AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Mehmet Demirkol: Stefan Kuntz'a Ekibi Dorukhan'ı Önerdi Ama...

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 25 Mar 2022 - 08:43 / Son Güncelleme : 25 Mar 2022 - 08:59

A Milli Futbol Takımımız, Portekiz'e 3-1 mağlup olarak 2022 Dünya Kupası umutlarını yitirirken, Stefan Kuntz'un Berkan Kutlu tercihi çok konuşuldu. Detaylar haberimizde...

2-1 geride durumdayken kaptan Burak Yılmaz ile 85. dakikada penaltı atışından yararlanamayan ve uzatma dakikalarında yediği golle 3-1 mağlup olan A Milli Futbol Takımı'nda Stefan Kuntz'un Berkan Kutlu tercihi çok konuşuldu.

Alman teknik adam kadrosunda Rıdvan Yılmaz ve Caner Erkin gibi asıl mevkii sol bek olan iki futbolcu yer alırken, Galatasaray'da orta saha oynayan Berkan Kutlu'yu sol bekte oynatması tepki çekti.

Portekiz-Türkiye karşılaşmasını değerlendiren spor yazarı Mehmet Demirkol, Stefan Kuntz'un Portekiz maçı tercihlerine değinirken, Berkan Kutlu tercihiyle ilgili önemli bir bilgi paylaştı. İşte Demirkol'un bugünkü yazısı...

"Merkezi Portekiz için bir cennete çevirdi"

"Kuntz, Galatasaray’ın Barça deplasmanını örnek alabilir diyordum. Portekiz’in 4-2 kaybettiği EURO 2020 Almanya maçından başlayarak, son İrlanda ve Sırbistan maçındaki 3-4-3 oynayan rakiplere karşı yaşadığı sıkıntıların üstüne gitmeye karar verdi. Muhtemelen rakibin savunmada yaşadığı kayıplar da onu iyice yüreklendirmiş olmalı. Ama Orkun ve Hakan’ın temassız oyunu merkezi Portekiz için bir cennete çevirdi. Üstelik Hakan da Moutinho için kolay bir markaj oldu. 

"Ekibi Dorukhan’ın oynaması önerdi"

Bu konuda ne hayal etti acaba? Ve ayrıca planı değiştirmek için acaba neden bu kadar bekledi? Burada Dorukhan’ın oynaması gerektiğini bizzat ekibinin önerdiğini biliyorum. Kuntz’un tutmayan kumarı bu oldu. Muhtemelen Berkan tercihi haklı olarak çok konuşulacaktır. Çünkü bu da başımızı ağrıttı. 

Berkan’la olmadı

Otavio çok rahat hareket etti. Portekiz’in beklenmedik silahı oldu. Berkan’ın üst üste yüksek tempoya alışkın oluşu ve atletik gücü bu konuda tercih edilmesinin sebebi. Ama iç kulvarı oynamakla çizgiyi hem de bu seviyede oynamak, hem de böyle yumuşak bir orta sahayla hiç kolay değil. İlk yarıda gole en çok yaklaşan oyuncumuz olsa da. Tabii savunmanın Ozan dışında fazlasıyla şaşkın oluşu da işimizi zorlaştırdı.

"Burak’ın penaltı kaçıracağı kimin aklına gelir"

Bizi hayata döndüren onların rahatlaması Cengiz’in ise oyun kuruculuğu üstlenmesi oldu. Bizim ümitlenmemizden çok, onların paniklemesi en büyük avantajımızdı ama Burak’ın penaltı kaçıracağı kimin aklına gelir. Acı bir final oldu.