AjanssporAjansspor uygulamasını indir

AFDK'dan Kanal İstanbul'u eleştiren İstanbul İl Gözlemcisi Adil Uçankan'a ceza

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 12 May 2022 - 10:53 / Son Güncelleme : 12 May 2022 - 11:04

Futbol Federasyonu Amatör Futbol Disiplin Kurulu İstanbul İl Gözlemcisi Adil Uçankan'a sosyal medyada beğendiği 2 paylaşım sebebiyle 30 gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu'nun aldığı ve TFF resmi sitesinden yayınlanan karar tartışma yaratacak.

 

TFF, İstanbul İl Gözlemcisi Adil Uçankan hakkında milli, ahlaki ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunması suretiyle talimatlara aykırı harekette bulunması nedeniyle 30 gün hak mahrumiyeti cezası verildiğini açıkladı. Ceza Uçankan'ın sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle verildi.

'Kanal İstanbul' eleştirisi suç sayıldı

Halktv'de yer alan habere göre; Uçankan'ın 30 gün hak mahrumiyeti cezası almasına neden olan sosyal medya beğenilerden biri yapılması planlanan Kanal İstanbul Projesi hakkında, 'Kanal yapacağınıza halkın evini depreme karşı sağlamlaştırın" sözleri yer alıyor.

Lösev paylaşımını beğenmiş

Uçankan'ın ikinci paylaşımı ise ülkenin sağlık alanındaki sorununu eleştiren bir yorum. Başkasına ait olan ve Uçankan'ın beğendiği o paylaşımda, "Neden LÖSEV-LÖSANTE Hastanesi’nde tam ruhsat vermiyorsunuz? Neden satın alınmış olan radyoterapi cihazına kullanım izni vermiyorsunuz? Neden kanser tedavileri ve araştırmaları için doktor kadroları vermiyorsunuz? Neden daha fazla yatak ruhsatı verip daha fazla çocuğun parasız iyileşmesini istemiyorsunuz? Yoğun bakımları niçin açtırmıyorsunuz? Doktor amca farkında mısınız bilmiyoruz ama bazı kardeşlerimizi LÖSEV Hastanesi’nde yatak bulamadığımız için kaybediyoruz" ifadedeleri bulunuyor.

Adil Uçankan'ı TFF'ye kendi kurumu şikayet etmiş

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği İstanbul Başkanı olan Adil Uçankan'ı TFF'ye şikayet eden ise kendi kurumu. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği TFF'ye dilekçe yazarak Adil Uçan'ın siyasi paylaşımlar yaptığını ileri sürüyor ve bu paylaşımları dosya halinde TFF'ye sunuyor.

Bu şikayet ilk değil!

Söz konusu dernek Adil Uçankan'ı 15 sosyal medya paylaşımı sebebiyle 2015 yılında yine TFF'ye şikayet etmiş ancak bu başvuru zaman aşımı sebebiyle geçersiz sayılmış.

 

Tahkim Kurulu'na gidecek!

Söz konusu paylaşımların 'ifade özgürlüğü' kapsamında olduğunu düşünen Adil Uçankan'ın 30 günlük hak mahrumiyeti cezasına itiraz ederek konuyu Tahkim Kurulu'na götürmeyi planlıyor.

AİHM 'ifade özgürlüğü' diyor!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, daha önce sosyal medya paylaşımları nedeniyle ceza alan hakem, sporcu ve kulüp yetkililerin itirazlarını haklı bulmuş ve paylaşımların 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermişti.