AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kalesini Covid-19'a kapadı: Virüsle böyle savaştı

İlk Yayınlanma : 21 Kas 2020 - 00:42 / Son Güncelleme : 21 Kas 2020 - 09:01

Son dakika spor haberleri... TFF 1. Lig ekiplerinden Altay'ın tecrübeli kalecisi Cihan Topaloğlu, koronavirüs günlerini Ajansspor'a anlattı. Geçtiğimiz ay, siyah-beyazlı kulüpte koronavirüs tespit edilen kişi sayısının toplam 34 olduğu açıklanmıştı. Koronavirüs testleri kulüplerde nasıl yapılıyor, karantina süreci nasıl? Topaloğlu, Covid pozitif olduğu süreçten negatife dönene kadar edindiği tecrübeleri Ajansspor ile paylaştı...

Kalesini Covid-19'a kapadı: Virüsle böyle savaştı

Deniz ŞEN - AJANSSPOR

İzmir ekibi Altay’ın 28 yaşındaki kalecisi Cihan Topaloğlu, geçtiğimiz aylarda geçirdiği koronavirüs pozitif günlerini Ajansspor’a anlattı. 

Siyah - beyazlılarda 24'ü futbolcu 34 kişi koronavirüse yakalanmıştı. Bu isimlerden biri olan Topaloğlu, testinin pozitif çıktığı günden negatife dönene kadar yaşadıklarını Ajansspor ile paylaştı.

İşte o açıklamalar...

Covid - 19 testin pozitif çıktığında neler hissettin?

Testim pozitif çıktığında tesisteydim. Sağlık bakanlığından gelen mesaj ile öğrendim. İlk başta inanamadım. Kendimi iyi hissediyordum, bir belirtim yoktu. Sonrasında psikolojik olarak düşüşe geçiyorsunuz. Tanımadığın bir şey ve binlerce kişi bu hastalık yüzünden vefat etmiş. İster istemez en kötüsünü düşünüyorsun. Aklıma ilk başta ailem geldi dedi.

Futbol camiasında vakalar neden bu kadar artış gösterdi? Sence federasyonun önlemleri yeterli mi?

Futbolcular istediği kadar dikkat etsin, istediği kadar düzenli test olsun kulüpte çalışan en az 50 kişi oluyor. Herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Bir kişinin dikkatsizliği tüm takıma mâl olabiliyor. Federasyonun kararları sadece ligi nasıl oynatabiliriz yönünde. Liglerin de oynanması gerekiyor açıkçası. 

Covid pozitif olduğunda hangi semptomları gösterdin? Fiziksel ve psikolojik açıdan nasıl hissettin?

Covid olduğum zaman hiçbir semptomum yoktu. 2 ya da 3. gün rahatsız etmeyecek derecede kuru öksürük ve hafif baş ağrım oldu. Fiziken beni çok fazla zorlamadı ama 10 günlük zorunlu karantinada sadece evde idman yapabildim. Psikolojik açıdan 'Acaba daha kötüye gidecek mi' düşüncesi oluyor günler geçtikçe. Zor bir süreç. Allah kimseye yaşatmasın.

Karantina sürecin nasıl geçti?

Karantinayı evde, ailemden uzak bir şekilde geçirdim. Onlara bulaşır mı korkusu yaşamadım çünkü takımda ilk vaka çıktığında kendimi tesislerde karantinaya almıştım. 10 gün sonra da ben pozitif oldum. Pozitif olduğum gün ekipler hemen geldi, ilaç getirdi. Bende bir semptom olmadığı için ilaç kullanmama gerek görmediler. İyi ve sağlıklı beslendim, dinlendim ve bireysel antrenmanlar yaptım. 

Testinin negatife dönmesinin ardından takıma ayak uydurabildin mi, ne gibi farklılıklar yaşadın?

Testimin negatif çıkmasının ardından performansım etkilendi. Evdeki bireysel antrenmanlar takım antrenmanlarının yerini tutmuyor. 14. günde takımla çalışmalara başlıyorsun. İlk başlarda performans olarak düşüş ve ciğerlerde yanma hissi oluyor. 3-4 idman sonra toparlıyorsun ve takıma ayak uyduruyorsun.

Cihan Topaloğlu, takım olarak geride bıraktıkları zorlu günlerin ardından bu hafta oynanacak Menemenspor maçını kazanarak çıkışı geçmek istediklerini söyledi ve sözlerini noktaladı:

Ligdeki konumumuz bizim açımızdan iyi değil. Şampiyonluk için kurulmuş bir takımız. Üst üste gelen koronavirüs olayları ve deprem, bizi kötü etkiledi. Eksik maçlarımızı yendiğimiz takdirde yeniden play - off potasında olacağız. Milli ara bize takımla çalışma açısından çok iyi geldi. Önümüzdeki maçı kazandığımız takdirde çıkış yakalayacağımızı düşünüyorum.