AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Karantinada yapılabilecek şeyler ve aktiviteler, "Vakit geçirmeye birebir"

İlk Yayınlanma : 27 Nis 2021 - 13:36 / Son Güncelleme : 27 Nis 2021 - 15:07

18 günlük karantina sürecinde aktivite arayışında olan bireyler, bu süreci verimli bir şekilde geçirmek istiyor. Peki, karantinada yapılabilecek aktiviteler arasında neler var?

Karantinada yapılabilecek şeyler ve aktiviteler, "Vakit geçirmeye birebir"

Karantina döneminde hangi aktivitelerle uğraşılabilir? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Kabine Toplantısından sonra kameraların karşısına geçip 29 Nisan-17 Mayıs aralığında 18 gün süreyle tam kapanma uygulamasına geçileceğini duyurmuştu. Peki, 2 haftayı aşan karantina sürecinde vakit geçirmek isteyen bireyler nelere yönelmeli? Vakit geçirecek aktiviteler arasında neler var? Karantinada yapılabilecek aktiviteleri sizin için derledik.

1-Müzik dinlemek

İyi bir müzik kulağınız varsa zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Müzik dinlemek, günümüzde hiç olmadığı kadar rağbet edilen alanların başında geliyor. Eski dönemde plak ve kasetlere yapılan harcama, günümüz dünyasında dijital ortamlara yapılıyor. 18 günlük karantina sürecinde uzun uzadıya müzik listeleri oluşturabilirsiniz.

2-Müzikle uğraşmak

Müzik ruhun gıdasıdır sözü boş yere söylenen bir söz değil. Ancak, müziği dinlemek kadar onunla uğraşmak da insan sağlığı açısından son derece kıymetli. Kendi melodinizi veya ahenginizi internetteki programlar aracılığıyla veya müzik aletleriyle yaratabilirsiniz. 

3-Koku alma duyusunu geliştirmek

Eğer "Koku" filmini izlediyseniz, kısa süreliğine koku almanın yetenek işi olacağını düşünebilirsiniz. Koku almaktan ziyade, bir yeniliğe öncülük edecek kokuyu bulmak veya bunu formülize etmek yetenek işi olabilir. Ancak, koku alma duyusu sonradan geliştirilebilir. Bunun için internetteki parfüm gurmelerinden faydalanabilirsiniz. 

4-Takı tasarımı ve bileklik

Son dönemin en gözde ürünleri takı ve bileklik desek yanlış olmaz. Bilekliği yapabilmek için öyle aman aman yetenekli olmanıza da gerek yok. Ancak, takı yapabilmek için eğitim almanız şart. Yalnız, siz de bu ürettiğiniz ürünleri ticarete dökme kaygısı gütmüyorsanız; vakit geçirmek adına takı tasarlayabilir, bileklik yapabilirsiniz.

5-Sohbet etmek

Uzun bir kapanma sürecinde vakit geçirmeye dayalı en temel aktivite sohbet etmektir. Sohbet etmek, asırlardır insanların yaptığı eylemlerin başında geliyor. Telefondan, sosyal medyadan veya imkanınız varsa yüz yüze sohbet edebilmek gibisi yok.

6-Film izlemek

Vakit geçirmeye dayalı bir başka aktivite ise film izlemektir. Aksiyon, romantik komedi, gerilim ve korku. Hangi filmleri daha etkileyici buluyorsunuz? Ortalama bir filmin 1 saat 45 dakika uzunluğunda olduğu düşünülürse, film izleyerek hızla vakit geçirebilirsiniz.

7-Diyet yapmak

Her gün onlarca yeni diyet türü insanlara sunuluyor. Aristo diyeti ve İsveç diyeti son dönemde insanlar arasında yaygınlaşan türlerden sadece birkaçı. Siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak adına diyete yönelebilirsiniz.

8-Kitap okumak

Bir kitabı okumaya başladığınızda, yeni bir dünyanın içine düşmüş olursunuz. Bir de yazar iyi betimliyorsa, o kitabı saatlerce okumak istersiniz. Bu süreçte şu 3 edebiyat alanını muhakkak incelemelisiniz;

 • Rus edebiyatı
 • Dünya klasikleri
 • ve Balkan edebiyatı

9-Yazı yazmak

İnsana zamanı unutturan bir diğer aktivite ise yazı yazmak. Kalemle veya bilgisayarla yazı yazabilirsiniz. Ne yazacağınız ise size kalmış. 

Sonuç olarak karantinada yapılacak aktiviteleri şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Müzik dinlemek
 • Müzikle uğraşmak
 • Koku alma duyusunu geliştirmek
 • Takı tasarımı ve bileklik
 • Sohbet etmek
 • Film izlemek
 • Diyet yapmak
 • Kitap okumak
 • Yazı yazmak