La Liga korsan maçlara karşı Google ile işbirliği yapacak

Orhan Gülek
29.09.2023 - 13:39 | Son Güncellenme: 29.09.2023 - 21:16

Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da korsan maç yayınları sorun. LaLiga, Google'dan Android telefonların korsan yayınlara erişmesini yasaklamasını istedi.

La Liga korsan maçlara karşı Google ile işbirliği yapacak

AJANSSPOR - HABER

Korsan maç yayınları Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın büyük ligleri için büyük sorun. İspanyol LaLiga, korsana karşı somut olarak harekete geçti. LaLiga yönetimi Google'dan korsan yayınların merkez üssü haline gelen IPTV uygulamalarının indirilmesini engellemesini talep etti.

Yasadışı 58 uygulama kaldırıldı

Spor Etkinliklerinde Korsanla Mücadele toplantısında konuşan LaLiga CEO'su Javier Tebas, bugüne kadar 1 milyondan fazla yasa dışı canlı yayın indirmeyi sağlayan 58 aplikasyonu kaldırttıklarını belirtti. Tebas, şimdi de Android cihazlardaki yasa dışı maç yayınların engellenmesi için Google ile temasa geçtiklerini açıkladı.

Çocuk istismarıyla eşdeğer tuttu

Tebas, "Google, telefonlarda çocuk istismarına yönelik içerikleri takip edip bunları engelleyebiliyor. Bunun aynısını bundan sonra yasa dışı maç yayınları için de yapabilir." diye konuştu.

İlgini Çekebilir
Futbolda korsan maç yayına büyük darbe
Habere Git

1.1 milyon kişi La Liga'yı kaçak izliyor

Tebas, İspanya'da 1.1 milyon kişinin yasa dışı yollarla sportif içerikleri izlediğini belirtti. Verilere göre bunların 800 bini LaLiga'yı izlemek için Android cihazlar kullanıyor. 300 bin kişiyse Apple cihazlarını kullanıyor. Tebas, korsana karşı Google'ın dışındaki platformlarla da görüştüklerini sözlerine ekledi.

Avrupa'da korsan yayın yüzde 3 arttı

Söz konusu toplantıda İspanya Yüksek Spor Konseyi'nin paylaştığı verilere göre Avrupa Birliği'nde korsan içerikler 2022'de yüzde 3'ün üstünde artış gösterdi. Teknik olarak Google, kullanıcıların Android veya Apple işletim sistemine göre çalışan telefonları kullandıklarını tespit edebiliyor.

TFF'ye yayınları kesme hakkı

Türkiye'de de korsan yayınlara karşı çalışmalar yapılıyor. Geçen sezon Türkiye Futbol Federasyonu'nuna korsan yayınları erişimi doğrudan engelleme hakkın verilmişti. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile kulüpler her fırsatta korsana karşı tepki gösterirken ünlü yayıncı Acun Ilıcalı da aynı sorunu yakın zamanda dile getirdi.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler