• Diğerleri

Kübra Aydın: "Kadına şiddeti destekleyen zihniyete katkı yapmamak gerek"

16 Ocak 2020 17:55- Son Güncelleme - 16 Ocak 2020 17:56
Google news abonelik
Kübra Aydın: "Kadına şiddeti destekleyen zihniyete katkı yapmamak gerek"

İstanbul Barosu Avukatlarından Kübra Aydın, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Milli Takımı hakkında yaptığı paylaşımıyla tepki çeken Belediye Başkanı Birol Şahin'in açıklamalarıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Aydın, “Beşiktaş Belediyesi hak ettikleri saygıyı gösterirken, başkaları da vücut hatları görünüyor diyerek bu başarı örtbas etmek istercesine konuşmalar yapıyor. Kadına şiddeti destekleyen zihniyete katkı yapmamak gerek" ifadelerini kullandı.

Radyospor'da Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın sorularını yanıtlayan Kübra Aydın'ın değerlendirmeleri şu şekilde:

Kübra Aydın: "Kadına şiddeti destekleyen zihniyete katkı yapmamak gerek"

Voleybolda ülkemiz adına bizi onurlandıran bir başarı elde edildi. Hepimizi sevince boğan bir haber aldık. Atatürk’ün hedef gösterdiği muhasır medeniyetler seviyesine ulaşma adına da bir katkı. Bunu takdir etmek gerek. Bu insanlar bu sporu yapmak için yaşamlarından ödün veriyorlar. Sözlü saldırıya uğramaları motive kaybı yaşattırıyor. Uygar adımlar atmaya çalışıyoruz. Kadına yönelik tacizler ve cinayetler artıyor. Kadına şiddeti destekleyen zihniyete katkı yapmamak gerek.

Kübra Aydın: "Spor Bakanı'ndan açıklama beklerdik"

Beşiktaş Belediyesi hak ettikleri saygıyı gösterirken, başkaları da vücut hatları görünüyor diyerek bu başarı örtbas etmek istercesine konuşmalar yapıyor. Spor Bakanı bu konuda bir açıklama yapmadı. Biz kadınlar olarak bunu beklerdik. Milli Takım özelinde gibi görünse de kadınlara yönelik bir saldırı. Kadınlara taciz, tecavüzleri meşrulaştırmaya karşıyız. Kadın Hakları Derneği de bu konuda suç duyurusu yapmak üzere harekete geçti.

Kübra Aydın'dan Atatürk'ün sözleriyle gönderme...

Belli bir makamdaki insanların cümlelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Böyle konuşmalar belki de başka bir insanı da suça teşvik ediyor. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Kadın önemli bir noktada. Büyük Atatürk, “Ey kahraman Türk kadını sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın” demiştir. Bu ilkeyle düşünmek ve bakmak gerek. Kendini bu konulara adamış insanların konuşması gerekiyor. İlgililer hakkında suç duyuruları yapılacak. Bu konuda duyumlarımız var.

Öyle bir gol kaçırdı ki! Boş kale...