"Ligimizde 3 milyon Euro alan bir teknik direktör olamaz"

15 Mayıs 2020 19:01- Son Güncelleme - 15 Mayıs 2020 19:07
Google news abonelik

Deneyimli spor yorumcusu Mehmet Demirkol, beIN Sports ekranlarında yayınlanan "beIN Manşet" programında gündemi değerlendirdi. İşte Ajansspor'un sizler için derledikleri...

AJANSSPOR

"Almanya'nın yaptıklarına bakıp, ders çıkarılacak"

"Almanya'nın yaptıklarına bakıp, ders çıkarılacak"

Bundesliga'nın başlaması hakkında konuşan Mehmet Demirkol: "Biz spor yazarları kendi aramızda büyük turnuvalar hakkında konuşurken büyük turnuvaları hep Almanya düzenlesin isterdik.
Seyahati kolay, işler iyi işliyor.. O yüzden Almanya'nın futbola başlayacak ilk ülkelerden biri olması mantıklı. Çünkü herkes Almanya'nın yaptıklarına bakıp, ders çıkaracak. Biz liglere başlayacağımız tarihe karar verdik. Bitireceğimize dair kimseye bir söz verilmiyor. Ligler başlancak ve duruma göre karar vereceğiz. Ekonomik açıdan liglere başlanması gerekiyor,ancak çok ciddi sağlık tarafı da var bu işin. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Çünkü ekonomi olmadan belki sağlık sistemini de idare edemeyiz."

"İstanbul takımları maçlarını kendi sahalarında oynamamalı"

'Ligde kalan maçlar İstanbul'da oynanacak' haberlerini yorumlayan Demirkol: "Makulu bu. Türkiye'de seyahat etmek artık normal mesajını vermek istiyorsak deplasman maçları olabilir. Ancak böyle bir niyetimiz yoksa ve taraftar tribünde olmayacaksa deplasmanın bir mantığı yok. Oyun ve seyirci bir araya getirilemeyecekse deplasman maçlarının anlamı yok. Genelde tüm ülkenin bağlantısı olduğu İstanbul ve Marmara bölgesinde kalan maçları oynamak bence mantıklı. Ancak bu durumda İstanbul takımları kendi maçlarını kendi sahalarında oynamamalı. Yoksa Anadolu kulüplerine haksızlık olur."

"Altyapıdan ciddi oyuncular çıkarabiliyoruz"

"Altyapıdan ciddi oyuncular çıkarabiliyoruz"

"A takımın olduğu yerde altyapı sahalarının daha çok olması lazım. 1-2 sahayla iş yürümez. Tesislerde 8-10 saha olması lazım. 12 yaşındaki çocuk idman yaparken, öbür tarafta Sergen hocayı veya bir yıldızı görecek. Tesislerde böyle bir temas olacak. Böyle tesislere ihtiyacımız var. Bir başka büyük problem, altyapıdan, üstyapıya çıkarma. Köprü görevini yapamıyoruz. Yoksa artık altyapıdan ciddi oyuncular çıkarabiliyoruz. Farkındayız bunun çünkü Cengiz, Merih, Çağlar, Zeki ve Yusuf gibi isimler gözümüzün önünde"

"Altyapı kısıtlamalarla çözülmez, teşviklerle çözülür"

Fenerbahçe başkanı Ali Koç'un açıklamaları hakkında konuşan deneyimli yorumcu: "Ali Koç'un konuşmalarının %99'una katılıyorum ama altyapı işi zorlamayla çözülmez. Teşvikle çözülür. Altyapıdan oyuncu yetiştirenlere teşvik, dışarıdan oyuncu alanlarada ÖTV uygulanmalı. Dışarıdan araba aldığınız zaman ÖTV ödüyorsunuz, ancak dışarıdan milyonlarca euro harcayarak oyuncu aldığınız zaman ÖTV ödemiyorsunuz. Altyapıdan oyuncu çıkarmak, oyuncularla ilgilenmek bence önemli bir iş. Bu yüzden bu insanlara teşvik vermek lazım. Futbol ciddi para kazanabileceğimiz bir sektör. Küresel ekonomide futbolun yeri her geçen gün büyüyor. Oyuncu yetiştirmek ve iç-dış takımlara oyuncu hazırlamak ciddi bir gelir kaynağı olabilir. Artık Hagi, Alex gibi büyük oyuncuları takımlarımıza getirmek çok zor. Takımları yıldızlarla dolduramayız. Ancak takımlarda yerli oyunculara örnek olabilecek Luiz Gustavo, Muslera, Falcao gibi oyuncuları almamız lazım. Bu yüzden bu alt yapı kısıtlamayla olacak iş değil. Teşvikle olabilecek bir şey."

"Ligimizde 3 milyon Euro alan bir teknik direktör olamaz"

Fenerbahçe ve yeni teknik direktör adaylarından Nenad Bjelica'nın yıllık ücret konusunda anlaşamadıkları haberini yorumlayan Demirkol: "Ali Koç bugün yaptığı konuşmada takımda 3 milyon euro'dan fazla ücret alan oyuncu yok dedi. Hatta belki seneye takımda 2 milyon euro'dan fazla ücret alan 1-2 oyuncu kalacak. Çünkü artık iş buraya gidiyor. Geçtiğimiz dönemlerde Daum 3.3 milyon euro gibi bir ücret alıyordu. Ancak o zamanın euro kuruna bakmak lazım. Şimdi haberlerde Bjelica'nın, Fenerbahçe'de 3 milyon euro istediğini görüyorum. Güncel kurumuzla bu ücretler çok fazla. Bizim ligimizde artık 3 milyon euro yani 22 milyon tl alacak bir isim olamaz." ifadelerini kullandı.