İyi ki 'VAR' var

Ajansspor yorumcusu ve Radyospor programcısı FIFA Kokartlı Eski Hakem Bülent Yıldırım, Süper Lig'in 30. haftasında Galatasaray ile Trabzonspor arasında yapılan ve bordo mavililerin 3-1 kazandığı maçın tartışmalı pozisyonlarını değerlendirdi.
6 Temmuz 2020 01:15- Son Güncelleme - 6 Temmuz 2020 01:21
Google news abonelik

Bülent YILDIRIM - AJANSSPOR

Galatasaray-Trabzonspor maçının hemen ardından, yayıncı kuruluşun maç esnasında verdiği görüntü ve açılara dayanarak “Ajansspor sosyal medya kanallarında” yapmış olduğumuz pozisyon değerlendirmelerimizin kısa özeti aşağıdadır:

Saracci’nin Abdülkadir Parmak’ın umut vadeden atağını engelleyen taktik faulüne karşı gördüğü sarı kart doğru. Hemen 2 dakika sonrasında, Abdülkadir Ömür’e yapmış olduğu faul, 2.sarı kartı gerektiren nitelikte değildi, dikkatsiz bir fauldü.

Sosa’nın ortasında kaleci Okan’la havadan ve çok yüksekten buluşan top öncesinde Donk’un Da Costa’ya temasında penaltıyı gerektirecek bir nitelik olmadığını düşünüyorum.

Feghouli’nin kendisine arkadan kontrolsüz şekilde temas eden ve sarı kart gören Da Costa’ya yapmış olduğu taban çıkartma ve rakibe vurma eylemi kırmızı kartlıktı. Doğru VAR müdahalesiyle kırmızı kart geldi. Hakem pozisyon anında muhtemelen A.Parmak’ın arkasında kalıp perdelendiği için temas anını ve noktasını göremedi

Daha sonrasında, yine doğru bir VAR uyarısıyla verilen ve Donk’un Sörloth’un ayağına kontrolsüz darbesi sonucu gelen penaltı ve sarı kart kararı doğru idi.

Ekuban ve Belhanda arasında yaşanan ikili mücadele sonucu yere düşerken; Belhanda’nın göğsüne ayakkabısının ucuyla düşme anında temas eden Ekuban’ın, rakibine yönelik kasti bir hamlesi olmadığını ve karta gerek olmadığını gördük.

Seri’nin Ndiaye’nin baldırına gelen ayak ucu ile temasının sarı kart verilebilecek kontrolsüz bir hamle olduğunu düşünüyorum. Hakem oyuncuyu uyarmayı tercih etti.

A. Sörloth’un Marcao’nun göğsüne gelen geriye doğru kontrolsüz kol hamlesine verilen sarı kart yeterli idi. Şiddeti yüksek bir dirsek hamlesi yoktu.

Novak’ın golünde, Jesse’ye bir faul yoktu. Novak iyi yükselip nizami bir gol attı

Yine Hüseyin Türkmen’in Taylan’a yapmış olduğu kontrolsüz faule verilen penaltı kararı doğru idi.

VAR hakemi Ali Palabıyık doğru ve yerinde müdahaleleriyle maça katkı sağladı.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 4