TFF Ligden Çekilen Kulüpler Hakkında Karar Verdi! Rakiplere 3 Puan...

Akın Ungan
11.02.2023 - 19:29 | Son Güncellenme: 12.02.2023 - 09:53

TFF, depremden etkilenen kulüplerin çekilme taleplerini kabul etti. Yönetim kurulu toplantısında 6 Şubat'tan itibaren kalan maçlarda rakiplere 3 puan verildi.

Koray GEÇGEL - AJANSSPOR ÖZEL

6 Şubat sabahı 04:17'de 7,7 büyüklüğünde, 9 saat sonra ise 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremler ciddi yıkım oluşturdu. Kahramanmaraş merkezli feci afet, çok sayıda can kaybına neden oldu. Toplam 10 ile etki eden depremin ardından futbol dünyası da yara aldı.

Depremden etkilenen takımlar ligden çekildi

Depremden etkilenen futbol takımları ligden çekilme kararı aldı. Süper Lig'de Hatayspor TFF'ye yazı iletirken, Gaziantep FK'nın da resmi başvuruyu yapması bekleniyor. Öte yandan TFF 1. Lig'de mücadele eden Yeni Malatyaspor ve Adanaspor, TFF 2. Lig'den Adıyaman FK, TFF 3. Lig ekipleri Niğde Anadolu, Malatya Arguvan Spor ligden çekilme kararı alındığını duyurdu.

Başvurular kabul edildi, kalan maçlara 3 puan verildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, dün bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda ligden çekilme kararı alan kulüpler ve liglerin kalan bölümü görüşüldü. Toplantının ardından çekilen takımların başvuruları kabul edilirken, kalan maçlar için bu takımların rakiplerine 3 puan verildi. 
Söz konusu karar;
-Spor Toto Süper Lig
-Spor Toto 1. Lig
-TFF 2. Lig
-TFF 3. Lig
kulüplerin birliklerine tebliğ edildi.

İlgini Çekebilir
Çebi'den "Puanlar silinsin"e açıklık
Habere Git

İşte çıkan karar

1. Toplantıda çıkan karar şu şekilde açıklandı: "Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi nedeniyle depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana olmak üzere 10 ilde merkezi bulunan ve 2022-2023 sezonunda Profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerin;

- Ligden çekilme taleplerinin kabulüne,

- Bu kulüplerin 2022-2023 futbol sezonunda 06.02.2023 tarihinden itibaren kalan müsabakalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip takımların (3-0) galip sayılmasına,  

- Bu kulüplerin 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına,  

- Tüm profesyonel liglerdeki çekilen takımlara sezonun kalan kısmına ait TFF nezdinde doğan garanti alacaklarının ödenmesine karar verilmiştir.

İlgini Çekebilir
Adanaspor ligden çekildi!
Habere Git

Karar Çebi'nin istediği gibi çıkmadı

Beşkitaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, dün yaptığı açıklamada, ligden çekilen takımların tüm sezonki maçlarının yok sayılması gerektiğini dile getirmişti. Ancak karar Siyah-Beyazlı kulübün istediği şekilde çıkmadı. Çebi, dünkü bu açıklamasına "Zamansız" olduğu gerekçesiyle tepki gelince bugün bir açıklama yaparak, konunun Kulüpler Birliği'nde konuşulduğunu ve bu doğrultuda görüşlerini kamuoyu ile paylaştığını söyledi.

Şampiyon adayları kaç puan alacak?

Dört büyük takımdan üçü ligin ikinci devresinde henüz Gaziantep FK ve Atakaş Hatayspor ile oynamadı. Dolayısıyla üç büyükler bu maçlardan 6 puan alacak. Trabzonspor ise Hatayspor ile iki maçını da oynadı, Gaziantep FK ile ise ikinci devre maçını oynamadı. Bordo-Mavili kulüp hükmen galibiyetten 3 puan alacak.

Galatasaray

  • Gaziantep FK - Galatasaray
  • Atakaş Hatayspor - Galatasaray

Fenerbahçe

  • Atakaş Hatayspor - Fenerbahçe
  • Fenerbahçe - Gaziantep FK

Başakşehir

  • Medipol Başakşehir - Atakaş Hatayspor
  • Medipol Başakşehir - Gaziantep FK

Beşiktaş

  • Beşiktaş - Gaziantep FK
  • Beşiktaş - Atakaş Hatayspor

Trabzonspor

  • Gaziantep FK - Trabzonspor

Lig derbi ile kapanacak

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray ve Fenerbahçe, ligi derbi ile kapatacak. Galatasaray'ın ligdeki son maçı Hatayspor'a, Fenerbahçe'nin son maçı ise Gaziantep'e karşıydı. İki kulübün de ligden çekilmesinin ardından ezeli rakipler, ligin son maçında NEF Stadı'nda karşı karşıya gelecek.

TFF resmen açıkladı

TFF, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ligden çekilme taleplerini kabul ettiği kulüplerin, sezonun geri kalan maçlarında 3-0 hükmen mağlup sayılacağını açıkladı.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 10.02.2023 tarihli ve 55 sayılı toplantısında alınan kararları kamuoyunun bilgilerine sunarız:

1. Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi nedeniyle depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana olmak üzere 10 ilde merkezi bulunan ve 2022-2023 sezonunda profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerin;

Ligden çekilme taleplerinin kabulüne,

Bu kulüplerin 2022-2023 futbol sezonunda 06.02.2023 tarihinden itibaren kalan müsabakalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip takımların (3-0) galip sayılmasına,

Bu kulüplerin 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına,

Tüm profesyonel liglerdeki çekilen takımlara sezonun kalan kısmına ait TFF nezdinde doğan garanti alacaklarının ödenmesine karar verilmiştir.
2. TFF ve Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ile ortaklaşa deprem bölgesine yönelik olarak, 1.000 Konteyner Projesi'nin aşağıda belirlenen koşullarda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir;

Proje için gerekli harcamaların TFF hesaplarından yapılmasına;

Proje finansmanı için 59 milyon TL’sinin 2022-2023 Sezonu Naklen Yayın Dağıtım Havuzu'ndan alınmasına;

Yayın havuzu eşit dağıtım, şampiyonluk, puan performans, sezon sonu derece ödülü paylarının değişmeyip aynı kalmasına, sezona devam eden kulüplerin bir galibiyet puan performans tutarının ligden çekilen kulüplere eşit olarak dağıtılacak şekilde yayın havuzu hak ediş tutarlarının yeniden belirlenmesine,

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’dan 5’er milyon TL, diğer Süper Lig kulüplerinden 3’er milyon TL olmak üzere yayın havuzu gelirlerinin çekilen kulüpler hariç olmak üzere azaltılmasına; hak ediş tutarlarının revize edilmesine,

Proje için bakiye tutarın, TFF’ye gelen depreme yönelik bağışlardan ve/veya TFF’nin kaynaklarından karşılanmasına karar verilmiştir.
3. Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig statülerine aşağıdaki şekilde madde eklenmesine karar verilmiştir.

GEÇİCİ MADDE:

Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sebebiyle ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerde tescilli yabancı uyruklu futbolcuların; 2022-2023 İkinci Transfer ve Tescil Dönemi sonuna kadar Spor Toto Süper Lig kulüplerine transfer veya geçici transfer olmaları halinde; kulüpler bu sezon sonuna kadar bu statüde belirlenen yabancı futbolcu sayılarına ilave olarak, A takım listesine bu şartlara uygun en fazla iki futbolcu yazabilir.

Spor Toto Süper Lig'de bu futbolcular müsabaka isim listesine yazılabilir ve bu futbolculardan biri sahadaki 8 yabancıya ilaveten aynı anda müsabakaya devam eden kadroda 9. yabancı futbolcu olarak sahada yer alabilecektir.

SPOR TOTO 1. LİG STATÜSÜ

GEÇİCİ MADDE:

Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sebebiyle ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerde tescilli yabancı uyruklu futbolcuların; 2022-2023 İkinci Transfer ve Tescil Dönemi sonuna kadar Spor Toto 1. Lig kulüplerine transfer veya geçici transfer olmaları halinde; kulüpler bu sezon sonuna kadar bu statüde belirlenen yabancı futbolcu sayılarına ilave olarak, A takım listesine bu şartlara uygun en fazla iki futbolcu yazabilir.

Spor Toto 1. Lig'de bu futbolcular müsabaka isim listesine yazılabilir ve bu futbolculardan biri sahadaki 5 yabancıya ilaveten aynı anda müsabakaya devam eden kadroda 6. yabancı futbolcu olarak sahada yer alabilir.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler