Kameralara yakalanan Serdar Aziz’e ceza gelecek mi?

Fenerbahçe son dakika haberi... Fenerbahçe'nin Göztepe'yi deplasmanda 3-2 yendiği maçta hakem Atilla Karaoğlan'a hakaret eden Serdar Aziz'e ceza gelecek mi? İşte tüm detaylar...
19 Ekim 2020 18:07- Son Güncelleme - 19 Ekim 2020 18:17
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Süper Lig’in 5. haftasında İzmir’de Göztepe’yi 3-2 yenen Fenerbahçe’de ilk 11’de yer bulan ve takımını 2-1 öne geçiren golü atan savunma oyuncusu Serdar Aziz, Göztepe’nin kazandığı tartışmalı penaltı pozisyonunun da kahramanı olurken, maçın skoruna iki takım açısından da katkı sağlamış oldu.

Ancak Serdar Aziz maçtan sonra karşılaşmanın içindeki futbolla ilgili pozisyonlarla değil, bir yanlış el kararı sonrasında maçın hakemi Atilla Karaoğlan’a karşı sarf ettiği sözlerle daha çok gündeme geldi. 

Profesyonel futbol kariyeri boyunca hakemlerle sorunlar yaşayan ve maçlarda hakemlerle çok sık diyaloğa giren oyuncunun; hakem Atilla Karaoğlan’ın ceza sahasının oyun alanı çizgisine yakın bölümünde takımının aleyhine verdiği karar sonrasında itirazlarının ardından hakeme "Siz nasıl adamlarsınız, şerefsiz köpekler" dediği duyuldu. Ancak bu sözlere hakem Karaoğlan, herhangi bir tepki göstermezken müsabakayı direkt vuruş ile devam ettirdi.

VAR müdahale edebilir mi?

VAR müdahale edebilir mi?

Maçın canlı yayınında bu sözlerin ekranlardan duyulmasının ardından özellikle sosyal medyada VAR’ın böyle bir olaya müdahale edip; dudak okuyup okuyamayacağı tartışmaları yaşandı.

Ancak futbol oyun kuralları ve VAR Protokolü dudak okumaya kesinlikle müsaade etmiyor. Bu tip durumların tek kıstası var. Hakemin kendisine edilen hakareti net bir şekilde tespit edip, ağırlığına göre oyuncuya sarı veya kırmızı kart göstermesi.

Dünkü olayda ise iki seçenek söz konusu. Tüm seslerin boş olduğu için rahatlıkla duyulduğu statta hakem ya hakareti duymazlıktan geldi ya da pozisyon aldıktan sözlerin duymasına karşın kim tarafından söylendiğini tespit edemedi.

Peki, böyle bir durumda kurallar nasıl işliyor ona bir bakalım.

MHK ek rapor isterse

Hakemler böyle bir durumu raporlarında belirtme şansına sahip değil. Eğer kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından MHK hakemden ek bir rapor isterse, maçın hakemi bunu ancak bu şekilde rapor edebilir.

Disiplin Kurulu da yayıncı kuruluştan ham görüntüleri alıp; sesli görüntüde (dudak okuma değil) sözlerin kim tarafından söylendiğini tespit edip söz konusu oyuncuyu disipline sevk edilebilir.

Yine de böyle bir şey mümkün değil. Çünkü TFF geçmişte; VAR olan maçlarda bu tip kanıtların değerlendirmeye alınmayacağına karar vererek, işi tartışmalardan uzaklaştırma yolunu seçmişti.

Ayrıca VAR merkezinde görevli hakemlerin maçları sessiz olarak izlediklerini ve bu tip ihlallere karışmalarının hem teknik açından hem de protokol gereği mümkün olmadığını belirtelim.

Küfürden değil ama açıklamadan...

Diğer yandan Serdar Aziz’in yine de yarın (Salı) açıklanacak disiplin sevklerinde adının geçmesi yüksek ihtimal. Maçın ardından “Hakem maçın berabere bitmesi için uğraştı” açıklaması yapan Fenerbahçeli futbolcunun bu sözleri başına iş açabilir.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.