Galatasaray Başkanı Burak Elmas: Avrupa'ya hiçbir Türk takımı gidemeyecek!

07.03.2022 - 12:32 | Son Güncellenme: 07.03.2022 - 12:47

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Türk futbolunun gidişatı hakkında kötümser bir tablo çizdi. Elmas'a göre futbolda sıkıyönetim ilan edilmezse hiçbir Türk takımı Avrupa'ya gidemeyecek.

AJANSSPOR HABER

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, başkan yardımcıları Bikem Kanık, Özgür Kalelioğlu, yönetim kurulu üyesi Ahmet Ozan Şener ve Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ural Aküzüm, ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi.  31 Aralık 2021 tarihi itibariyle Galatasaray Spor Kulübü ve bağlı ortaklıkları konsolide borç - alacak farkı 3 milyar 30 milyon TL (233,5 milyon).  Elmas, yaptığı açıklamalarla Türk futbolunun batık durumda olduğunu söyledi. Burak Elmas'ın Türk futboluyla ilgili yaptığı açıklamalar özetle şöyle...

'Popüler başkanların zamanı değil'

Kazandığı kadar harcayabilen kulüp yok: Futbolda popüler olmak isteyen başkan varsa, bu dönem o dönem değil. Galatasaray, Beşiktaş, F.Bahçe diye ayırmadan söylüyorum; Toplu bir çözüm bulma iradesiyle bir araya gelmemiz lazım. Bu sektörel bir problem. Kazandığı kadar harcayabilen bir kulüp yok.

Türkiye'de denetim yapılmadı: Finansal Fair Play Türkiye’de uygulanamadı. 'Biz borçlanalım, bizden sonra gelen yönetim ödesin' mantığı, borçların ödenemez hale gelmesine sebep oldu.

"Kredi borcunun faizini bile ödeyemiyoruz"

Her sene borcumuz otomatik artıyor: Şu anda, Türkiye’de mevcut gelirlerle kredi borcunun faizini ödeyebilecek tek bir kulüp yok. Bizim 2.5 milyar liranın her 350 milyon liralık faizini ödememiz gerekiyor. Her sene borcumuz otomatik artıyor.

"1-2 sezon içinde hiçbir Türk takımı Avrupa'ya gidemeyecek"

Türk futbolu için sıkıyönetim ilan edilmeli: Oturup birlikte Türk futbolunu bu batık durumunda çıkarmanın yolunu oluşturmazsak, 1-2 sezon sonra ‘Finansal Fair-Play’ kurallarına uyulmadığı için hiçbir Türk takımı Avrupa’da futbol oynayamayacak. Ciddi anlamda mali sıkıntıda olan, batmış bir futbol sektörü ile karşı karşıyayız. Türk futbolunun geleceği için bunu düzeltmek mecburiyetindeyiz. Türk futbolu için sektörel bir sıkıyönetim ilan edilmeli."

"Diğer kulüplerle aktif bir şekilde masadayız"

İhtiyaç değil mecburiyet: İşte bu yüzden Türk sporunda bazı şeyleri hızlı düzeltmek adına diğer kulüpler de dahil aktif bir şekilde masadayız. Geçmişten gelen hataların tekrarlanmaması adına, tepkilere rağmen doğrusu neyse onu yapmaya devam edeceğiz. Görev süremizin sonunda Galatasaray’ı bu yola taşımış oluruz. Altını çizerek söylüyorum; Bu bir ihtiyaç değil, mecburiyet!

"Dünya Galatasaray'ı konuşacak"

Dünyaya örnek olacak bir model:  Dünya futboluna örnek bir modeli hayata geçiriyoruz. Hedefimiz bu Türkiye’nin ilk borçsuz, üst üste kâr eden, zarar etmeyen kulübü olmak. Galatasaray’da, ekonomik olarak dünyaya örnek olacak bir model yaratmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki seneden itibaren bunun sonuçlarını almak istiyoruz. Hızlı davranmaktan ve hızlı sonuç almaktan başka çaremiz yok. Alınması gereken zaruri kararlar sürekli ertelenmiş. Galatasaray’ın buradan hızlı çıkabilmesi için bazı şeyleri hızlı yapmamız lazım.

"Mecidiyeköy'deki bina rezidans olacak düşüncesi"

Başkan Elmas'ın 'Galatasaray'ı dünya konuşacak' dediği projeleri yönetim kurulu üyesi Ozan Şener şöyle anlattı:  "Mecidiyeköy’deki bina 12-13 yıldır boş duruyor. Erden Timur ve Avi Alkaş’ın da aralarında bulunduğu bir ekip olarak binanın Galatasaray açısından en iyiyi yakalayacak şekilde değerlendirme formülü üzerinde çalışıyoruz. Kiralama yoluna gidersek 10 yıl için 200 milyon TL gelir elde ederiz. Ama rezidans projesine çevirip yabancıya satışa uygun hale getirebilirsek gelirimiz 600 milyon TL’nin üzerine çıkar."

Florya için masaya oturuldu

Şener, Galatasaray'ın Florya’daki tesislerin yerinin değerlendirilmesi için yeniden Emlak Konut’la masaya oturduğunu da açıkladı. Galatasaray yöneticisi şöyle konuştu: "Florya’dan 1 milyar TL’nin üzerinde bir gelir bekliyoruz. Kemerburgaz’da tahsis edilen 100 dönümlük alana tesislerini etap etap yapacağız. Taşınma maliyeti 450 milyon TL’yi bulabilir. Florya arazisini de Emlak Konut’la birlikte en iyi şekilde değerlendiririz. Riva’yı da hesaba katarsak gayrimenkul projelerinden 2 milyar TL’nin üzerinde gelir bekliyoruz."

"Sportif başarı uğruna büyük bir ekonomik darboğaz mirası bırakılmış"

Başkan Burak Elmas açıklamalarına şöyle devam etti...

Sürdürülemez ekonomik külfet altına girildi: Geçtiğimiz 10 yılda sportif başarılara imza atılmasına rağmen büyük ve sürdürülemez bir ekonomik külfetin altına girildi.  Sportif başarı uğruna gelecek kuşaklara büyük bir ekonomik darboğaz bırakıldı.

 "Kolayı değil zoru seçtik"

Eleştirilerin hedefinde kalırız ama...: Anlık popülist kaygılarla hamle yapıp bu güzide kulübü daha büyük yüklerin altına sokamayız. Biz kolay olanı değil, zor olanı seçtik. Biz yönetim olarak eleştirilerin hedefinde kalırız ama yarın bu tutumumuzun meyvesini Galatasaray’ımız yer. O nedenle rahatız.

"Bankalar Birliği anlaşması gözden geçirilmeli"

Yükselen döviz elimizi kolumuzu bağlıyor: Kulüp gelirleri ve mülkleri bankalara teminat olarak verilmiş durumda. Gelirler sürekli düşüyor. Yükselen döviz elimizi kolumuzu bağlıyor. Bankalarla girilen yeniden yapılandırma anlaşması gözden geçirilmeli. Bu çerçeve anlaşmasının bize getirdiği çok önemli sorumluluklar var. Önce borcunu ödeyeceksin, sonraki yıl zarar etmeyeceksin, ardından kredi maliyetlerini yöneteceksin."

"Kulüpler Süper Lig TV için hazır"

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, yayın ihalesi konusunda da şöyle konuştu: "Yurt dışında liglerin bir şirket sistemi var ve ihaleyi onlar yapıyor. Aslında bunlar Türk futbolunda yapılması gereken Süper Lig A.Ş.’ye geçiş modeli. Kulüplerin bir TV kanalı kurması ve maçların buradan yayınlanması alınacak en uç karardı. Buna da kulüpler hazır."

Senin için hazırladığımız haberler