıl hazırlandı?

Her takımın geçmiş performanslarına bakılarak hesaplanmış bir hücum ve savunma gücü mevcut. Bu hücum ve savunma güçlerine, ve diğer bazı Dünya Kupası’na özel değişkenlere bakarak, her maç için çıkması olası bir sonuç tahmininde bulunulabiliyor (iki takımdan birinin galibiyeti veya beraberlik).

Örneğin, A takımı ile B takımının oynadığı bir maç düşünelim, A takımının kazanma olasılığı %20, beraberlik %30, B takımının kazanma olasılığı %50. Bu olasılıklardan turnuvanın tamamıyla ilgili tahmin yapılabilir durumda.

Turnuvanın tamamı yeterince tekrarla simüle edildiğinde herhangi bir takımın Dünya Kupası’nı kazanması veya kupanın belli bir aşamasına gelmesi olasılığı hesaplanabilmekte.

Brezilya ilk sırada

Brezilya ilk sırada

Hazırlanan veri tabanına göre 2018 Dünya Kupası'nı kazanma ihtimali en yüksek takım, %13,2 ihtimalle Brezilya.

Almanya

Almanya

Almanya en yüksek ikinci olasılığa sahip %10,7 

Arjantin üçüncü

Messi'nin formasını giydiği Arjantin %10,1 olasılık ile üçüncü sırada. Fransa %9,9 ile 4.sırada ve İspanya %8,9 olasılık oranı ile 5.sırada yer aldı

 

İşte Opta'ya göre ülkelerin 2018 Dünya Kupası kazanma olasılıkları...

İşte Opta'ya göre ülkelerin 2018 Dünya Kupası kazanma olasılıkları...