Ahmet Nur Çebi: Kaçmayacağım, gerekirse Mayıs'ta seçime gideriz

Akın Ungan
16.09.2023 - 10:44 | Son Güncellenme: 16.09.2023 - 12:36

Süper Lig'in dev kulüplerinden Beşiktaş'ta 2023 Yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısı yapıldı. Başkan Ahmet Nur Çebi, seçim talepleri hakkında konuştu.

Ahmet Nur Çebi: Kaçmayacağım, gerekirse Mayıs'ta seçime gideriz

AJANSSPOR HABER

Trendyol Süper Lig ve Avrupa'da başarı hedefiyle sezona başlayan Beşiktaş, çalışmalarına devam ediyor. Siyah-Beyazlı camia, bugün bir araya geldi. Beşiktaş 2023 Yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısı yapıldı. Başkan Ahmet Nur Çebi, toplantının sonunda seçim isteyen başkan adaylarına cevap verdi.

Beşiktaş'ın toplam borcu açıklandı

Beşiktaş'ın Denetim Kurulu raporlarına göre toplam borcu açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Siyah-Beyazlı kulübün 6.9 milyar TL, yaklaşık 240 milyon Euro toplam borç yükünük olduğu duyuruldu.

Finansal borçların 3.7 milyar TL, yaklaşık 130 milyon Euro, nakit çıkışı gerektiren borcun ise 5.6 milyar TL, yani yaklaşık 194 milyon Euro olduğu bildirildi. Ayrıca faaliyet zararı enflasyonun altında olduğu, giderlerin bütçeye göre kontrol altına alındığı kaydedildi.

1 Ocak - 31 Mayıs arası finansal tablo

Denetim Kurulu'nun açıklamasına göre 1 Ocak - 31 Mayıs arası dönemde toplam borçlarda kayda değer bir değişiklik olmadı. Borç, 6.9 milyar TL olarak kaldı. Bunun 6.7 milyarı net borç oldu. 5 aylık süre içinde yüzde 4 büyüme görüldü. 5 aylık süreçte enflasyonun yüzde 15 olduğu ortamda toplam borçlarda büyüme olmaması olumlu değerlendirildi. Varlıkların borçları karşılama oranı 2023 yılında yüzde 67 olarak açıklandı. Öte yandan 3.7 milyar TL'lik finansal borçlarda yüzde 4 artış gerçekleştiği belirtildi.

"1.3 milyar gelirimiz var, 1.1 milyar faiz gideri"

Denetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, "Beşiktaş'ın faiz gideri 676 milyondu. 31.05.2023'te yüzde 9.3'e geldi. Haziran ayına kadar anortodoks ekonomi politikaları uygulandığı için faiz oranı düşük kaldı. Faiz giderimiz piyasa gerekliliği kadar artmadı. TL referans faizi bizim yeniden yapılandırma anlaşmasında kullandığımız faiz. 1 Eylül itibarıyla yüzde 26 oldu. Faiz oranı 2,5 katına çıktı. Her şey sabit kalsa bile çok ciddi bir yükselme söz konusu olacak. Faiz oranlarında bir artış başladı ve bu artış eylemi muhtemelen devam edecek. Faizin yüzde 30'a geldiğini düşürürsek, 1.1 milyar faiz gideri ortaya çıkıyor. 1.3 milyar bizim gelirimiz vardı. 1.1 milyar faizden bahsediyorum, 1 milyar da futbolcu ödemeleri var. Yeni bir gelir kalemi yaratamazsak..." dedi.

"Pahalı transfer peşinde koşmayalım, yarışa girmeyelim"

Sözlerine devam eden Tiryaki, "Bu iş böyle gitmez. Bir bütçe belirlemek gerekiyor ve o bütçeyi asla aşmamak gerekiyor. Bu sadece Beşiktaş'ın problemi değil. Süper Lig'in toplam borcu 30 milyara dayanmış durumda. Tüm takım taraftarları artık gelir ve gider odaklı olmamız lazım. Daha az harcayıp daha çok gelir elde etmemiz gerekiyor. Lütfen pahalı transferler peşinde koşmayalım. Transfer yarışına girmeyelim. Farklı gelir kalemleri yaratmanın yolunu bulmalıyız. Yayın gelirleri elinizde değil. Her zaman sportif başarı elde edeceksiniz diye bir şey yok. Öyle olsaydı İspanya'da Real Madrid hep şampiyon olurdu. Dolayısıyla UEFA gelirlerine de bel bağlayamayız. Sadece sportif başarıya odaklı olmayan gelir yaratmak gerekiyor. Finans ve muhasebe tarafında yeni elemen alımı gerçekleştirildi. O ekipleri kuvvetlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Çebi kurul başkanlarından özür diledi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, açıklamalarda bulunmak için kürsüye geldi. Çebi, "Dün geceden beri yanlış algılama var. O konuda hem özürlerimi iletmek hem de bu konuyu açıklamak istiyorum. Divan başkanımız ile 1 hafta evvel yemek yedik. Çok konuları konuştuk. O yemekte diğer kurul başkanlarıyla yemek yemenin faydalı olacağı ifade edildi. Cuma günü için tamam dedim. Cuma günü benim hem yönetim kurulu toplantım hem de transferin son günü olması nedeniyle zaman problemim vardı. Maalesef Erol Bey'e bildirdim gecikeceğimi. Benim genel kurul tarafından seçilmiş kurul başkanlarına gecikmem için kendilerinden özür diliyorum" dedi.

"Yemeğe geldim ama Erol Bey ile yedik"

Sözlerine devam eden Çebi, "Yemeğe geldim ama Erol Bey ile yemek yedik. Bu değerli kurul başkanlarına bir saygısızlık yapmam düşünülemez. Beşiktaş için geçirdiğim zaman onları üzmeme sebep olmuştur" ifadelerini kullandı.

Yarın yapılacak Tüzük Tadil Kongresi için Çebi, "Tüzüğümüzde başkanın onayıyla denetlenebilir olan bazı yerlerden bahsediyor. Bunun süratle değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Kulübü denetlemesi için ihtiyaç duydukları tüm belgelere onay vermeye hazırım" açıklamasını yaptı.

"2 milyarlık borç elimizde olmayan sebeplerle arttı"

Çebi, açıklamalarının devamında şunları kaydetti: "Geldiğimiz dönemde faaliyet kar ve zararın 900 milyon olduğunu görüyoruz. 2 milyarlık borç elimizde olmayan sebepler nedeniyle arttı. Elimde olsa bunu da aşağı çekmek isterdim. Zor şartlarda şampiyonluklar aldık. Pandemi süreciydi. Pandemi etkisi kulübe maliyeti 30 milyon Euro, artan kur etkisi 18 milyon Euro oldu. Kadro dışı futbolcularımız vardı. 3.5 sene boyunca 31 milyon Euro zararımız oldu. Yayın haklarımız 40 milyon Euro aşağı gelmiştir. 144 milyon Euro elimizde olmayan nedenlerle kasaya girmemiştir"

"Suudi Arabistan'dan verilen yüksek ücretlerle piyasa şişirilmiştir"

"Borç bana göre 6 milyar. 2 milyar da mal varlığımızın değerinin artmış olması pozistif bir durumdur. 444 milyon Euro'yu geldiğimizde. Biz bu süreci pozitif yöneterek 6 milyar TL'de tutmayı başardık. 2017-18'de 61 milyon Euro olan sayıyı, geldiğimiz anda 34 milyon Euro'ya indirdik. Bunun içinde 8 milyon Euro maalesef faydalanamadığımız oyuncular da vardı. Bu sene 38 milyon Euro maaş bütçemiz. 7-8 milyon Euro artışın arkasında yatan sebep Suudi Arabistan'daki siyasetten kaynaklanan futbolculara verilen yüksek ücretlerle piyasa şişirilmiştir"

Stat ismi anlaşması önümüzdeki hafta imzalanacak

Ahmet Nur Çebi, stat isim hakkı hakkında, "Sponsorluk gelirlerin 18 milyon Euro aşağıdan bugün 32 milyon Euro'ya varacak. Stat ismiyle ilgili önümüzdeki hafta imzalandığı bir süreci müjdelemek istiyorum. Markamıza yakışan, değeriyle diğerlerinden az olmayan hatta yukarıda olan sponsorluk sözleşmesinin geleceğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"Biz transferin yüzde 50'sini ara transfer döneminde halletmiştik"

Transfer çalışmaları hakkında konuşan Beşiktaş Başkanı, "Ben nasıl çile çektiysem, benden sonra gelecek arkadaşımın aynı çileyi çekmemesi için elimden geleni yapacağım. Ara transfer döneminde Aboubakar'ı aldık, 4 ay sonra sözleşmesi bitecek olan Weghorst'tan 2.8 milyon Euro para kazandık. Amir'i, Onur'u aldık. Biz transferin yüzde 50'sini ara transfer döneminde halletmiştik zaten" dedi.

"Biz bu sene şampiyon olacağız"

Çebi, "Rebic'i aldık, Saiss'in gitmesinden sonra Eric Bailly'i getirdik. Gedson'un değeri bugün 35 yarın 45 milyon Euro. Salih, Cenk... Hepsine bakıldığında şu anki sonuçlar, 24 maçta 4 beraberlik 20 galibiyet. Bu galibiyetlerin içinde Fenerbahçe Stadı'nda alınmış muhteşem bir galibiyet. Geçen sene Galatasaray kupayı kucakladı, onu bile sahamızda yenebildik. Biz bu sene şampiyon olacağız" ifadelerini kullandı.

"Beşiktaş taraftarını üzecek bilet fiyatlandırması yapmadık"

Beşiktaş taraftarı tarafından fazla bulunan bilet fiyatları hakkında Çebi, "Beşiktaş taraftarını üzecek bilet fiyatlandırması yapmadık. Rakiplerimizin altındayız. Kendilerinden bu konuda özür diliyorum. Hem kendilerinden bu konuda özür diliyorum. Çaresizlik içinde gelir ve gideri dengelemek için yapılmıştır bilet fiyatları. Çok alınmasınlar. Gelip, bu sene şampiyon olacak takımı desteklesinler" açıklamasını yaptı.

"Çetinsaya'yı çağırdım, görevinin devam ettiğini söyledim"

Ahmet Nur Çebi, transfer döneminde Talisca, Sergio Ramos ve Ramos'un transferinden vazgeçildikten sonra Asbaşkan Serhan Çetinsaya'nın istifası ile ilgili şunları söyledi. "Bir Talisca, bir Ramos kojnusu gündeme geldi. Talisca için kulübü ile görüştük, satmayacaklarını söylediler. Ramos konusu ile ilgili çok değerli sevdiğim yönetici kardeşimin Beşiktaş'a kazandırıp, onun başarılı olacağını düşündüğü bir süreçti. Ben kulüp imkanlarını zorlayarak destek olmaya çalıştım. Ama bizim teklifimizin çerçevesinde bile dolaşmayan bir oyuncuydu. Benim bu istifa eden yöneticimle aramda bir sorun yok. O sadece bu transferi çok istedi. Ben sorumluluk taşıdığım ve Beşiktaş'a zarar vereceğini düşündüğüm için bunu yapamadım. O da bundan rtahatsız oldu. Saygı duyuyorum. Kendisinden Beşiktaş'a hizmette geri kalmamasını rica ediyorum. Dün kendisini çağırdım, üzerindeki görevlerin devam ettiğini, sonuçlanana kadar yürütmesini ve hatta kendisine görev verdim. Abi-kardeş olarak el ele tutuşup çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

"O gün uçan token fiyatları bugün nerelerde?"

Token konusunda eleştirilen Ahmet Nur Çebi, "O dönemde Token havalarda uçuyordu. Biri 50 milyon Dolar, biri 60 milyon Dolar vereyim diyordu. Teminat vermeden ben bu işe girmem. Başkalarının yapacağım, edeceğim laflarıyla harekete geçmem. Şu ana kadar kimse bana teminat vermedi, bir tane veren var. Onunla da yola çıkacağız. O gün uçan token fiyatları bugün nerelerde? O gün yapsaydım, Beşiktaşlıların yüzüne nasıl bakacağım? Kasaya 3 krş fazla girecek diye Beşiktaşlılara bunu yapmam. Beşiktaş'ı herkes kadar seviyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"Bugün hakemlerle ilgili sadece ben konuşabilirim"

TFF ile Beşiktaş arasındaki sorun ve hakemler hakkında yapılan açıklamalara değinen Çebi, "Bir TFF sorunumuz var. TFF'nin içindeki MHK ile sorunumuz var. Bunlar yapamıyorlar. Bunlar beceremiyorlar, kafaları karışık. Bu hakemler gitsin diyen tek bendim. Bugün hakemlerle ilgili sadece ben konuşabilirim. Diğerlerinin ağzını açmaya hakkı yok" şeklinde konuştu.

"Özellikle yasadan kaynaklananı bir çırpıda geçirelim"

Siyah-Beyazlılar yarın Tüzük Tadil Kongresi yapacak. Çebi, "Tüzük maddelerinin süratle geçmesi lazım. Bizim bununla ilgili değişiklik yapma gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu bir yasal mecburiyet. Bunu yapamazsak Beşiktaş'ın amatör şubelerinin tamamının men edileceğini belirtmek istiyorum. Özellikle yasadan kaynaklananı bir çırpıda geçirelim" ifadelerini kullandı.

"Mayıs ayında tartışır, gerekirse seçime de gideriz"

Olağanüstü seçim talepleri hakkında açıklama yapan Ahmet Nur Çebi, şunları kadetti: "Olağanüstü seçim isteyenler var. Doğrudur, isteyebilir. Beşiktaş'ın başkan adaylarının çokluğu önemli. Bunların olması bize fayda sağlar. Ben yarın Beşiktaş'a başkan olacak adaylarla ilgili onlara zarar verecek bir şey yapmamam gerektiğini biliyorum. Onları kucaklayacağım, bu kapıları açık bırakacağım, destek dahi olacağım. Söz veriyorum. Seçim gerekiyorsa sportif faaliyetlerin başladığı sürecin sonunda Mayıs ayında tartışır, gerekirse seçime de gideriz. Şu şampiyonluk yolunda lütfen birlik ve beraberliği sağlayalım. Sonra sandığı koyar gereken değerlendirmeyi yaparız. Bundan kaçmayacağım"

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler