Kulüplere vergi iadesi de yok!

24.05.2020 - 16:06 | Son Güncellenme: 24.05.2020 - 16:10

Ocak ayından beri devletten vergi iadesini alamayan futbol kulüpleri, büyük maddi sorunlarla boğuşuyor.

Kulüplere vergi iadesi de yok!

AJANSSPOR-ÖZEL

Koronavirüs nedeniyle futbol kulüpleri büyük gelir kaybına uğradı. Liglere ara verilince maç günü hasılatı, ürün satış gelirleri durdu. Ancak en büyük darbeyi yayıncı kuruluş vurdu. Digitürk, ligler yeniden başlayana kadar ödemeleri dondurduğunu açıkladı. Kulüpler buna tepki gösterse de bugüne kadar bir çözüm bulunamadı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, 6 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında yayıncı kuruluşun bu sezon için yapması gereken ödeme tutarının 588 milyon lira olduğunu açıklamıştı.

Amatörler için can suyu

Sıcak para girişi olmayan kulüpler bu nedenle ligin yeniden başlamasını bekliyor. Fakat kulüplerin aylardır beklediği bir başka gelir de devletten! Sporcu ücretlerinden ötürü kesilen vergisini tam olarak ödeyen kulüpler, vergi iadesini bekliyor. Bilindiği üzere devlet, amatör branşlarda kullanılmak koşuluyla kesilen vergiyi kulüplere iade ediyor.

Ocak'tan beri bekleniyor

Fakat Ocak ayından bu yana söz konusu iade gerçekleşmedi. Bu da kulüpleri ayrıca zorda bıraktı. Çünkü amatör branşlara kaynak bulamayan kulüpler, oyuncularını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Amatör branşlarda 2 ay ödeme yapılmaması halinde sözleşmeler otomatikman sona eriyor ve oyuncular serbest kalıyor.Bu nedenle yükümlülüklerini yerine getiren kulüpler bir an önce devletin vergi iadesi tutarlarını yatırmasını bekliyor.

40 milyon lirayı buluyor

Profesyonel futbol takımı bütçesinin yüzde 20'sine tekabül eden vergi iadesi büyük kulüpler için önemli bir tutara karşılık geliyor. Örneğin 200 milyon liralık futbol bütçesi olan kulüb alacağı vergi iadesi 40 milyon lirayı buluyor. Ancak vergi iadesi küçük bütçeli ve amatör branşları olan kulüpler için de çok değerli. Zira bu kulüplerde amatörler için kullanılan 1-2 milyon lira da can suyu değerinde.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler