Josef Beşiktaş'a Veda Etti, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan Özür Diledi

Akın Ungan
17.02.2023 - 20:26 | Son Güncellenme: 17.02.2023 - 21:44

Beşiktaş'tan ayrılarak Çin Ligi'nde Beijing Guoan'a transfer olan Josef de Souza, Türkiye'ye veda etti. Souza, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan özür diledi.

Josef Beşiktaş'a Veda Etti, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan Özür Diledi

AJANSSPOR-HABER

Beşiktaş'ın 2020-2021 şampiyonluğunun önemli figürlerinden olan Josef De Souza ile bugün yollar ayrıldı. Daha önce Fenerbahçe forması da giyen Brezilyalı, Çin ekibi Beijing Guoan'a transferi öncesi bir veda yayını açtı.

"Türk halkının yaşadığı en büyük trajediydi"

Deprem bölgesine gidip bir nebze de olsa destek olmuş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Josef "Maalesef Türkiye çok yıkıcı bir olay yaşadı. Bütün dünya gözünü buraya çevirmiş durumda. Türk halkı yaşadığı en büyük trajediyi yaşadı belki de. Ben de o bölgeye gittiğim ve onlara biraz olsun destek olduğum için kendimi mutlu hissediyorum." dedi.

"Çocuklar bu acıyı unutmayacak"

Depremzede çocuklar için yardımlarına gittiğinde de devam edeceğini açıklayan yıldız oyuncu "Belki bir yıl sonra herkes unutacak ama o çocuklar bu acıyı hiç unutmayacak. Türkiye'de olmadığım dönemde de başları dik yürümeleri için elimden geleni yapacağım." dedi.

İlgini Çekebilir
Beşiktaş'ta Josef de Souza ile yollar resmen ayrıldı
Habere Git

"Her zaman kız çocuğu evlat edinmek istemişimdir"

Hayalinin bir kız çocuğu evlant edinmek olduğunu söyleyen Souza "Her zaman bir kız çocuğu evlat edinmek istemişimdir. Türkiye'de devam edebilirsem bunu yapabileceğimi öğrendim. Türkiye'de olamadığım için bu süreci başlatamıyoruz. Ama ayrılsam da o çocukların daha iyi bir hayat yaşaması için elimden geleni yapacağım." dedi.

"Onlar bana güvendiler"

Türkiye'ye dönüş kapısı açtıkları için Beşiktaş'a teşekkür eden oyuncu "Beşiktaş bana Türkiye'ye geri dönüşün kapılarını açan takım oldu. Erdal Torunoğulları'na beni Beşiktaş'a getirdiği için çok teşekkür ediyorum. Onlar bana güvendiler. Arabistan'dan dönen insanlara genelde güvenilip alınmaz ama onlar bana inandı." ifadelerini kullandı.

"Herkesin zor dönemleri olur"

Sahaya taraftarların girdiği deplasmandaki Ankaragücü maçına "Ankaragücü maçından sonra da insanlar konuşmaya başladı. Herkesin zor dönemleri olur. Ben bunun tamamen sakatlıkla bağlantılı olduğunu düşünüyorum" ifadeleriyle vurgu yaptı.

İlgini Çekebilir
Josef tüm alacaklarını bıraktı! Çin'e gidiyor
Habere Git

"Takımca düştük"

Ankaragücü maçından sonra mentak olarak kopukluk yaşadığı iddiaları hakkında Josef "Ankaragücü maçından sonra mental olarak sıkıntı yaşamış gibi konuları kesinlikle bırakmalısınız. Ankaragücü maçından sonra takım olarak bir düşüş yaşadık. Ama Souza artık geri dönüyor. Bundan sonraki dönemde de yine elimden gelenin en iyisini yapabilmeyi diliyorum. Ama Ankaragücü beni kesinlikle mental olarak etkilemedi" dedi.

"Fenerbahçe camiası ve taraftarına teşekkür ediyorum"

Türkiye'deki ilk kulübü Fenerbahçe'ye de teşekkürlerini sunan Brezilyalı "Fenerbahçe kısmından bahsetmek gerekirse, Türkiye kapısını bana ilk açan kulüp oldu. Bugün Beşiktaşlılar'ın çok sevdiği Souza'ysam, Fenerbahçe sayesinde. Beni Fenerbahçe'ye getiren Aziz Yıldırım ve Vitor Perira'ya çok teşekkür ediyorum. Fenerbahçe camiası ve taraftarına çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Beni karaktersiz olarak tanımladılar"

Fenerbahçe'ye karşı Şükrü Saraçoğlu'nda attığı golleri kutlarken hissettiklerine değinen Josef "Fenerbahçe'yi madem bu kadar çok seviyordun, statta attığın golü niye öyle kutladın diye soranlar var. Birçok insan beni karaktersiz olarak tanımladı. Çünkü attığım golü hırslı kutladım. Benim için karaktersiz insan hile yapan, çalan insandır. Bir futbolcu hırsla attığı golü kutluyor diye karaktersiz değildir. Ben tam olarak da karakterimden dolayı o golü öyle kutladım. Ben Fenerbahçe'ye çok saygı duyuyorum ama beni kucaklayan, bana destek veren ve maaşımı ödeyen kulüp, Beşiktaş. Ve ben bir defansif orta sahayım, ben 6 ayda 1 gol atıyorum. Ben bir maçta 2 tane gol atıyorsam, orada zaten duygularımı kontrol etmeme imkan yok, bir de derbide... Bunun benim karaktersizliğimle hiçbir şekilde alakası olduğunu düşünmüyorum. Karakterimi sahaya koyduğumu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
Beşiktaş'ta Josef dönemi bitti! 2 yıllık anlaşma...
Habere Git

"Kimsenin canını acıtmak istemedim"

Gol sevinçleri için Fenerbahçe taraftarının affına sığınan Josef "Eğer Fenerbahçe taraftarları olarak o gün bana çok kızdıysanız, size kusura bakmayın demekten başka çok da çare yok. Kimsenin canını acıtmak gibi amacım yoktu. Yaptığım işi ve hırsımı göstermenin tek yolu buydu" dedi.

"Ali Koç'tan özür dilemek istiyorum"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a özürlerini ileten sambacı "Sayın Ali Koç'tan da buradan özür dilemek istiyorum. Bana çok kızdığını biliyorum. O dönemden beri benimle konuşmadı. 2 kez aynı ortamda denk geldik, selamlaşmadı benimle. Arkamda kimseyi kırgın bırakmak istemiyorum. Hem ailesi hem kendisine çok saygı duyuyorum" dedi.

"Türkiye'yi unutmam imkansız"

Türkiye'ye ileride bir gün tekrar dönmek istediğini söyleyen Souza "Ben Türkiye'ye ilerleyen dönemde dönmeyi ciddi şekilde düşünüyorum. Bu ülke ile ayrı bir bağım var. Bu artık hoca olarak mı, yardımcı antrenör olarak mı, menajer olarak mı bilmiyorum. Ama Türkiye gelecek planlarım arasında her zaman var. Şu anda Souza buradan ayrılıyor, Türkiye'yi unutacak diye düşünmeyin, Souza'nın Türkiye'yi unutması imkansız" dedi.

İlgini Çekebilir
Kahramanmaraş'ta enkazdan kurtarılan Mehmet Akif Ağaç, Fenerbahçe'yle buluştu
Habere Git

"Buradan ayrılmak yüreğimiz acıtıyor"

Türkiye'den ayrılırken duygusal olarak çok zorlandığını ifade eden Josef "Buradan bu şekilde ayrılmak gerçekten yüreğimi acıtıyor. Benim Türkiye'de geçirdiğim dönemde aldığım en büyük ders şu oldu: Evimde bahçıvan var, şoförüm var, mütavazi birçok insan var. Buradan ayrılırken onların gözyaşlarını gördüm. Onları öyle görünce içim acıyor" dedi.

"Kendimi üstün görmüyorum"

Kendini kimseden üstün görmediğini ve mütevazı olduğunu belirten orta saha "Ben ünlü biriyim, finansal imkanlarım var. Ama kendimi hiçbir zaman öyle görmedim. İnsanlar bazen beni yargılıyorlar. Böyle mütevazi bir yerde ne işin var diyorlar. Ben hiçbir zaman kendimi farklı olarak görmedim. Herkes gibi bir hayat yaşamaya çalışıyorum" dedi.

"İnsanlar onlara çok kötü davrandı"

Evinde çalışan personelle güzel bağlar kurduklarını anlatan Josef "Hepsine sezon sonuna kadar buradaymışım gibi 3 maaş daha vereceğim. Onlar benim gözümün önünde ağladılar, bu kesinlikle paradan dolayı değildi. Hiçbir zaman benim ve ailemin gösterdiği muameleyi görmedikleri için ağladılar. Benim annem ve anneannem başkalarının yanında çalışıyordu. Biliyorum ki birçok insan onlara kötü davrandı. "Onlar geliyorlar, benimle aynı masada yemek yiyor, onlar bir patron değil, aile kaybediyorlar"
dedi.

İlgini Çekebilir
VİDEO - Fenerbahçe Marşı'yla hayata tutunan depremzedeye sürpriz telefon
Habere Git

"Türkiye bana Brezilya'nın veremediğini verdi"

Türkiye ile bağlarını koparmayacağını söyleyen futbolcu "Türkiye'ye ben hala çok şey borçluyum. Uzakta da olsam yardıma ihtiyacı olan çocuklara yardım etmeye devam edeceğim. Türkiye bana Brezilya'nın vermediğini verdi. Buradan üzgün şekilde ayrılıyorum. Ama şimdi yeni maceraya atılıyorum. Sizden destek istiyorum. Ben sizi desteklemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Senin için hazırladığımız haberler