• Diğerleri

Lig iptal olursa Galatasaray'ın Kadıköy zaferi ne olacak?

27 Mart 2020 20:22- Son Güncelleme - 27 Mart 2020 20:26

Futbol dünyası koronavirüs (coronavirüs Covid-19) nedeniyle ertelenen liglerin başlayıp başlayamayacağını merak ediyor. Çok sayıda senaryo ortalıkta dolaşıyor; olduğu gibi tescil edilebilir, Haziran'da kalan maçlar oynatılacak veya iptal edilecek...

Ajansspor-Haber

Peki ligler iptal edilirse ne olacak? Uzman hukukçu Emin Özkurt ile bu konuyu konuştuk. Özkurt, "TFF mevzuatında ligin tamamlanamaması durumunda ne olacağı hali düzenlenmemiştir. Ancak TFF Futbol Müsabaka Talimatı Madde 34 uyarınca Talimat’ta hükme bağlanmamış olan hususlar hakkında TFF karar vermeye yetkilidir. Dolayısıyla karşı karşıya kaldığımız küresel tehdit covid-19 nedeniyle ertelenen Süper Lig’in geleceği TFF’nin vereceği karara göre şekillenecektir" dedi.

İki ayrı seçenek bulunuyor

Lig iptal olursa en çok tartışılacak olaylardan bir kuşkusuz Fenerbahçe-Galatasaray derbisi olacak. 21 yıl sonra ezeli rakibini Kadıköy'de yenmeyi başaran Galatasaray'ın 3-1'lik galibiyeti ne olacak? Özkurt bu soruya ise şu yanıtı verdi: "Ligin iptali kararı çıkması durumunda burada da karar TFF’de olacaktır. Ligin tamamen oynanmamış sayılarak iptali halinde Galatasaray’ın Fenerbahçe deplasmanındaki galibiyeti pek tabii olarak resmi kayıtlara geçmeyecektir. Ancak Hollanda’da Eredevise örneğinde konuşulduğu üzere, şampiyonluk kupası ve unvanının verilmemesi, fakat güncel lig sıralamasına göre Avrupa’ya gidecek takımların belirlenecek olması halinde maç sonuçlarının tescili iptal olmayacak ve Galatasaray galibiyeti de resmi kayıtlara geçecektir.

Daha önceki olağanüstü koşullar nedeniyle iptal olan turnuvalardan örnek vermek gerekirse, 2019 Rugby Dünya Kupası’na Japonya’daki Hagibis Tayfunu damga vurmuştu. Tayfun nedeniyle Yeni Zelanda – İtalya ve İngiltere – Fransa maçları iptal edilmiş ve maç skorları 0-0 olarak kayıtlara geçmişti" dedi.

Liglerin bitirilmesi konuşuluyor

Liglerin bitirilmesi konuşuluyor

Halihazırdaki liglerin kaderine dair gelişmelerden de söz eden Özkurt, sözlerine şöyle bitirdi: "Bu konuda dünyadaki gelişmelere bakacak olursak, Premier Lig’de sezonun geri kalanı iptal edilse dahi Liverpool’un 25 puanla lider olması nedeniyle şampiyonluk unvanının verilmesini hak ettiği konusunda İngiliz kamuoyu hemfikir ve Telegraph’ın haberi de bu iddiayı desteklemektedir. La Liga Başkanı Javier Tebas da yaptığı açıklamada tüm haftasonu boyunca Avrupa kurumlarıyla ve kulüp başkanlarıyla görüntülü konferanslar ve telefon görüşmeleri yaptığını ve ligleri sona erdirme yönünde çalıştıklarını belirtti.

Sonuç olarak, spor ekosistemi çok büyük bir küresel kriz ve tehditle karşı karşıya. Önümüzdeki günlerde ligler federasyonların alacağı kararlarla şekillenecek ve şimdilik görünen o ki sürecin bu şekilde devam etmesi halinde Avrupa’nın büyük ligleri iptal edilecektir."

San Antonio Spurs 117 - 125 Portland Trail Blazers