AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kadınlar Süper Ligi 24 takımla oynanacak

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 08 Kas 2021 - 22:19 / Son Güncelleme : 08 Kas 2021 - 22:32

Türkiye Futbol Federasyonu, Kadın Futbol Ligleri Genel Esaslarını açıkladı. İşte Kadınlar Süper Ligi'nde yeni sezonun statüsü...

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2021-2022 sezonu Kadın Futbol Ligleri Genel Esaslarını duyurdu. TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yeni sezonda Kadınlar Süper Ligi, Kadınlar 2. Ligi, Kadınlar 3. Ligi, 17 Yaş Altı Kızlar Türkiye Şampiyonası, 15 ve 13 Yaş Altı Kızlar Yerel Şampiyonalarının oynatılmasına, Kadınlar 1.Ligi'nin ise düzenlenmemesine karar verildi.

16 takıma 8 yeni ekip eklenecek

Federasyondan yapılan açıklamada, "Kadınlar 1.Liginde mücadele eden 16 takım ile en üst profesyonel ligde bulunan kulüpler arasından kriterleri sağlayan ve lige katılım başvurusunda bulunan 8 takımın katılımıyla, 2021-2022 sezonundan itibaren kadın futbolunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla Kadınlar Süper Ligi kurulmuştur." denildi.

Dört büyükler Kadınlar Ligi'nde buluşacak

Bu kriter doğrultusunda Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor gibi kulüpler de son şampiyon Beşiktaş'a katılarak Kadınlar Ligi'nde mücadele edecek. Üç takım da transferlerle kadrolarını oluşturmayı sürdürüyor. 

İlk 4 sıraya girenler play-off oynayacak 

Sezon sonunda gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar play-off, son 4 sırayı alan takımlar ise play-out müsabakalarında karşılaşacak. Şampiyon ve düşenler bu aşamadan sonra belli olacak.