• Diğerleri

Koronavirüsten korunmanın yollarını açıkladı!

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüsle ilgili tedirginlik devam ediyor. Pekiyi COVID-19 salgınından korunmak için neler yapmalıyız? Profesör Doktor Mehmet Öz, salgından kurtulmanın yollarını madde madde anlattı.
26 Mart 2020 11:51- Son Güncelleme - 27 Mart 2020 10:13
Google news abonelik

ABD’de ‘sağlık gurusu' olarak ün kazanan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 17 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin olarak bazı bilgiler paylaştı. Koronavirüse yakalanmamak için neler yapmalıyız? İşte uzman ismin çarpıcı önerileri…

Mehmet Öz: ”Kaçış yok hepimiz koronavirüse yakalanacağız”

Profesör Doktor Mehmet Öz, “Koronavirüsten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız ama ne kadar geç o kadar iyi. Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek” dedi.

Aşıyla ilgili bilgiler…

Öz, “Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir” ifadelerini kullandı.

“Virüsle yaşamaya alışacağız”

“Virüsle yaşamaya alışacağız”

Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden uzman isim, “Koronavirüs (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra” dedi. Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti.

"Belki de birçoğumuz yakalandı bile, fark etmedi"

Öz, “Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti” ifadelerini kullandı. Öz, madde madde önerilerde de bulundu.

Mehmet Öz’ün madde madde önerileri şu şekilde:

1 – Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak.

2 – Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

3 – Meyve sebze yiyin.

4 – Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

5 – Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

6 – Hareket edin ve evinizde spor yapın.

7 – Sigarayı bırakın.

8 – Bol su için.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 6