• Diğerleri

Koronavirüs hangi yüzeyde ne kadar süre yaşıyor?

Tüm dünyayı saran yeni tip virüs olan Covid-19 (Kovid-19) yeni vakalar çıkarmaya devam ederken herkesin merak ettiği bu virüsün en fazla nerelerden buluşacağı... Koronavirüs insan vücudunda ne kadar süre kalır, nerelerden bulaşır, plastik ve demir kapılarda ne kadar süre durur. Öksürük belirtilerinde ne kadar süre kalmıştır. Bu ve daha fazlası için detaylar haberimizde..
25 Mart 2020 20:25- Son Güncelleme - 25 Mart 2020 20:39

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) vücut dışında ne kadar süre yaşadığı uzmanlar tarafından inceledi. Bulunduğu bölüme göre hayatta kalan virüs, 3 boyunca vücut dışında canlı kalabiliyor. İşte Uzmanların incelemesine göre Corona virüs hangi yüzeyde ne kadar süre yaşıyor?

 

PASLANMAZ ÇELİKTE 72 SAAT CANLI KALIYOR

New England Journal of Medicine'da 17 Mart 2020 tarihinde yeni bir makalesine göre, ''Araştırmada, Kovid-19'un paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği belirlendi. Çalışmada, virüs yoğunluğunun bu yüzeylerde yarılanma ömrünün ise 5,6-6,8 saat arasında olduğu ortaya kondu

Öksürük damlacıklarında 3 saat yaşayabiliyor

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden (NIH) bir virolog olan Neeltje van Doremalen ve Hamilton, Montana'daki Rocky Mountain Laboratuvalarındaki meslektaşları, SARS-CoV-2'nin ne kadar süre dayanabileceğine dair ilk testlerden bazılarını yaptılar. Henüz bilimsel bir dergide yayınlanmamış olan çalışmalar, virüsün havaya öksürüldükten sonra üç saate kadar damlacıklarda hayatta kalabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar ise koronavirüsün, yüzde 62-71 alkol veya yüzde 0.5 hidrojen peroksit ağartıcı veya yüzde 0.1 sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu ile yüzeyleri dezenfekte ederek bir dakika içinde etkisiz hale gelebileceğini söylüyor.

Bulgular, virüsün kapı kolları, plastik kaplamalı, amine tezgahlar ve diğer sert yüzeylerde bu kadar uzun kalabileceğini gösteriyor. Fakat araştırmacılar, bakır yüzeylerin virüsü yaklaşık dört saat içinde öldürme eğiliminde olduğu belirlendi.

NIH çalışması virüsün kartonda 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 2-3 güne kadar hayatta kalabildiğini buldu.

 

3. Hafta / Watford - West Ham: 1-3 (Özet)