Levent Yaz istifa gerekçesini açıkladı, oklar Erden Timur'u gösteriyor

İsa Kethüda
23.09.2023 - 14:49 | Son Güncellenme: 23.09.2023 - 15:04

Galatasaray'da istifa eden Levent Yaz, bazı şirketlerin bütçe sunmadığını belirtirken "Galatasaray bir kişiye ait değildir" dedi. Yaz'ın Erden Timur'u kast ettiği öne sürülüyor.

Levent Yaz istifa gerekçesini açıkladı, oklar Erden Timur'u gösteriyor

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu'ndan istifa eden Levent Yaz, nedenini Sportcell'e resmen açıkladı. Yaz, kulübe bağlı bazı şirketlerden bütçe sunmadığını ve önemli konularda açıklama yapmaktan kaçınması nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

Yaz, 11 Haziran 2022'de girdiği yönetimde önemli görevler üstlendiğini belirterek, "Bu görevler içinde, zamanla bende rahatsızlık yaratan ve sonunda beni istifa kararı almak zorunda bırakan konular yönetim kurulu muhasip üyeliğimle ilgili olanlardır. Tüzüğümüzün 86.4 maddesine göre muhasip üye kulübün bütçesinin uygulanmasından sorumludur. Bu sorumluluk, Galatasaray Spor Kulübünün bağlı şirketlerinin tümünü kapsamaktadır" dedi.

Genel yönetişim kuralı olarak yetki ve sorumluluk birbirinden ayrılamayacağına vurgu yapan Yaz, "Tüzüğümüzün yüklediği bu sorumluluğa koşut olarak, tüm bağlı şirketlerin mali bilgilerine erişim yetkisine sahip olmam bir gereklilikti. Bu bağlamda, bazı şirketlerimizin Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kuruluna bütçesini sunmaktan ve önemli konularda açıklamalar yapmaktan imtina etmeleri istifa kararı almamda etkin olmuştur" dedi.

İlgini Çekebilir
"Hamit ile Hakan, Burak'a Milli Takım'ı bıraktırdı"
Habere Git

"Galatasaray bir kişiye ait değildir"

Önemli işler yapıldığını ve bunun sonucu olarak Galatasaray'ın artık çok farklı bir noktada olduğuna kaydeden Yaz, "Özellikle sportif başarının parlak ışığı gözlerimizi körleştirmemelidir" dedi. Yaz, "Gözlem ve deneyimlerine dayanarak. Gözlem ve deneyimlerim doğrultusunda paylaşmak isterim ki: "Galatasaray bir kişi, grup ya da oluşuma değil, Galatasaraylılara aittir. Yönetimler, Galatasaraylılar adına emanetçi olduklarını unutmamalıdır ve bu durumu içselleştirmelidir. İhtirasların, yöneticilik vasfının önüne geçmesine engel olunmalıdır." Yaz'ın bu satırlarla Sportif AŞ Başkanvekili Erden Timur'a mı gönderme yaptığı sorusunu akla getirdi.

"Yönetimde duayen eksikliği var"

Yaz, açıklamasında bir duayen ekskikliği olduğunu ve muhasip üye olarak bu boşluğu doldurmaya çalıştığını söyledi: "Galatasaray Spor Kulübü Yönetimlerinde, Galatasaray gelenek ve göreneklerine göre gerekli sınırları hatırlatan bir duayenin varlığı önemlidir. Yönetimimizde bu eksikliği, duayen olmadığımın bilinciyle ama tüzüğün verdiği yetkiye dayanarak muhasip üye sıfatıyla ben gidermeye çalıştım. Ama bu sınırların ısrarla zorlanması beni istifa noktasına getirmiştir."

"Yöneticiler sınırları dikka almıyor"

Oluşan sevgi ve barış ortamının kulübe fayda sağlamasına karşın yöneticilerin sınırları dikkate almadığını söyleyen Yaz, "Belirtmek isterim ki bu dönemde oluşturulan sevgi ve barış ortamı Galatasaray’a fayda sağlamıştır. Fakat diğer yandan yöneticilerin sınırları dikkate almama isteğini de körüklemiştir. Doğru, yapıcı ve iyi niyetli eleştiriler, yönetenleri Galatasaray’a katkı verirken daha dikkatli olmaya sevk eder. Eleştirel akıl Galatasaray’ımızın en önemli özelliğidir. Bu özelliğin yitirilmesi Galatasaray’a zarar verir" dedi.

İlgini Çekebilir
Oyundan çıkınca tepki göstermişti! Kanarya'da Batshuayi gelişmesi!
Habere Git

"Başkanın düzenlemeleri yapacağına inanıyorum"

Galatasaray bu dönemdeki başarılarında başkan Dursun Özbek dahil tüm bağlı şirketlerin yöneticilerinin katkısı olduğunun altını çizen Levent Yaz, "Sayın Başkanımız Galatasaray için olağanüstü mesai harcamaktadır. Fakat benim gözlemimce, yönetimdeki duayen eksikliği iç gerilimi yükseltmektedir. Ben, bir kardeşi olarak, Galatasaray’ımıza katkıları için Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İstifa etmemle sonuçlanan süreçteki konuları gözden geçireceğine ve gerekli düzenlemeleri yapacağına inanıyorum" dedi.

"Tüm görevlerimden ayrıldım"

Yöneticiliği boyunca elinden geleni yaptığını kaydeden Levent Yaz, "Gelinen bu noktada istifamın Galatasaray’ın yüksek çıkarlarına hizmet edeceğini gördüğüm için tüm görevlerimden ayrıldığımı, bundan sonra yalnızca Galatasaray taraftarlığı ve üyeliği sıfatlarımın kaldığını beyan ediyorum. Galatasaray sizlere emanettir. Yaşasın Galatasaray" diyerek açıklamasını bitirdi.

Mali sunumu Yaz değil Timur yaptı

Geçen hafta Cumartesi günü Galatasaray'ın inşaatı süren Kemerburgaz'daki futbol A takımı tesislerinde düzenlenen aylık olağan divan kurulunda kulübün mali bilançoları muhasip üye Levent Yaz tarafından değil, Sportif AŞ Başkanvekili Erden Timur tarafından sunuldu. Timur'un bu sunumu yapabilmesi için divanda oylama yapılarak, yetki sağlandı. Levent Yaz'ın istifasında bu durumun da etkili olduğu kulislerde konuşuluyor.

İlgini Çekebilir
Galatasaray'daki istifanın sebebi Erden Timur mu?
Habere Git
bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler