AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İtalya’da Agnelli’ye tepki sokağa taştı

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 21 Nis 2021 - 16:29 / Son Güncelleme : 21 Nis 2021 - 16:35

Avrupa Süper Ligi girişimini başlatan 12 kulüpten biri olan Juventus'un başkanı Andrea Agnelli'ye tepki olarak İtalya’nın başkenti Roma'ya ilginç bir duvar resmi çizildi. İşte detaylar…

İtalya’da Agnelli’ye tepki sokağa taştı

AJANSSPOR-HABER

Avrupa Süper Ligi projesi şimdilik rafa kalkmış göründe de fikrin arkasındaki isimlere tepki dinmiyor. İtalya’nın başkenti Roma’da, Futbol Federasyonu (FIGC) merkez binasının arkasındaki Giulio Caccini sokağındaki bir duvara, Avrupa Süper Ligi'nin kurucularından Juventus Başkanı Andrea Agnelli'yi tasvir eden bir resim çizildi.

'Avrupa Süper Ligi futbolun ölümüdür'

Sokaktan geçenlerin fotoğraf çektirerek şimdiden ilgi odağı haline getirdiği çizimde, İtalyan başkan futbol topunu bıçaklarken görülüyor. Duvar resmini dün gece çizdiği belirtilen Laika MCMLIV isimli sanatçı, "Sadece zengin kulüplere özel, onların davet edildiği bir lig, taraftarların ve tüm dünyanın hayallerinin ölümüdür. Bu aynı zamanda futbolun ölümüdür" ifadesini kullandı.

12 kulüp ortak kararı açıklamıştı

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, 19 Nisan gecesi yaptıkları ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'ni kurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Avrupa Süper Ligi'nde yaprak dökümü

Futbolun en üst kurumları Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), bu girişime çok sert tepki göstermişti. Bunun üzerine projeye dahil olan İngiliz takımları, tek tek çekildiklerini açıklarken, bugün de İspanya'nın Atletico Madrid, İtalya'nın Inter ve Milan takımları da ligden ayrıldıklarını duyurmuşlardı.

Agnelli'ye de geri adım attırdılar

Juventus Başkanı Andrea Agnelli de bugün yaptığı açıklamada Avrua Süper Ligi’nin bu şekilde başlayamayacağını ifade etmişti. UEFA Başkanı Ceferin de İtalyan futbol adamını "Bu kadar yalan söyleyen bir yılan görmedim" sözleriyle çok sert şekilde hedef almıştı.