Kadın futbolcuyu dudağından öpmüştü! Rubiales'in Hermoso'ya yaklaşması yasak

Akın Ungan
16.09.2023 - 08:45 | Son Güncellenme: 16.09.2023 - 08:55

Mahkeme, eski İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanı Luis Rubiales'in kadın milli futbolcu Jenni Hermoso'ya yaklaşmasını kurmasını yasakladı. Detaylar.

Kadın futbolcuyu dudağından öpmüştü! Rubiales'in Hermoso'ya yaklaşması yasak

AJANSSPOR - DIŞ HABER

İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanlığından istifa eden Luis Rubiales, İspanyol kadın milli futbolcu Jennifer Hermoso'yu dudağından öpmesi olayında cinsel taciz ve zorlama olduğu suçlamalarıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında bugün Madrid'deki Ulusal Mahkeme'de ifade verdi.

Rubiales, Hermoso'ya 200 metreden fazla yaklaşamaz

Mahkeme hakimi, savcılık ve suçlamayı yapan Hermoso'nun avukatının taleplerini dikkat alarak, Rubiales'in kadın milli futbolcuya 200 metreden fazla yaklaşmasına ve herhangi bir yolla onunla iletişim kurmasına yasak getirdi.

Rubiales'in, ifadesi sırasında yöneltilen soruları yanıtladığı ve tüm suçlamaları reddettiği bildirilmişti.

Kadın milli futbolcular, milli takımı boykot etti

Diğer yandan, UEFA Kadınlar Uluslar Ligi'nde 22 Eylül'de İsveç ve 26 Eylül'de İsviçre ile karşılaşacak İspanya Kadın Milli Takımı'nın aday kadrosu, futbolcuların boykotundan dolayı açıklanamadı.

RFEF, aday kadronun yeni teknik direktör Montse Tome tarafından bugün açıklanacağını duyursa da, 21'i dünya şampiyonu olan kadroda olmak üzere toplam 39 kadın futbolcunun imzasıyla alınan boykot kararı bunu geciktirdi.

Taleplerden sadece biri gerçekleşti

Kadın futbolcular, "kadın futbolunun organizasyon şemasının yeniden yapılandırılması, başkanlık ve genel sekreterin yeniden yapılandırılması, RFEF başkanının istifası, iletişim ve pazarlama alanının yeniden yapılandırılması ve dürüstlük yönetiminin yeniden yapılandırılması" taleplerinden şimdiye kadar sadece RFEF başkanının istifasının gerçekleştiğini savundu.

Para cezası gelebilir

Futbolcuların, kadroya çağrılmalarına rağmen milli takım kampına katılmamaları halinde para cezası alma olasılıkları bulunuyor.

Rubiales-Hermoso olayı nedir?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın 20 Ağustos'taki finalinde İngiltere'yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın Sidney'deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales'in bazı hareketleri tepki almıştı.

Rubiales, Hermoso'yu dudağından öptü

İspanya'nın maçı kazanmasının ardından sevinç gösterisi sırasında şeref tribününde uygunsuz hareketler yapan Rubiales, daha sonra madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso'yu dudağından öptü.

RFEF Başkanı istifa etti

FIFA Disiplin Kurulu, açtığı soruşturma kapsamında 90 gün süreyle geçici olarak görevinden alınan Rubiales, ülkesinde gelen siyasi ve sosyal baskıların ardından 10 Eylül'de istifa etti.

Teknik direktör görevden alındı

Ayrıca RFEF, 5 Eylül'de Kadın Milli Takım Teknik Direktörü Jorge Vilda'yı görevinden aldığını açıkladı. Vilda'nın yerine ise Montse Tome getirildi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler