Beşiktaş Basketbol Koçu Ahmet Kandemir İstifa Etti Proje Çöktü

Orhan Gülek
03.12.2022 - 16:30 | Son Güncellenme: 03.12.2022 - 20:28

Beşiktaş'ın 3 yıl önce başlattığı ve yerli genç oyunculara dayanan basketbol projesi Ahmet Kandemir'in de istifasıyla tamamen sona erdi. İşte yaşananların detayları.

AJANSSPOR - HABER

Beşiktaş, iki yıl önce basketbolda yeniden bir yapılandırmaya gitti. Bandırma Kırmızı'nın altyapısından bir çok oyuncuyu kadrosuna katarken, tecrübeli koç Ahmet Kandemir, siyah beyazlıların basketbol koordinatörü oldu. Takım ise Burak Bıyıktay'a emanet edildi.

Bıyıktay gitti Kandemir sahaya indi

Ancak Bıyıktay ile lige 6 maçlık bir mağlubiyet serisiyle girilince Kandemir, yöneticilik koltuğundan koçluk bench'ine geçti. Kandemir yönetiminde takım toparlandı ve sezon sonunda play-off'a dahi kalmayı başardı.

Alperen ve Şehmuz yıldızlaştı

Bu dönemde Alperen Şengün, yaptığı büyük çıkışla NBA'in yolunu tutarak, Houston Rockets'a gitti. Bir diğer yıldızı parlayan oyuncu Şehmus Hazer ise Fenerbahçe Beko'ya transfer oldu. Beşiktaş, gençlerin biraz daha geri planda kaldığı bir kadroyla bu sezona başladı. 

İlgini Çekebilir
Beşiktaş'ta istifa!
Habere Git

Ünlü menajer Ati Koç ile kriz

Bandırma Kırmızı'dan Beşiktaş'a gelen oyuncuların menajeri olan Atilla Emrullah ile Beşiktaş yönetimi arasında kriz çıktı. Taraflar oyuncuların takımda kalması veya ayrılması konusunda anlaşamadı. Ati Koç, olarak bilinen ünlü menajer, daha önce de çok sayıda oyuncunu Giresun ve Trabzon'a götürerek, Beşiktaş ile yaptığı ortaklığın benzerini gerçekleştirmişti. 

Gençler için yabancıya sınır

Tarafların anlaşmasına göre siyah beyazlı yönetim takımda sadece 3 yabancı bulunduracaktı. Böylece genç oyuncuların daha süre alıp gelişmesini sağlayacaktı. Bunun karşılığında oyuncular piyasaya göre düşük bir ücretle oynayacak. 

Ati Koç yüzde 30 pay alacaktı

Anlaşma çerçevesinde menajer Ati Koç da satışlardan yüzde 30 pay alacaktı.  Ama satıp satmama kararında öncelik Beşiktaş'ın olacaktı. Fakat taraflar transfer sezonunda karşılıklı sorunlar yaşadı ve işbirliği fiilen sona ermiş oldu.

Projenin mimarı Kandemir de gitti

Fakat siyah beyazlı takım 9 maçta sadece 2 kez sahadan galip ayrılabildi. Deneyimli koç Kandemir, kötü gidişatını tersine çevirmeyi bir türlü başaramadı. Ve bugün Merkezefendi karşısında alınan yenilgiden sonra Kandemir, istifa kararı aldı. Böylece, 3 yıl önce yola çıkarken ortaya atılan projenin mimarı da gitmiş oldu.

16 kişinin 6'sı yabancı oyuncu

Bu sezon Basketbol Erkekler Süper Ligi'nde Beşiktaş Emlakjet olarak mücadele eden siyah beyazlıların 16 kişilik kadrosunda halihazırda  5'i ABD'li 1'i de Litvanyalı olmak üzere toplam 6 yabancı oyuncu bulunuyor.  

Düşme tehlikesi hissediliyor

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nde 9 maça çıkan kartal bunların 7'sinde sahadan yenik ayrılarak alt basamaklara demir attı. 13. sıradaki siyah beyazlıların sonuncu Manisa Büyükşehir Belediyespor ile arasında yalnızca bir galibiyet bulunuyor. 

30 yaşını aşkın yalnızca iki oyuncu var

Beşiktaş Emlakjet'in kadrosunda 30 yaşının üzerinde yalnızca iki oyuncu bulunuyor. Sezon başında kadrosuna 32 yaşındaki Litvanyalı forvet Gediminas Orelik'i katan siyah beyazlılar, geçtiğimiz ay 36 yaşındaki eski oyuncusu Jason Rich ile de sözleşme imzalamıştı.

Şampiyon camia

Siyah beyazlılar 1974-75 ve 2011-2012 sezonlarında Basketbol Süper Ligi'nde şampiyonluk ipini göğüslemişti. Takımı Ergin Ataman'ın çalıştırdığı 2011-2012 sezonunda Beşiktaş, FIBA'nın Eurochallenge kupasını da müzesine götürmüştü. Kartal o sezon lokavtından faydalanarak kadrosuna NBA'ın en gözde oyuncularından Deron Williams'ı katarak bütün dünyada ses getirmişti.

Senin için hazırladığımız haberler