Beşiktaş'ta Valerien Ismael'in Kaderini Fenerbahçe Mi Çizecek?

21.09.2022 - 11:26 | Son Güncellenme: 21.09.2022 - 11:35

Beşiktaş'ta son iki maçta 5 puan kaybeden Valerien Ismael tartışılır hale geldi. Takımla bir sorunu var mı yok mu? LASK'ta Fransız teknik adamını başını futbolcular konseyi yemişti.

Abone Ol
Okuma süresi: 3dk

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

Beşiktaş'ta sezona iyi bir giriş yapan ve özellikle takımı fiziksel kalitesinden ötürü övgüler alan teknik direktör Valerien Ismael, üst üste gelen 5 puanlık kaybın ardından tartışılır hale geldi. Medyada çıkan birçok haberde başkan Ahmet Nur Çebi'nin kendisinden rapor istediği öne sürüldü. Son çıkan bir haberde de sportif direktör Ceyhun Kazancı'nın sorunun Ismael olmadığını belirterek, bazı futbolcuların formundaki dalgalanma ve kritik sakatlıklar olduğunu rapor ettiği yönünde. 

Üçlü savunma oynatmaktan vazgeçti

Ismael, Türkiye'ye geldiğinde kendisine dair yapılan değerlendirmelerde "Gittiği takımlarda iyi başlıyor ama devamını getiremiyor" vurgusu da yapılmıştı. Geçen sezonun son 8 maçında Beşiktaş'ı devralan Ismael, tam olarak tatmin edici bir performans ortaya koyamasa da karar için bu sezonun beklenmesi gerektiği üzerinde de genel bir mutabakat oluşmuştu. Ismael'ın yaptığı transferler kadro mühendisliği açısından olumlu karşılandı. Ancak oynatacağını söylediği üçlü sistemden kısa sürede vazgeçmesi soru işaretleri doğurdu. Kendi isteğiyle mi vazgeçti yoksa oyuncu grubunun talepleri doğrultusunda mı karar değiştirdi?

Fenerbahçe derbisi karar anı olabilir

Çok fazla dillendirilmese de milli aradan sonra Beşiktaş'ın evinde oynayacağı Fenerbahçe derbisi Valerien Ismael'in geleceği üzerinde çok büyük etkiye sahip olacak. İstanbulspor maçında sadece Ismael'in değil, oyuncuların yeterli mücadeleyi ortaya koymaması da eleştirildi. Bu da "Ismael ile oyuncu grubu arasındaki ilişkinin zedelendi mi" sorusunu akla getirdi. Bu soru da ayrıca onun 3 yıl önce çalıştığı Avusturya takımı LASK Linz Başkan Yardımcısı Jürgen Werner'in bir röportajını yeniden gündeme getirdi. Werner, Ismael'in görevine son verirken futbolcu konseyinin etikli olduğunu açıklamıştı. Gelin bu röportaja yakından bakalım:

Futbolcu konseyi Ismael'in ipini çekti

2019'da 3 yıllık imza atarak LASK'ta göreve başlayan Valerien Ismael, koltukta sadece 1 yıl oturabildi. Ve Ismael’in takımdaki oyuncuların tamamının isteği doğrultusunda görevine son verildiği ortaya çıktı. Ismael’in 11 Temmuz 2020’de görevine son verilmesi sonrasında Oberösterreichisches Volksblatt gazetesine konuşan dönemi kulüp başkan yardımcısı Jürgen Werner, bir itirafta bulunmuştu. Werner, “Sezonun analizini yaptık. Tecrübeli oyunculardan oluşan konseyle görüştük. Ardından dışarıdan çok hoş gözükmeyen ve anlaşılmayan bir karar alarak teknik direktör koltuğunda taze kana ihtiyacımız olduğunu açıkladık" dedi.

Oyuncular yönetime baskı yaptı

Yaşanan puan kayıplarını şansızlık olarak niteleyen ve yeni bir başlangıca ihtiyaçları olduğunu kaydeden Werner, "Başarılı dönemde eksiklikler görmezden gelindi ve antrenmanlarda antrenörün çalışmalarında ve de altyapı ile koordinasyonda bizi zayıflattı. Teknik ekipte ise sezon başındaki uyum kayboldu. Geçen hafta oyuncuların da baskısıyla durum bu yönde gelişti. Kulüpteki herkes ile konuştuk ve sonuç gönderilmesi gerektiği şeklinde ortaya çıktı. Oyuncu konseyi bazı konularda söz sahibi ama kararı her zaman yönetim alır" diye konuştu.

Koronada gizli idman 4 puanını sildirdi

Valerian Ismael, o dönem LASK'ta ilginç bir olaya da imza atmıştı. Dünyayı sarsan koronavirüs vakalarının çok yüksek olduğu ve grup antrenmanının yasaklandığı dönemde takıma gizlice grup antrenmanı yaptırdı. Bunun ortaya çıkması o gün için bir skandal olarak yorumlandı. Avusturya Futbol Federasyonu, fair-play felsefesinin temel ilkelerine karşı yapılan bu ihlal nedeniyle LASK’ın 6 puanını sildi. Bu ceza daha sonra 4 puana indirildi.Bununla birlikte LASK şampiyonluk yarışında geriye düşmüştü. Ismael ise bu konuda yaptığı açıklamada sadece kendisinin değil, bütün kulübün hatalı olduğunu söyledi. 

Fenerbahçe, Dele Alli ve Rachid Ghezzal

Bu röportajdan da anlaşılacağı üzere Ismael'in LASK'taki kariyerinin sadece 1 yıl sürmesinde oyuncuların aldığı tutum belirleyici oldu. Bu nedenle lige çok arzulu başlayan ancak 2-2 berabere biten İstanbulspor maçında yeterli reaksiyonu vermedikleri için "Hocayla bir sorun mu" var sorusuna neden olan oyuncu grubunun Fenerbahçe derbisinde sahada vereceği tepki Ismael için kritik önem taşıyor. Dele Alli ve Rachid Ghezzal'ın sakatlıktan dönmesiyle takımın çehresinin değişip değişmeyeceği de yine Fransız teknik adam için belirleyici bir durum olacak.

İlgini Çekebilir
Büyükekşi'den Yusuf Demir açıklaması: Galatasaray...
Habere Git
Senin için hazırladığımız haberler