AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kayserispor’a FIFA’dan transfer yasağı

İlk Yayınlanma : 15 Kas 2018 - 19:10 / Son Güncelleme : 15 Kas 2018 - 19:10

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Kayserispor transfer yasağı cezası mı aldı? İşte detaylar...

Süper Lig’de ekonomik sıkıntılardan kurtulmaya çalışan Kayserispor’a FIFA’dan transfer yasağı cezası geldi. Kayserispor Başkan Vekili Naci Bedir, FIFA’dan gelen cezayı doğruladı.

Süper Lig’de Alt sıralardan kurtulmanın hesabını yapan, bir çok oyuncusu sakat ve cezalı olan sarı kırmızılılar, ligin devre arasında transfer yapamayacak. Kayserispor kulübü, eski futbolcusu Adnane Tighadouini’ye sorumluluklarını zamanında yerine getiremediği için ceza aldı. 2015-2016 sezonunda İspanya’nın Malaga takımından kiralık olarak transfer edilen Fas asıllı Adnane Tighadouini’ye ödenmesi gereken 150 Bin Avro’yu zamanında ödemeyen Kayserispor, önce FIFA’lık oldu ardından da ceza aldı. Kayserispor Başkan Vekili Naci Bedir, süreç ile ilgili olarak, "Geçmişte transfer edilen bir futbolcuya karşı yükümlülüklerini zamanında yerine getiremeyen kulübümüze para ve transfer yasağı cezası geldi. Kulübümüze 150 bin Avro, 75 bin Frank faiz ve avukatlık masrafları, 1 dönem transfer yapamaz cezası verildi. Normalde 5 bin Frank ceza gelecekti. Ancak Kayserispor’un FIFA’da fazla dosyası olmasından ötürü en üst seviyeden ceza verildi" dedi.

Kayserispor Başkan Vekili Naci Bedir, kulüp olarak bu sezon başında 150 bin Avro’yu ve 75 bin Frank cezayı ödediklerini de söyleyerek, "Para cezasını ödememize rağmen transfer yasağı cezasını kaldırtamadık. FIFA yetkilileri, bize bu cezayı ya devre arası ya da sezon sonunda çekme hakkı tanıdı. Sezon sonunda daha büyük sıkıntı oluşacağı için, bu cezamızı devre arasında çekmeyi tercih ettik. Yani bu sezon ligin devre arasında transfer yapamayacağız" açıklamasında bulundu.

Adnane Tighadouini, 2015-2016 sezonunda İspanya’nın Malaga takımından kiralık olarak transfer edilmişti. Kayserispor forması ile toplam 7 maça çıkan ve sadece 177 dakika sahada kalan Fas asıllı futbolcu, kendisine ödenmesi gereken 50 Bin Avro maaşın 3 kez ödenmemesinden ötürü FIFA’ya başvurmuştu.

"Devre arasında transfer yapamayacağız"

Kayserispor Başkanı Erol Bedir, TRT Spor'a bağlanarak transfer yasağı cezasını değerlendirdi. Erol Bedir'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Bu ceza bizden önceki dönemde Malaga'dan transfer olan Adnan için geldi. Yarım dönem bizde oynamış ama parayı alamadığı için FIFA'ya başvurmuş. FIFA bu kararı bize 2 ay önce bize tebliğ etti. Biz itirazlarla şubat ayını geçirecektik ya da bir sonraki sezon transfer yasağı alacaktık. Devre arasında transfer planımız yoktu zaten. Haziran ayından itibaren transfer yapabileceğiz.

Devre arasına kadar sakatlarımız iyileşiyor. Sakatların iyileşmesini yeni transfer olarak kabul ediyoruz.

Kayserispor'dan açıklama

Kayserispor, transfer yasağı cezası ile ilgili resmi siteden bir açıklama yaptı.

Kayserispor'un açıklaması şu şekilde:

Kulübümüze, 30 Ocak 2016’da transfer olup, 30 Haziran 2016 ‘da takımımızdan ayrılan ADNANE TİAGHODOUİNİ isimli futbolcunun anılan dönem içerisinde alacakları ödenmediği gerekçesiyle FİFA tarafından kulübümüze 1 dönem transfer yasağı getirilmiş ve ceza takip şartıyla ertelenmiştir.

2016-17 sezon başından sonraki gelişmeler ve özellikle 2016-17 devre arasına girilirken oyuncuların sözleşme fesihleri veya alacakları nedeniyle FİFA’ya gitmeleri nedeniyle FİFA 1 dönemlik yasağı işleme koymuştur.

Kulübümüz yasal süreci uzatarak belki, Şubat sonrasına cezayı bıraktırabilirdi.Ancak durumu 2 ay önce değerlendiren yönetimimiz 2018-19 yaz transfer sezonunu riske etmemek için, bir dönem transfer yasağı cezasının 2017-18 sezonu devre arasında çekilmesinin uygun olacağını mütalaa ederek, süreci uzatma gayretinde olmamıştır.

Sakat ve cezalı oyuncularımızın devre arasına kadar takımımıza dönmesi ile birlikte eksiklerimiz tamamlanacak olup, kısıtlı zaman ve kısa araştırma sonucu pekte fayda sağlamayacağını düşündüğümüz devre arası transfer dönemini transfer yapmadan geçirerek de başarılı olacağımıza inanmaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur….