Koronavirüs krizinde UEFA'dan iki farklı karar!

UEFA, koronavirüs sebebiyle hükmen yenilgi kararlarıyla artık daha fazla karşılaşılacağını resmen açıklamıştı. Almanya ile Ukrayna arasındaki maç öncesi 5 kişinin testinin pozitif çıkmasına rağmen 'oynayın' kararı veren UEFA, Norveç'te oynayan Galatasaraylı futbolcu Omar Elabdellaoui'nin Covid-19'a yakalanmasının ardından ise Romanya maçını iptal etti. Neden ortaya iki farklı karar çıktı? İşte detaylar...
15 Kasım 2020 17:16- Son Güncelleme - 15 Kasım 2020 17:32
Google news abonelik

Emrah KARALİNÇ-AJANSSPOR

Ukrayna Milli Takımı'nda 5 koronavirüs vakası görülmesine karşın Almanya maçı oynandı. Bunun aksine; bir pozitif vakadan sonra Norveç Milli Takımı karantinaya alınsın önerisi çıktı ve  Romanya maçı iptal edildi. Korona tehdidi olan iki milli maçta iki farklı karar nasıl verildi? İşte dikkat çeken bazı detaylar...

Ukrayna'da 5 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Ukrayna'da 4 futbolcu ve 1 de menajer 13 Kasım Cuma günü pozitif çıktı. 1 gün sonra Leipzig'deki Almanya maçının oynanıp oynanmayacağı tartışma yarattı. Fakat; tüm bu şüpheler maç başlamadan sadece 4 saat önce yeni testlerin tamamının negatif çıkmasıyla birlikte geride kaldı.

Peki, UEFA maçın oynanmasına neden izin verdi?

Leipzig Sağlık Departmanı bu konuyla ilgili araştırma yaptı. Tartışma yaratan konu, koronavirüs testi pozitif çıkan isimlerin diğer kişilere temas edip etmediğiydi. Ukraynalılar, yetkililere diğer ekip arkadaşlarıyla yakın temasta bulunmadıklarına dair güvence verdi ve sorumluluk aldı. Leipzig Belediyesi Sözcüsü Matthias Hasberg, bu güvencelerden sonra hiçbir sorun olmadığı görüşünü paylaştı ve Ukraynalılara güvendiklerini ifade etti. Son olarak tabii ki işin organizatörü olan UEFA'ya konu hakkında bilgi verildi ve UEFA da yeşil ışık yakınca maç oynandı.

Norveç'te Omar Elabdellaoui pozitif çıktı, 10 gün karantina kararı çıktı

Ülkemizde Galatasaray forması giyen Norveçli futbolcu Omar Elabdellaoui'nin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından Norveç Sağlık Kurulu, tüm takım için 10 günlük karantina kararı verilmesi gerektiğini duyurdu. Ardından UEFA, bu akşam Bükreş'te Romanya ile Norveç arasında oynanacak maçı iptal etti.

UEFA kuralları ne diyor? 

Bir takımda 13 oyuncu (12 saha oyuncusu, bir kaleci) olduğu sürece maçlar planlandığı gibi oynanacak. İşte Ukrayna'da da durum tam böyleydi. Teorik olarak maç bir sonraki tarihe ertelenebilirdi. Norveç örneğinde olduğu gibi UEFA Kontrol Komitesi artık maçlarda durumun nasıl şekilleneceğine net bir karar vermek durumunda kalacak. Norveç ise 3 puanı hükmen yenilgiyle kaybetmekten korkuyor.

Enfekte olan 5 kişiye ne olacak? 

Öte yandan Ukrayna yetkilileri, koronavirüs testi pozitif çıkan 4 milli oyuncusunu ve yine Covid-19'a yakalanan yöneticisini bugün itibarıyla evine getirecek. Dün akşam Ukrayna ekibinin teknik patronu Andriy Shevchenko, "Enfekte olan futbolcuları Ukrayna'ya götürecek bir uçak var" dedi.

Sağlıklı olduğu bilinen diğer futbolcular ise 17 Kasım Salı günü İsviçre ile deplasmanda Uluslar Ligi'nde son maçını oynayacak.

Ukrayna ülkesinde koronavirüsün seyri nasıl?

Koronavirüs salgınını yeterince önemsemedikleri yönünde eleştirilere maruz kalan Ukrayna'da bugün 10 bin 68 yeni vaka ortaya çıkarken, 95 kişi ise vefat etti. Ukrayna'da iyileşen vaka sayısı, toplam test sayısı ne kadar? Bu soru da yanıt buldu.

İşte Ukrayna'daki son durum:

Toplam vaka sayısı: 535,857
Toplam iyileşen vaka sayısı: 241,444
Toplam şu andaki vaka sayısı: 256,768
Toplam ölümlü vaka sayısı: 9,603
Toplam test sayısı: 3,912,966

Ukrayna günlük koronavirüs vaka ve test sayıları

Günlük test sayısı: 44,505
Günlük vaka sayısı: 10,681
Günlük iyileşen hasta sayısı: 2,633
Günlük ölüm sayısı: 95