AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Koronavirüslü futbolcu maça çıktı mı?

İlk Yayınlanma : 27 Tem 2020 - 12:33 / Son Güncelleme : 27 Tem 2020 - 12:33

Küme düşen Kayserispor'un basın sözcüsü Mustafa Tokgöz, 'skandal' denilecek bir açıklama yaptı. Veya tarihi bir itiraf. Süper Lig ekibi kaç koronavirüs vakasını sakladı? Bu açıklama ne demek? Testi pozitif çıkan oyuncular maça çıktı mı?

Koronavirüslü futbolcu maça çıktı mı?

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Süper Lig'in son haftasında evinde Trabzonspor'a 2-1 yenilerek küme düşen Hes Kablo Kayserispor'un Basın Sözcüsü Mustafa Tokgöz, tam anlamıyla skandal bir açıklamaya imza attı.

Maç sırasında yaşanan tartışmalı pozisyonların verdiği sinirle maç sonrası canlı yayında kameraların karşısına geçen Tokgöz, “Gün geldi sportif ekibimizde, gün geldi idari ekibimizde koronavirüs tespit edildi, ligi sabote etmemek adına, endişe vermemek adına hiçbir şey açıklamadık. Sırf Süper Lig oynansın diye” dedi.

Resmen 'Vakaları sakladık' diyor

Peki, Mustafa Tokgöz bu sözleriyle ne demek istedi?

Bu sözler ancak, “Bizim çok sayıda oyuncumuz pozitif test edildi ve ama maçlarımız ertelenip Süper Lig'in oynanması sekteye uğramasın diye sonuçları sakladık. O yüzden oynamaya devam ettik" anlamına gelir.

Çünkü Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hazırladığı Futbol Dönüş Öneri Protokolü'nde şüpheli ve pozitif vakalarla ilgili neler yapılacağı çok net şekilde belirtiliyor ancak maçların sekteye uğraması senaryosu öngörülmüyor. Başkan Nihat Özdemir de lig başlamadan önce yaptığı basın toplantısında oyuncular semptom gösterse dahi, söz konusu kişileri ayırıp, yola devam edeceklerini söylemişti.

Üstü kapatılacak bir olay değil

Dolayısıyla, Kayserispor basın sözcüsünün açıklaması her bakımdan araştırılmaya muhtaçtır. Tokgöz, muhtemelen yarın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevkedilecek ve kendisine bir ceza 'takdir' edilecektir. Ama özellikle pandeminin hüküm sürdüğü ülkemizde bu konuda tek yetkili olan Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, bu sözler üzerine soruşturma yaparak, konuyu açıklığa kavuşturmalıdır.

Çünkü Tokgöz sözleri nedeniyle ceza alsa bile, TFF olayın iç yüzünü araştırmaya pek gerek görmeyecektir.

Bu açıklama, üzeri kolay kapatılacak bir açıklama değildir. Sağlık konularını yöneten devlet de bu işin içindedir. Tokgöz'ün açıklamalarından ötürü akla şu sorular düşüyor:

  • "Aynı anda kaç kişi koranavirüse yaklandı?"
  • "Testi pozitif çıktığı halde maça çıkan oyuncu oldu mu?"

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.