AjanssporAjansspor uygulamasını indir

İtalya'da bir kent '10' için ağlıyor

İlk Yayınlanma : 25 Kas 2020 - 21:28 / Son Güncelleme : 25 Kas 2020 - 21:36

60 yaşında hayatını kaşbeden Arjantinli Diego Armando Maradona sadece kendi ülkesinin değil İtalya'nın Napoli kentinin de bir efsanesiydi. İtalya'nın güneyinde yer alan ve 'zengin kuzey' tarafından aşağılanan kent '10' numaralı Maradona sayesinde İtalya Ligi şampiyonluğu yaşadı. Kentte Maradona sevgisi o kadar büyüdü ki Napoli'de oynanan İtalya-Arjantin maçında Güney Amerikalıları destekleyenler oldu. Napoli'deki stadın isminin Maradona olması gündemde..

İtalya'da bir kent '10' için ağlıyor

AJANSSPOR - DETAY HABER

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bir gecekondu mahallesinde doğan, düzenli elektriği bile olmayan bir gecekonduda büyüyen Diego Armando Maradona, yine fakir bir kent olan İtalya'nın Napoli şehri için büyük anlam ifade ediyor.

Barcelona kariyeri hayal kırıklığıyla biten Maradona'nin bir kentin futbol tarihini değiştireceğini kimse bilmiyordu. Maradona Katalan takımından ayrılmak istediğinde dönemin en iyi oyuncuları İtalya'da top koşturuyordu. Hemen hemen her takımda çok büyük yabancı oyuncular vardı.

Juventus'ta Michel Platini ve Zbigniew Boniek, Inter'de Lothar Matthaus, Andreas Brehme, Jürgen Klinsmann Milan'da Marco van Basten, Ruud Gullit , Frank Rijkaard Udinese'de 1982 Dünya Kupası'nın yıldızı Zico forma giyiyordu.

Maradona, Napoli'nin teklifini kabul etti. Zengin kuzey takımları arasından tercihini İtalya'nın en yoksul şehri için kullandı. San Paolo'da sadece Maradona'ya bir 'Hoş geldin' demek için 85 bin kişi stadı doldurdu. Maradona, Napoli'de 10 numaralı formayı aldı ve takımın kaptanı oldu.

Sezonu küme düşme potasının biraz üstünde bitiren Napoli'de Maradona bir kahramana dönüştü. 1984 yılında şehirde 1991 yılına kadar görülmemiş bir işe imza attı. İki lig şampiyonluğu, bir UEFA Kupası, bir İtalya Kupası ve bir İtalya Süper Kupası kazandırdı. Maradona, tüm kulvarlarda 259 maçta forma giydi ve 115 gol attı.

Dini değerleri yüksek olan kentte Maradona günahıyla sevabıyla kabul edildi. Napoli'nin ilk şampiyonluğu sadece futbol açısından bir kilometretaşı değildi. 1987 yılında bölgesel ve ayrılıkçı bir politika izleyen Lega Nord, güney kentlerini yük olarak görüyordu. Maradonalı Napoli, sadece kupayı almadı, siyasetten de büyük bir mesaj verdi.

1990 Dünya Kupası İtalya'da yapıldı. 3 Temmuz 1990'da Napoli'nin San Paolo Stadı'nda İtalya ve Arjantin finale çıkmak için karşı karşıya geldi. Maradona'nın ne kadar sevildiği bu maçta bir kez daha görüldü. Bir çok İtalyan kendi takımları yerine Maradona'nın Arjantini'ni destekledi. 1-1 biten maçta penaltılarla gülen Arjantin oldu.

Napoli de çok seviliyordu ama Dünya Kupası'nda yaşananlar yüzünden Maradona hedef haline gelmişti. 1991 yılında Maradona, Bari maçının ardından teste girdiğinde kokain kullandığı ortaya çıktı ve 15 ay men cezası aldı. Ardından İtalya'dan ayrıldı.

San Paola Stadı, Maradona Stadı olur mu?

Napoli'nin ayrılışından yaklaşık 30 yıl geçse de Maradona sevgisi hiç bitmedi. Maradona'nın ölüm haberinin duyulmasıyla kentte infial başladı. Napoli taraftarı San Paolo Stadı'nın isminin Maradona olması için kampahya başmattı. Napoli Belediye Başkanı De Magistris, bu çağrılara kayıtsız kalamadı ve San Paolo Stadı'nın yeni adının Diego Armando Maradona Stadı olması için teklif yapacağını açıkladı.

Napoli sokakları

Ve beklenen oldu

SSC Napoli stadyumu Stadio San Paolo’nın adının ‘Stadio San Paolo - Diego Armando Maradona’ olarak değiştiğini duyurdu.