Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ'dan Hatayspor Ve Gaziantep Açıklaması

Ali Bozkurt
30.03.2023 - 21:16 | Son Güncellenme: 30.03.2023 - 22:37

Beşiktaş'ta Asbaşkan Emre Kocadağ, Gaziantep FK ve Hatayspor maçlarından 3 puan alan Galatasaray ile Fenerbahçe'nin avantaj elde ettiğini açıkladı. Detaylar...

AJANSSPOR HABER

Süper Lig ekibi Beşiktaş'ta Asbaşkan Emre Kocadağ, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kocadağ, kulüp internet sitesinden geçtiğimiz günlerde yayınlanan "Adalet, Vicdan, Kayıkçı Kavgası" başlıklı açıklamayı hatırlatarak, "Lig böyle devam ederse o kayığın içine TFF'yi de bindirmiş oluruz" dedi.

''Kararlar kamuoyu vicdanında da yer bulmadı''

Ligden çekilen takımlardan gelen puanları konuşan Kocadağ, "Halen tartışılıyorsa demek ki insanların vicdanında oturmayan bir şeyler var. TFF'nin talimatlarında bu konuda düzenleme olmadığını biliyoruz. Burada bir düzenleme olmadığı zaman TFF'nin ne şekilde yol almasıyla ilgili tartışma devam ediyor. Alınan kararlar bizim olduğu gibi kamuoyu vicdanında da yer bulmadı" dedi.

''TFF aceleci davrandı''

TFF, verilen kararlarda aceleci davrandığını öne süren Kocadağ, "Peki TFF ne yapmalıydı? Bize göre önce kulüp görüşlerinin alınması gerekiyordu ve uluslararası örneklerle beraber UEFA talimatlarını incelemesi gerekiyordu. Aceleci davranarak bu kararı aldılar. O dönemde sayın başkanımız eleştirilme pahasına söylemlerde bulundu. O gün için sosyal medyada bu söylemler manipüle edildi. Ama o gün çok haklıydı. Bu işin zamana yayılması konusunda telkini vardı. Kulüplerin büyük çoğunluğu bu konuda hala adaletli bir karar alındığını düşünmüyor. UEFA talimatı çok önemli bir talimat. Bu karar alınmadan önce UEFA olsa ne yapar diye bakılmış olsa cevap orada duruyordu. Bakılmamasının nedenini hiç anlamıyorum. UEFA'nın talimatnamesi var, federasyon bunlarla ilgili hassasiyet gösteriyor. Her dönem yaşadığımız vergi konusunda borçsuzluk yazıları alıyoruz. Bu talimatnameleri TFF hassasiyetle takip ediyor" dedi.

İlgini Çekebilir
Emre Kocadağ: "Muslera-Sehic VAR kayıtları açıklansın!"
Habere Git

''TFF, UEFA kararlarını görmezden geliyor''

Federasyonun UEFA kararlarını görmezden geldiğini açıklayan Emre Kocadağ, "Bugün ligden çekilen kulüplere ne olacağı konusu olduğunda federasyon UEFA talimatını görmezden geliyor. Bunun nedeni bazı kulüplerle ilgili fayda olabilir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Herkes için adalet söylemleri sene başından beri söyleniyor ama kendi menfaatleri başladığında bu söylem rafa kalkıyor. Biz Beşiktaş olarak her zaman adaletin yanında olduk'' dedi.

''Keyfi olarak ligden çekilmediler''

Adaletli şekilde bir karar alınması gerektiğini dile getiren Kocadağ, "Bugün alınacak 1 puan fazla ya da eksikle alakalı taraf tutmadık. Bugünki duruşumuz da aynı. Biz adaletli şekilde karar alınsın istiyoruz. Hatayspor ve Gaziantep FK keyfi olarak ligden çekilmedi. Doğru, oynanmış maçları var. Bu takımlar depremden dolayı lige devam edemediler. Bu takımları maça çıkmıyor gibi hükmen mağlup saymak, küme düşen takımları belirlemek ve şampiyonu belirlemek vicdana sığmıyor" dedi.

''Adaletsizliğe Beşiktaş olarak isyanımız var''

Beşiktaş'ın fazla deplasmana çıkacağını söyleyen Beşiktaş Asbaşkanı, "Beşiktaş özelinde, 18 deplasman oynayacağız. Bir başka rakibimiz 16 diğer, 17 deplasman oynayacak. Beşiktaş'ın 18 deplasmana gittiği yerde rakibinin 16 deplasmana gitmesi vicdana sığıyor mu? Bu adil bir çözüm müdür? Bu konuya açıklık getirilmesini bekliyoruz. 1 golle şampiyonluklar yaşanıyor. Şampiyonluk deplasmanda kaybedilen puanlarla belirleniyor. Adaletsizliğe Beşiktaş olarak isyanımız var. Kesinlikle kabul etmiyoruz. TFF'nin kulüplerin görüşlerini dikkate alarak bir an önce yeniden yönetim kurulunu toplayarak bu konuda adaletli bir karar almaları ve bu yanlışı düzeltmeleri gerekiyor" dedi. 

İlgini Çekebilir
Adem Ljajic: ''Beşiktaş'ta anlamsız şekilde kadro dışı kaldım''
Habere Git

''Herkesi tatmin edici bir çözüm çıkmaz''

TFF'nin en doğru çözümünün Hatayspor ve Gaziantep FK'nın lige başlamamış sayılmasını kabul etmesi gerektiğini söyleyen Kocadağ, "Yüzde yüz herkesi tatmin edici bir çözüm çıkmaz. Ligden çekilmek durumunda kalan takıların lige etkisinin 0'a yakın olması lazım. Bu nasıl olur? Oynadıkları maçları yok sayarsak olur. Alınan hiçbir karar tamamen doğru veya yanlış olmayacak. Vicdanlı tarafa yaklaşabileceğimiz sonuç bizim önerimiz olur. Bu takımlar keyfi olarak maça çıkmamazlık yapmıyorlar. Bu takımları küme düşürmeyeceğimize göre hükmen mağlubiyet bu konuda yanlıştır. Bu takımlar ligden çıktı. Lige etkileri yok, seneye devam edecekler. Bu takımları hiç lige başlamamış gibi değerlendirmesi gerekiyordu TFF'nin. Bu çözüm, doğruya en yakın çözümdür" dedi.

''Türk futbolunda alınan kararların hangisi çok adaletli ki?"

Verilen kararların 20 sene öncesini örnek alındığına dikkat çeken Kocadağ, "20 sene önce alınmış bir kararla geçen sene alınmış bir karar var. Hangisini tercih edersiniz? Türkiye'de alınan kararlar maalesef o günkü konjektüre göre alınıyor. UEFA, EuroLeague gibi bir organizasyon var. 20 sene önceki kararları bugüne uyarlamaya kalkarsak doğru hareket etmiş olmayız. Bizim söylediğimiz şekilde alınan kararlar da Türkiye'de var. Şu anda UEFA talimatı var. Tüm talimatlarını hassasiyetle uygularken neden bu kararda görmezden geliyoruz? 25 sene önce alınmış kararlar... Türk futbolunda alınan kararların hangisi çok adaletli ki?" dedi.

''TFF kararı revize etmeli''

Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, kulüp internet sitesinden geçtiğimiz günlerde yayınlanan "Adalet, Vicdan, Kayıkçı Kavgası" başlıklı açıklamayı hatırlatarak, "Lig böyle devam ederse o kayığın içine TFF'yi de bindirmiş oluruz" dedi.

İlgini Çekebilir
Szalai: "Beşiktaş'ı iyi analiz ettik"
Habere Git

''Omuz Omuza kampanyasında da görev alıyoruz''

UEFA talimatlarında çekilen takımların gelirlerinin ellerinden alınması da yazıyor? sorusuna cevap veren Kocadağ, ''Öyle bir talebimiz yok. Gelirlerin alınması konusunda talebimiz kesinlikle olamaz. Kulüp olarak da Bırakmam Seni Türkiyem kampanyasında aktif olarak rol alıyoruz. Omuz Omuza kampanyasında da görev alıyoruz. Deprem bölgesine okullar yapacağız. Pandemi döneminde bazı takımların küme düştüğü ve geri geldiği noktada yine başkanımızın çabaları biliniyor. Küme düşme kaldırılsın noktasında başkanımızın başlattığı karar çerçevesinde geri gelmişlerdir. Beşiktaş Kulübü diğer kulüplerin alacağı gelire göz dikecek bir takım değil. UEFA tabii ki yerel federasyona bırakıyor bu kararı. Biz o ayrımı yapabilecek bilgide insanlarız. Söylemek istediğim yerel federasyona bıraktığı kararda böyle bir talimatname yoksa bu kararı nasıl almalı? Kulüplere oylama yapıp ne istiyorsunuz diyebilirdi. UEFA'da böyle bir uygulama olmuş, bunu alayım diyebilirdi. Bunların hiçbirini yapmayarak depremden 3 gün sonra zaten alınmış bir kararı 2-3 kere dillendirip Cumartesi günü yazıyla herkese bildirmesi şık olmamıştır. Hiç tartışılmaya açılmadan verilmek istenmiş bir karardır. Biz de biliyoruz UEFA talimatının buraya bir yaptırım içermediğini..." ifadelerini kullandı.

''Bu konu Tahkim ile görüşülmeyecek''

Kulüpler Birliği olarak TFF'ye bir yazı gönderdiklerini dile getiren Kocadağ, "Tahkim'e değil, Kulüpler Birliği olarak Federasyona bir yazı yazılıyor. Bu konunun yeniden konuşulmasıyla alakalı. Bu konu Tahkim ile görüşülmeyecek. TFF'de görüşülmesi gereken bir konu" dedi.

''Depremin ardından karar verildi''

Ligden çekilen takımların hal etkisinin sürmesi kabul edilebilir olmadığını dile getiren Kocadağ, "Maalesef o gün için acele bir karar verildi. Bu konu tartışılmaya açıldığı noktada vicdanlı bakış açısı oturduğu zaman bu kararın böyle alınmaması gerektiği konuşuluyor. O kararı öyle almak istedikleri için depremin ardından aldılar zaten. Üzerinden zaman geçince kamu vicdanını yaralayan bir karar olduğu ortaya çıktı. Her gün bu karar tartışılıyorsa insanlar hem fikir olmuş durumda. Ligden çekilen takımların lige etkisinin devam ediyor olması adaletli gelmiyor kimseye" dedi. 

''Devlet kararı alsaydı eğer boynumuz kıldan inceydi''

Devleyin sağlıkya ya da kamu güvenliği hakkında aldıkları karar saygılı olduklarını ifade eden Kocadağ, "Pandemi dönemindeki karar devletin makamlarının aldığı karardı. Birçok deplasmana gidiyoruz. Farzedelim Ankaragücü deplasmanı... Bizim taraftarımız gitmiyor ama Galatasaray seyircisi gidiyor. Ülkemizde halen uygulanan bazı takımlara uygulanıp, bazı takımlara uygulanmayan kararlar var. Devletin sağlıkla ya da kamu güvenliğiyle aldığı karara söylemde bulunmamız mümkün değil. Bugün devlet karar alsaydı, bu lig bitti bu şekilde tescil ediyoruz ya da tescil etmiyoruz, ligi iptal ediyoruz deseydi boynumuz kıldan inceydi. Federasyonun alacağı kararla devletin alacağı kararı aynı kefeye koyamayız" dedi.

''Galatasaray'ın puan alacağı garanti mi?''

Galatasaray'ın Hatayspor deplasmanında puan alacağının garanti olmadığını dile getiren Kocadağ, "Galatasaray, Hatay deplasmanlarında son 3 sene puan alamamış. Şimdi Galatasaray'ın 3 puan alacağının garantisi var mıydı, yoktu. Benim o deplasmanda puan kaybettiğim yerde Galatasaray ya da Fenerbahçe'nin de puan kaybetmeyeceği garantisi yok. Rakibim 16 deplasman oynayacak, 5 puan yukarıda bitirirse ligi vicdana sığmayacak. Bu maçlar geçersiz sayılmıyorsa deplasman noktasında adaletsizliği nasıl giderecekse, bu kararın adaletli olduğunu savunanlar bir araya gelerek deplasman adaletsizliğini sağlayacak çözüm getirsin" dedi.

''Galatasaray ile Fenerbahçe ne derdi merak ediyorum''

"Durum tam tersi olsaydı, yine bunu söyler miydiniz?"  sorusuna cevap veren Kocadağ, "Beşiktaş Kulübü hiçbir zaman bu tarz menfaatler peşinde koşmuş bir kulüp değildir. Bu soruyu Galatasaray veya Fenerbahçe'ye sorduğunuzda ne derler merak ediyorum. Biz hiçbir kararda yararımıza ya da zararımıza bakmadık. Burada önemli olan kulüplerin çoğunluğu bu konuyu istiyorsa bu işin böyle devam etmesi. Bundan sonrasıyla alakalı da hemen bir talimat yazılması gelecek yıllarda bu tartışmaların önü tıkanmış olur" dedi. 

''VAR kayıtları açıklansın''

Derbi dahil tüm VAR kayıtlarının açıklanması gerektiğini savunan Kocadağ, "Sadece bu maçla alakalı değil geçen haftanın VAR kayıtlarının açıklanması için açıklama yaptık. Bir cevap gelmedi. Geçen haftaki iki maçta çok ilginç olaylar yaşandı. Onların açıklanmaması kabul edilebilir değil. Bu hafta da peşinen açıklanmasında mani görmediğimizi söyledik. Federasyon karar verirse seve seve açıklanabilir" dedi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler