AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Kenan Sofuoğlu: ''Paraşütle milletvekili oldum''

Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 02 Haz 2021 - 23:06 / Son Güncelleme : 02 Haz 2021 - 23:23

AKP Milletvekili ve eski sporcu Kenan Sofuğlu, Armağan Çağlayan'ın Yotube Kanalına konuk oldu. İşte Kenan Sofuoğlu'nun tüm açıklamaları...

Kenan Sofuoğlu: ''Paraşütle milletvekili oldum''

AJANSSPOR - HABER

Eski motosiklet yarışçısı ve AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, YouTube'da yayınlanan ve Armağan Çağlayan'ın sunduğu Dur Bi Dinle programının konuğu oldu. Sofuoğlu, yaşamı ve milletvekili olma süreci hakkında da konuştu. 

Motosiklet yarışlarını bıraktıktan sonra milletvekili olan Sofuoğlu, bu süreci şu sözlerle anlattı:

 

''Bir telefon geldi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hasan Doğan, 'Kenan' dedi, 'Cumhurbaşkanımız görüşecek' dedi. Hemen aldım telefonu. 'Kenan milletvekili olmak istediğini söylediler bana' dedi. 'Efendim yok öyle bir şey, sizden de hiçbir talebim yok' dedim. 'Bana öyle dediler ama' dedi.

Haberlerde çok çıkınca Cumhurbaşkanımızın kulağına herhalde öyle gitti. 'Siz bana 'Bırakın' dediniz ben yarışları bıraktım. Ama şimdi 'Gel vekil ol, bizimle ol' derseniz sizin için her şeyi yaparım' dedim. O gün listelerin açıklanacağı gün apar topar bilgiler alındı. Akşam Cumhurbaşkanımız 'O zaman hayırlı olsun sana' dedi.

'Bu dünyanın bana uygun olmadığını ikinci gün anladım'

Sofuğlu, daha sonra milletvekilliği kararından vazgeçtiğini ancak Erdoğan'ı kırmak istemediği için bu kararını söyleyemediğini belirtti ve "Paraşütle bir dünyanın içine girmişim ve bu dünyanın bana uygun olmadığını ikinci gün anladım'' şeklinde konuştu.

 

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile de o dönem bir görüşme yaptığını anlatan AKP milletvekili, Albayrak'tan ''Eğer onu üzmek istiyorsan, böyle bir süreçte sana güvenmiş... Sen üzeceksen, buyur söyle" yanıtını aldığını belirtti ve "Şimdi ben bunu nasıl söyleyebilirim o saatten sonra" dedi.

Kenan Sofuoğlu tekrar milletvekili adayı olacak mı?

Sofuoğlu, milletvekillğine yeniden aday olacak mısınız sorusunu ise Kesinlikle bir daha aday olmayacağım. Seçim çalışmaları başladığında Sayın Cumhurbaşkanıma gideceğim "Ben milletvekilliğini beceremedim, bana göre değil" diyeceğim ve müsaade isteyeceğim. Önümde güzel hayallerim ve projelerim var. Onları hayata geçireceğim” diyerek yanıtladı.

Hayat hikayesi hakkında  da konuşan Kenan Sofuğlu, 17 Ağustos 1999 depremin hayatında bıraktığı izden bahsederek, şunları söyledi:

 

''Rahmetli babamla yarım saat, kırk beş dakika uğraşıp abilerimle beraber babamı çıkartmıştık. Hayatımda ilk defa cansız bedenlere orada şahit olmuştum, inanamamıştım. Apartmanda yaklaşık 13 kişi vefat etmişti. Bizim en üst katta olmamızdan ötürü ailemizin tamamı sağ çıkmıştı. Ama bizim kayıplar da depremden birkaç sene sonra başladı'' dedi ve ekledi: Şu bir gerçekti ki, 99 depreminde birini kaybetmek normal bir zamana göre daha anlaşılabilir bir durumdu. O dönemde Sakarya'da yaşıyorsanız, İzmit, Gölcük... Eşinize dostunuza 'Siz kimi kaybettiniz?' diye sorardınız.

Biz asıl yıkımı 99 depreminde değil de 2002'de başladı bizim yıkımlarımız. Bugün hala daha her gece yatarken ben o depremdeki tedirginliği, korkuyu çekiyorum. Ben her şeyi yaşadım; apartmanı yıkılma anı, üzerimize duvarların düşmesi. Annemin babamın abimin bağırışları hiç aklımdan çıkmıyor. Yaşadığımız sürece iz bırakacak bir gece yaşadık açıkçası.''

'Hayat insanlardan çok alıyor ama aynı zamanda veriyor'

Ağabeylerini kaybetmesinden bahseden Sofuoğlu, ''Hayat insanlardan çok alıyor ama aynı zamanda veriyor. Bunu ben maddi olarak görmüyorum. Hiçbir zaman da sporcu olma hayali kurarken maddiyat hayali kurmadım. Allah her istediğime ulaşmayı fazlasıyla nasip etti. Ama yolda çok kayıplar yaşadım'' dedi.

'Baba olunca, babamın kıymetini daha geç anladım'

Kenan Sofuoğlu, beyin kanaması geçiren ve tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman 4 aylık oğlu Hamza'nın ölümüyle ilgili olarak, ''Ben daha öncesinde 2011'de de babamı kaybettim kanserden. Her kayıptan sonra bir babam vardı. Babamın varlığı yetiyordu. Bir de üzerine evladımı kaybedince hangisi ağır dediğimde evlat acısının hepsinin daha ağırı olduğunu gördüm. Etrafımda babası sağ olanlara diyorum ki, babanızın varlığı yeter. Ben baba olmadan önce babamı kaybetmiştim. Baba olunca, babamın kıymetini daha geç anladım'' dedi ve sözlerini noktaladı.

 

KAYNAK: MEDYA RADAR