Korkunç iddia: Dünya Kupası uğruna 15 bin can gitti!

14.12.2021 - 23:39 | Son Güncellenme: 14.12.2021 - 23:50

Alman basın kuruluşu ZDF, 2022 yılında Katar'da yapılacak Dünya Kupası için çalışan yaklaşık 15 bin göçmen işçinin hayatını kaybettiğini iddia etti. İşte detaylar...

AJANSSPOR-DIŞ HABER

2022 Dünya Kupası'na 1 yıldan az bir süre kala organizasyonla ilgili tartışmalar hız kesmiyor. Özellikle yeni statların inşası sırasında işçilerin insanlık dışı şartlarda çalıştığı iddiaları Avrupa medyasının sürekli gündeminde.

15 bin göçmen işçi hayatını kaybetti

Almanya'nın saygın basın kuruluşu ZDF'nin iddiasına göre, 2010 yılında 2022 Dünya Kupası organizasyonunu düzenleyeceği belli olan Katar'da o tarihten itibaren binlerce can kaybı yaşandı. Bu kapsamda Dünya Kupası hazırlıkları için çalışan 15 bin kadar göçmen işçi hayatını kaybetti.

Uluslararası Af Örgütü de doğruluyor

Üstelik Alman basın kuruluşu, 15 bin işçi hakkında paylaştıkları bilgilerin Uluslararası Af Örgütü tarafından da doğrulandığını ifade etti.

Örgüt de araştırmıştı

25 Ağustos'ta Katar'daki göçmen işçiler hakkında bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü,  yetkililerin elinde beklenmedik erken ölümler ve güvenli olmayan çalışma koşulları arasında bağlantı olduğuna dair kanıtlar bulunmasına rağmen son on yıl içinde binlerce göçmen işçinin ölümünü araştırmakta başarısız olduğunu ifade etmişti. 

Katar'a ciddi suçlamalar

Örgütün yayınladığı "Hayatlarının Baharında" (In the Prime of their Lives) raporunda Katar'ın göçmen işçilerin ölümü hakkında yeterli soruşturma yapmadan ölüm belgeleri hazırladığı, ölümleri doğal sebeplere veya nasıl tanımlandığı şüpheli olan kalp yetmezliğine bağladığı belgelenmişti.

Raporlar anlamsız

Önde gelen bir patolog tarafından anlamsız olarak nitelendirilen bu ölüm raporları, birçoğu evi geçindiren asıl kişiyi kaybetmiş ve bu yüzden maddi zorluklarla mücadele eden yaslı ailelerin tazminat alma olasılığını sıfıra indiriyor.

Düzenlemeler riskleri ortadan kaldırmadı

Örgüt raporun devamında fiziksel olarak çok yorucu olan işler yoğun çalışma saatleri ile birleştiği zaman Katar'ın aşırı sıcak ikliminin işçiler için birçok tehlike yarattığını ifade etti. Katar hakkında "Her ne kadar yakın zamanda işçiler için yeni düzenlemeler yapsa da büyük riskler hâlâ devam ediyor. Ayrıca Katar yetkilileri aşırı sıcaklara bağlı ölümleri araştırmak için çok az şey yaptı" denildi.

Senin için hazırladığımız haberler