Katar ile Arabistan krizi sahaya indi!

22 Ocak 2020 13:33- Son Güncelleme - 22 Ocak 2020 16:33
Google news abonelik
Katar ile Arabistan krizi sahaya indi!

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi kriz futbol sahalarına da indi. Süper Lig’in de yayıncısı olan BeinSport, Suudiler’in La Liga ile anlaşma yaparak kötü olan insan hakları imajını düzeltmeye çalıştığını savundu.

Katar ile Suudi Arabistan arasındaki siyasal kriz futbola da taşındı. İspanya futbol ligi La Liga’nın Suudi Arabistan ile yaptığı ortaklığı Süper Lig’in de yayıncısı olan BeinSports’un tepkisini çekti.

BeinSports, dün Türkiye’deki kanallarından ve resmi sitesinden verdiği haberde bu anlaşmaya tepki gösterirken, Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

VALVARDE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Açıklamada, Suudiler’in La Liga sayesinde imajını düzeltmeyi amaçladığı savunuldu.

Haberde, “Daha önce Amerika, Uzak Doğu ve Afrika'ya LaLiga'yı taşımak için ofisler kurulurken Suudi Arabistan ile yapılan işbirliği tepkilere neden oldu... Suudi Arabistan İberya futbolunu ülkesine getirerek başta insan hakları ihlalleri olmak üzere birçok konunun üzerini kapatmak istiyor. LaLiga yönetimi ise astronomik kazançlar nedeniyle bu konuyu görmezden geliyor.

Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan büyükelçiliğinde vahşice katledilmesinin üzerinden çok kısa bir süre geçtikten sonra bu anlaşmaların hayata geçirilmesi gözlerden kaçmadı.

LaLiga'nin para için Suudi Arabistan'ın imaj zenginleştirme çabasına katkısı futbol adamlarının tepkisine neden oldu. Dönemin Barcelona teknik direktörü Valvarde, ‘Futbol artık iş haline geldi. Hepimizin burada olmasının sebebi tamamın iş ve para’ ifadelerini kullandı” denildi.

La Liga yönetimi, yapılan işbirliği çerçevesinde 4 maçlık turnuvaları Suudi Arabistan'da oynama kararı aldı. Anlaşmanın 133 milyon dolarlık olduğu kaydediliyor.

EN BASKICI 17 ÜLKEDEN BİRİ

İnsan hakları karnesi çok zayıf olan Suudi Arabistan’da 2018 yılında kadınların statta erkeklerle maç izlemesine izin verilmiş ama aynı anda stattan çıkmaları yasaklanmıştı. Amerikan sivil toplum örgütü Freedom House’un raporuna göre Suudi Arabistan en baskıcı 17 ülke arasında yer alıyor.

2022 DÜNYA KUPASI TEPKİSİ

Suudi Arabistan’ı insan hakları ihlalleriyle suçlayan ve imajını futbolla düzeltmeye çalıştığını savunan Katar da 2022 Dünya Kupası için yaptığı statlarda çalıştırdığı işçilerin haklarına riayet edilmemekle itham ediliyor. İnsan hakları örgütleri, yüzbinlerce göçmen işçinin çalıştırıldığı stat inşaatlarında çalışma koşullarının çok kötü olduğunu savunuyor. Medyada daha önce çıkan haberlerde kazalarda 1200 işçi öldüğü belirtilmişti.

Katar’ın 2022 Dünya Kupası için 200 milyar dolar harcayacağı tahmin ediliyor. Sıcak iklim nedeniyle Ocak ayında oynanacak kupada kullanılacak statlar ayrıca dev klimalarla soğutulacak. (AJANSSPOR)