'İtalya değil, Galler'den çekinmemiz lazım'

09.06.2021 - 18:38 | Son Güncellenme: 09.06.2021 - 18:57

Fuat Çapa, EURO 2020 ve Türkiye - İtalya maçına dair değerlendirmelerde bulundu. Çapa, Galler tehlikesine dikkati çekti. İşte o açıklamalar...

AJANSSPOR - HABER

A Milli Futbol Takımımız EURO 2020'nin açılış maçında 11 Haziran Cuma günü İtalya ile karşı karşıya gelecek. Teknik direktör Fuat Çapa, ay-yıldızlı takımımızla ilgili analizlerini paylaştı. Çapa, A Milli Futbol Takımı adına umutlu konuştu. Deneyimli çalıştırıcı, grupta İtalya ve İsviçre'den daha çok Galler'in sıkıntı çıkarabilecek bir rakip olduğuna dikkati çekti.

 

Radyospor'da yayınlanan EURO 2020 Özel programında Mert Elam ve Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Fuat Çapa'nın açıklamaları şu şekilde:

"Rakipleri doğru seçmek önemli"

Ay-yıldızlıların hazırlık döneminde eksikleri görme noktasında adımlar attığını söyleyen Fuat Çapa, "Hazırlık maçlarına nasıl baktığınız önemlidir. Şenol Güneş, kafasındaki 11'i netleştirmiş gibi görünüyor. Bugüne kadar oynanan maçlardaki kadromuz belli. Ama 26 oyuncu var. Yeni gelen oyuncuları da aranıza katmanız gerekiyor. Bunu yaparken rakibinizi doğru seçmek gerekiyor. Türkiye'deki futbolseverlerin beklentileri yüksek. Sadece sonuçlara odaklanmamak gerek. Önemli olan turnuvada neler yapacağımız. Ayrıca değişiklik gerektiğinde yerine adapte edebileceğiniz oyuncular gerek. Ben böyle düşünüyorum" diye konuştu.

"İkinci bir sistemi denemek için en doğru zamandı"

Türkiye'de oyun sistemleriyle alakalı çok fazla eleştiri yapıldığını belirten Çapa, her sistemin artıları ve eksileri olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sistemle alakalı Türkiye'de çok fazla yorum yapılıyor. Oyuncuların saha içindeki durumu sistemi değiştirebiliyor. 3'lü sistemi oynamak çok kolay değil. Bizim ülkemizde oynanan bir sistem değil. Avrupa'da bu 3'lü sistemi oynayan takımlar oluşmaya başladı. Şampiyonlar Ligi'ni kazanan Chelsea örnek verilebilir. Şenol Güneş'in elindeki oyuncular önemli. Her sistemin artı ve eksileri var. Bizim belli bir sistemimiz var. İkinci bir sistemi denemek için de en doğru zamandı. Saha içinde oyuncuların görevi daha çok önemli ve değerli. Hangi sistemde oynarsak oynayalım, Türkiye'deki geçiş oyununu tercih ediyoruz. Hazırlık maçlarında kağıt üstünde rakipler zayıf görünse de topu daha çok rakibe bırakıyoruz. Çabuk çıkışlarla oynuyoruz. Şenol Güneş en doğru şekilde kadroyu değerlendirecektir."

"Ülkemizde dikte edilmiş bir oyun oynanıyor"

Avrupa'nın iyi takımlarında oynayan futbolcuların milli takımımızda yer aldığını hatırlatan Çapa, bu tarz oyuncuların oyun zekasına olan katkısını dile getirdi. Çapa, "A Milli Takım eskisi gibi değil. Yurt dışında oynayan birçok oyuncumuz var ve iyi takımlarda oynuyorlar. Fransa şampiyonu olan 3 oyuncumuz var. 3'ü de Lille'de belirleyici oldu. Çağlar, Ozan, Merih, Hakan gibi oyuncularımız da var. Üst seviyede güzel işler yapan oyuncularımız kadroda. Oyun zekasını da geliştiriyor oyuncularımız. Ülkemizde dikte edilmiş bir oyun oynanıyor. Avrupa'da ise oyuncular da saha içinde üretken olmaya çalışıyor. Avrupa'da uzun süre oynayan oyuncularımızda bunu gözlemleyebiliyoruz. Hakan ve Zeki de mesela çok net şekilde bunu ortaya koyuyor. Oyun zekası çok önemlidir. Sadece belirli şablonlar arasında, ezberlenmiş oyunlar olmamalı" ifadelerini kullandı.

"İtalya değil, Galler daha büyük sıkıntı çıkarabilir"

Şenol Güneş ve öğrencilerinin EURO 2020'deki şansını da değerlendiren Çapa, futbol ekolü olan İtalya'nın değil Galler'in daha büyük bir problem çıkarabileceğini öngörüyor. Çapa, "İtalya gibi rakiplere karşı daha iyi oynuyoruz. Fransa örneği var. Kağıt üstünde bizden daha güçlülerdi. Ama 2 maçta güzel sonuçlar aldık. Yendik, berabere kaldık. Esas çekinmemiz gereken bence Galler. Biz geçiş oyununu daha iyi oynayacağız. Galler bize inisiyatifi bırakacak. O da sıkıntı çıkarabilir. Bu turnuvada elbette en iyi yere gidebilmemiz gerekiyor. Temel amaç bu olmalı. Gruptan çıkmalı ve önümüzde bakmalıyız. Unutmamamız gereken şeyler de var. 1.5 yıldır normal bir hayat yaşamıyoruz. Saha dışındaki hayatımız da böyle. Bu oyuncuları da etkiledi. Sezon bitti, futbolcular kendilerini toparlamadan yeni sezona başladılar. Sezon içinde yaşananlar ve turnuva dönemi... Futbolcular açısından da kolay bir durum yok" açıklamasını yaptı.

"Belçika bence bir soru işareti"

Belçika futbolunu çok yakından takip eden Çapa, EURO 2020'de birçok büyük takımın hayal kırıklığı yaratabileceğini de düşünüyor. Çapa, Belçika'nın turnuvada büyük bir sürpriz yapıp yapamayacağı konusunda, "Açıkçası çok favori görünen takımlar bile bu turnuvada hayal kırıklığı yaratabilir. Belçika'nın önemli bir sistemi var. Hazard, Lukaku, Kevin De Bruyne, Mertens gibi isimler önemli. Ancak; baktığınınzda Romelu Lukaku dışındaki futbolcular sezon içinde beklentinin altında kaldı diyebiliriz. Turnuvada ne olacak? Belçika bence şu anda bir soru işareti" diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Senin için hazırladığımız haberler