Koç'tan stopaj için can suyu vurgusu

19 Temmuz 2020 14:11- Son Güncelleme - 19 Temmuz 2020 14:11
Google news abonelik

Türk futbolunda son dönemde konuşulan konulardan bir tanesi de kulüplere yapılan vergi iadesi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Yüksek Divan Kurulu toplantısında stopaj sistemine değindi.

Vergi oranları ve iadeleriyle ilgili yapılan değişikliklere değinen Ali Koç, "Vergiler yüzde 15'ten 40'a çıktı. Stopaj iadesi belirsizliği var. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, başkanımız Aziz Yıldırım'ın da etkisiyle devrimsel bir karar çıkmıştı. Stopajlar 6 ya da 7. günde tamamen iade ediliyordu. Bizler de bunu amatör şubelerde kullanıyorduk. Bizim için can suyuydu. Bu çok iyi işleyen sistem ocak ayında kalktı. Yerine ne geleceği belli değil" şeklinde konuştu.

"Devlet desteği olması gerekiyor"

Kulüplerin koronavirüs sonrası finansal olarak zor bir dönemde olduğunu ifade eden Başkan Ali Koç, "Şu anda zaten sıkıntıda olan kulüplerimizin finansal durumları, son dönemde yapılan değişiklikler, pandemi etkisi ve yayıncı kuruluşun belirsizliğiyle çok daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmak üzere. Bunların çözümleri var. Çıkarlarımız da sorunlarımız da ortak. Özellikle büyük kulüplerimizin bu reçeteyi birlikte geliştirip, devletimizin de desteğiyle uzun vadeli, istikrarlı, sürdürülebilir ve gerçekçi anlamda uygulanabilir bir plan yapmak mümkün. Bu planı yaparken devlet desteği olması gerekiyor. Geçen sezon kulüplere destek olundu ve bazı şartlar getirildi.

Biz o zaman bunun çare olmadığını ifade etmiştik. Geldiğimiz noktada yeniden yapılandırma gerekliliği ortaya çıktı. Biz kulüp olarak bu yapılandırmadan yararlanamadık. Geldiğimiz noktada yapılandırma yapmadan hayatımıza devam etmemiz söz konusu değil" dedi.

"Sezon başlamadan umarım çözüm buluruz"

Yeni sezon başlamadan bir çözüm olması gerektiğini savunan Koç, "Taşıma suyla değirmen döndürülmez ama buraya kadar döndürmeye çalıştık. Biz, borcumuzu artırmadan, bir kısmını indirerek, yüzde 80 gelirlerin olmadığı ortamda gemiyi buraya yüzdürdük. Ancak bizim de daha fazla gitmemiz mümkün değil. Umarım sezon başlamadan bu soruna bir çözüm buluruz" diyerek sözlerini noktaladı.

Spor Toto, kulüplerin stopajına el koydu!

Devlet, stopaj (gelir vergisi kesintisi) iadesini amatör branşlara harcanması koşuluyla kulüplere ödüyordu. Ancak fiilen paralar ağırlıkla yine futbola harcandığı için yeni bir karar alındı.

Buna göre Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın talebiyle uygulamayı yürüten Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, paraları doğrudan amatör şubelerin hesabına yatıracak. Böylece bu kaynağın futbola aktarılmasının önüne geçilecek. (HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

 Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.