Formula 1 Singapur Grand Prix'si Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

Orhan Gülek
11.09.2023 - 19:42 | Son Güncellenme: 11.09.2023 - 23:49

Ajansspor yazarı Orhan Gülek, bu hafta sonu koşulacak olan Formula 1 Singapur Grand Prix'si öncesi takımların ve pilotların son durumunu değerlendirdi.

Formula 1 Singapur Grand Prix'si Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

Orhan GÜLEK

Hollanda ve İtalya yarışlarıyla Avrupa sezonunu kapatan Formula 1 padoğu, sezonun 16. ayağı için kıta değiştirdi ve Asya'ya geldi. Formula 1, bu hafta sonu Uzakdoğu ülkelerinden Singapur'da düzenlenecek.

Rusya Grand Prix'si yine pas geçildi

Geçtiğimiz hafta Formula 1'de yarış düzenlenmedi. Aslında takvimde boş olay bu yerde Rusya GP’si yer alıyordu. Ancak malum Ukrayna savaşından dolayı Rusya GP’si iki yıldır iptal ediliyor. Doğruyu söylemek gerekirse yorucu geçen Avrupa yarışlarından sonra bu ara isabet oldu. Her ne kadar bahanesi savaş gibi üzücü bir durum olsa da.

Formula 1'de şampiyonluğa son virajlar

Formula 1'in 2023 sezonunda şampiyonluk, teoride sona ermek üzere. Bu hafta sonu pilotlar şampiyonası matematiksel olarak da bitmeye yakın. O nedenle de kesinlikle seyredilmeyi hak eden bir yarış hafta sonuna doğru ilerliyoruz.

İlgini Çekebilir
Yağmurda Formula 1 bir başkadır!
Habere Git

Singapur GP, kaos ve kazalarla ünlü

Şimdi gelin birlikte Singapur GP'yi yakından tanıyalım.

Singapur, tarih boyunca önemli bir ticaret limanıydı. Her spor gibi Formula 1’i de ayakta tutan şey para. Dolayısıyla Formula 1’in Singapur’a kayıtsız kalması düşünülemezdi. Singapur, takvime üç defa girdi. İlki 1960’lardaydı, kısa süreli bir maceraydı. İkinci girişiyse 2008’di. Vay be daha dün gibi hatırlıyorum. 2008'de lise öğrencisiydim. Zaman çok hızlı akıyor. Neyse konuya geri dönelim... Singapur, tarihin ilk gece yarışı olma özelliğini de taşıyor.

Her yarışta güvenlik aracının girdiği, kaos ve kazalarla ünlü Singapur GP'sinde bizleri neler bekliyor olabilir, kısaca konuşalım.

Singapur GP'de pole pozisyonu kilit anahtar

Singapur, geçişin olanaksız olduğu cadde pistlerinden. Sadece 5.063 metre uzunluğunda olması da pisti sevimsiz kılan özelliklerden. Kısa ve dar pistte tur bindirmeler yarışın gidişatına etki edecektir. Pistin sadece 5.063 metre uzunluğa rağmen 23 viraja sahip olması aslında durumu özetliyor.

Geçiş imkansıza yakın olduğu için sıralama derecesi çok önemli. Aynı Monaco gibi, genellikle yarışın kaderine sıralamada karar veriliyor. 

Pilotlar, virajlarda hata yapabilir

Singapur GP'de 23 virajın çoğu 90 derecelik yavaş virajlar. Bu özelliğiyle Bakü’yü anımsatıyor. Özellikle son sektörde 10 tane viraj var. Gerçekten pilotları hataya zorlayan zorlu bir bölüm. Virajlar araçlardan, yani malzemeden ziyade pilotları zorlayacak yapıda. Virajların zorlayıcılığı yüksek “G” kuvvetleriyle ve/veya çok teknik olmalarıyla ilgili değil, virajların yoğun olmasıyla ilgili. Peş peşe gelen çok sayıda viraj yüksek seviyede konsantrasyon gerektiriyor. Bu virajlarda pilotların yapacağı en küçük hata bariyerlerde sona ereceği için ayrıca stres nedeni diyebiliriz. Yüksek nem ve/veya yağış da pilotları fiziksel anlamda zorlayan unsurlar olacak. Pilotların su kaybı pek çok yarıştan fazla.

Vites kutusunda sorun çıkabilir

Motor gücünün nispeten önemsiz olması motorların zorlanmayacağı anlamına gelmiyor. Yüksek sıcaklıklar ve/veya nem motorları zorlayacak. Ayrıca bir turda 55 defaya yakın vites değişimi yapılması da şanzımanları zorlayacak unsurlardan.

Singapur GP'de favorim; Max Verstappen

Gelelim Singapur Grand Prix'sini kimin kazanacağına. Burada benim tahminim; tabi ki çoğu f1 taraftarı gibi Max Verstappen. Hollandalı pilot, son olarak İtalya Grand Prix'sinde Sebastian Vettel'in 2013'teki rekorunu kırdı ve üst üste 10. galibiyetini elde ederek tarihe geçti. Şampiyona lideri, Singapur Grand Prix'sinde bu sayıyı 11'e çıkarma ihtimali yüksek. 

Sergio Perez, Verstappen'e zorluk çıkartabilir

Red Bull'un bir diğer pilotu Sergio Perez ise takım arkadaşı Verstappen'in Marina Bay pistindeki en zorlu rakiplerinden biri olabilir; zira Meksikalı pilot sokak pistlerindeki yetenekleriyle tanınıyor.

Geçen sezon Singapur Grand Prix'sini pole pozisyonu sahibi Charles Leclerc'in önünde kazanırken, sıralama turlarında sorunlar yaşayan Verstappen kendi standartlarına göre kötü bir yarışın ardından yedinci olmuştu.

Ferrari sürpriz yapabilir

2 hafta önce Monza'da hüsran yaşayan Ferrari ise Singapur'da sürpriz yapabilir. Çünkü Ferrari’nin, Red Bull'a göre daha kısa dingil mesafesi dar virajlar için biçilmiş kaftan. İkinci olarak ön kısımda yere mekanik yol tutuşu artıran ön süspansiyonlar da Ferrari’nin lehine. Üçüncü nokta ise Ferrari’nin yavaş virajlardan çıkıştaki çekiş üstünlüğü, İtalyan takımın lehine bir durum yaratıyor. 

Hamilton ile Russell, Marina Bay pistinde iddialı

Gelelim Mercedes'e... Lewis Hamilton, İtalya GP'nin Mercedes için 'en kötü' yarışlardan biri olduğunu söyledi. Ancak araç yüksek yere basma kuvvetine sahip pistleri seviyor ve Singapur'daki Marina Bay pisti de buna sahip. 

Bir diğer Mercedes pilotu Russell da Monza'dan sonra Marina Bay pistinde farklı olacaklarını ve McLaren'in bile 'düşündüğümüzden daha ileride' olacağını dile getirdi. 

Seyretmeye değer bir yarış

Yukarıda yazdıklarımızın tamamı yoğun yağış ve/veya güvenlik aracı nedeniyle değişebilir. Öyle ki Singapur'da bu hafta sonu boyunca yağmur bekleniyor.

Ayrıca hangi takımların güncelleme getireceğini veya getirilen güncellemelerin nasıl etki edeceğini bilemiyoruz. Tüm bu parametreler hafta sonuyla ilgili beklentileri değiştirebilir. Her şeye rağmen 2023 sezonunun en kilit mücadelesi olacağı için seyretmeye değer bir yarış bence.

Herkese iyi seyirler

Peki Formula 1 2023 Singapur GP ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda?

On binlerce yarış tutkununun merakla beklediği Formula 1 2023 Singapur GP, 17 Eylül Pazar günü saat 15:00'te koşulacak. Yarış öncesinde iki güne yayılmış antrenman turları ile sıralama turları düzenlenecek. Üç günlük Singapur GPtakvimi şu şekilde: 

  • 1. ANTRENMAN TURU: 15 Eylül Cuma, 12.30
  • 2. ANTRENMAN TURU: 15 Eylül Cuma, 16:00
  • 3. ANTRENMAN TURU: 16 Eylül Cumartesi, 12.30
  • SIRALAMA TURLARI: 16 Eylül Cumartesi, 16.00
  • YARIŞ: 17 Eylül Pazar, 15:00
  • Singapur GP Kanalı: S Sport 2 ve S Sport Plus
bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler