AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Koronavirüse bağışıklık yüzde 1'in altında"

İlk Yayınlanma : 24 Haz 2020 - 20:16 / Son Güncelleme : 24 Haz 2020 - 20:16

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüsle ilgili yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı.

YKS'nın ertelenmemesi hakkında konuşan Bakan Koca, "Sınavın ertelenmesi durumunda risk bugünkünden daha fazla olabilirdi. Sınavın ne getireceği meçhul bir zamandan ise şimdi yapılması doğru görülmektedir" dedi.

Yurt dışından gelenler için hangi önlemler alınacak?

Yurt dışından gelen turist ve vatandaşlar için alınan tedbirlerin de görüşüldüğünü ifade eden Dr. Fahrettin Koca, "Antalya, Dalaman, İzmir, Bodrum ve Trabzon'da test merkezleri yapacağız. Sınır kapılarında da test merkezleri oluşturacağız. Semptomu olan kişilere test yapmak üzere hazırlık yaptık. 135 merkezde de uygunluğunu verdiğimiz testler yapılmaya devam edilecek" şeklinde konuştu.

Koronavirüste 2. dalga mı yaşanıyor?

Tedavide sonuç aldıklarını ifade eden Koca, "İkinci dalgayı yaşamıyoruz. Birinci dalganın etkilerini görüyoruz. Yer yer dalgalanmalar oluyor. Bu dönemde bazı bölgelerimizde vaka sayılarının arttığını görüyoruz. 1 ay öncesine göre bu vaka sayılarının artışına rağmen yoğun bakım ve vefat edenlerin sayısı düştü. Eskiye göre virüsün etkisinin düştüğü anlamı değil, tedavi ile sonucu pozitif aldığımızı söyleyebiliriz.

Vefat eden vatandaşlarımızın da yaş ortalaması yükseliyor. Martta 71 iken bugün 74'e kadar yükseldi. Vaka yaş ortalaması ise düşüyor. Bu nedenle gençlerimiz kendilerini rahat hissetmemeli" dedi.

Koronavirüse bağışıklık oranı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüse bağışıklığın yüzde 1'den az olduğunu vurgulayarak, "153 bin kişiye tarama yapacağımızı açıkladık. Şu anda 118 bin kişiye tarama yaptık. Bağışıklık yüzde 1'in altında. İstanbul'da yüzde 3'ün üzerinde. Ama toplamda yüzde 0,81.

Toplumda yaygın bir taşıyıcının olmadığı, yaygın bir koruyuculuğun da olmadığı sonucu görülüyor. Herkes tedbire uyması gerekiyor. Aşı gelişmedikçe bu tarz pandemi sonrası toplum bağışıklığı olamayacağını görüyoruz. Maske ve mesafe tedbiriyle yüzde 97 koruyuculuğun olduğunu biliyoruz. Herkes yaygın test yapma çabası içerisinde olmaması gerekiyor. Belirtisi olan kişilerin test yaptırması daha önemli" şeklinde konuştu.

 

Aşı çalışmalarında son durum ne?

Aşı çalışmaları hakkında bilgiler veren Koca, "Türkiye'de 4 tane merkezde aşı için hayvan çalışmasına başlandı. Şu an hayvan çalışmalarında sonuçların iyi olduğunu, insan çalışmalarına Eylül ve Ekim'den önce gelmek, şu an için zor görünüyor. Dünyada aşı için Çin'in önde olduğunu, İngiltere'nin de 2. fazda olduğunu biliyoruz. 4-6 aydan önce dünyada aşı ile ilgili somut bir gelişimin olacağını söylemek zor" dedi.

"Vakaları il bazında açıklanmasında sorun yok"

Koca son olarak, "Vakaları il bazında açıklanmasında sorun yok. Turistik olarak belli illerde açıklama olacak. Hıfzısıhha kurulları il bazında vakalara göre tedbir alıyor. Kurban Bayramı'nda kısıtlılık olabilir mi şimdiden bir şey diyemem ama Ramazan Bayramı gibi olmayacağını düşünüyorum. Buradaki önemli olan pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan odur" diyerek sözlerini tamamladı.