AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Koronavirüs hakemleri de vurdu! Zarar...

İlk Yayınlanma : 28 Mar 2020 - 09:01 / Son Güncelleme : 28 Mar 2020 - 09:11

Koronavirüs hakemleri de vurdu! Zarar...

Liglerin ertelenmesi, bin 472 hakemin gelirlerine darbe vurdu. Liglerde görev yapan toplam bin 493 hakemden, profesyonel olan 21 hakem maaşlarını alıyor ancak onlar da maç gelirlerinden oldu. Diğer bin 472 hakemin ise kazançları kesildi.

Zengin futbol sektörünün en az kazananı hakemler. TFF’nin profesyonel kadrosunda bulunan hakemler dışında bu mesleği icra edenler sadece maç başı ücretlerle yetiniyor. Koronavirüs salgınıyla liglerin ertelenmesi, sektörün büyük gelir kaybı yaşamasına neden oldu. Buna rağmen milyon dolarlık mukavelelere imza atan futbolcular, gelirlerinden fedakârlık etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelerinde yapılması planlanan indirimlere itiraz ediyor. Hakemler ise bir kenara çekilmiş, olup bitenleri izliyor, bir an önce salgın tehdidinin bitmesini ve liglerin başlamasını bekliyor.

Maç başı ne kadar zarardalar?

Zira maçlarda görev yapan ve aldığı maç başı ücretlerle geçinen hakemler, şu an mali anlamda büyük sıkıntı yaşıyor. TFF’nin organizasyonu altında düzenlenen liglerde, Türkiye’de toplam 1493 hakem görev yapıyor. Bunlardan 21’i profesyonel sözleşme imzaladığı için maaşlarını alabiliyor. Ancak onlar da maç başı gelirlerinden oldular.

Süper Lig’de maç başına 10 bin TL gelir elde eden hakemler, şimdi maaşlarıyla hayatlarına devam ediyor. Ancak bir de bu dönemde gelirlerini sıfırlayanlar var.

Gözlemci ve temsilciler de zorda

Profesyonel olmayan bin 472 hakemin yanı sıra gözlemci ve temsilciler bu dönemde büyük gelir kaybına uğradı. Hakemlik yapan pek çok kişi, diğer iş kollarındaki mesleklerinden hayatlarını devam ettiriyor. Ancak tamamen bu işten hayatını kazananları zor günler bekliyor. Tabii bu sadece futbol hakemlerine ilişkin bir değerlendirme. İptal edilen diğer pek çok spor organizasyonunda hakemler ve sporun diğer emekçileri için benzer bir tablo var.

En çok hangi hakem kazanıyor?

Profesyonel hakemler TFF ile yaptıkları sözleşmeye göre yılın 10 ayı maaş alıyor. Sabit kazancı en yüksek olan hakem Cüneyt Çakır. Aylık 35 bin TL alan Çakır’ın dışındaki hakemler 10 ile 17 bin TL arasında maaş alıyor. VAR hakemleri maç başı 4 bin 400 TL kazanırken, AVAR hakemleri 2 bin TL alıyor. (Akşam)