"Ligin bu şekilde tescil edilmesini istemiyoruz ama..."

19 Nisan 2020 20:30- Son Güncelleme - 19 Nisan 2020 20:41
Google news abonelik

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ertelenen ING Basketbol Süper Ligi ve THY Avrupa Ligi ile ilgili görüşlerini dile getirdi, oyuncuların sözleşmelerine de değindi.

A Spor'a konuşan Ataman, "Yabancılarımızın yarısı burada kaldı. Sürekli takip ediyoruz oyuncularımızı. Bazıları da kendi ülkelerinde uyguluyorlar. 2-3 haftadır kulüp tesislerimizi evinde idman yapma imkanı olmayan oyuncularımıza açıyoruz tüm hijyenik koşulları sağlayarak. En fazla 3 kişi, temassız antrenman yapıyorlar. Ben de 1-2 saat gidip denetliyorum çalışmaları. Oyuncularımzıla temas halindeyiz. Maçların yapılapğı zamanı heyecanla bekliyoruz." dedi.

Türkiye'de liglerin ne zaman başlayacağı ile ilgili görüş bildiren Ataman, "Haziran ayının ortalarında başlayabilir Türkiye Ligi. Salgın kontrol altına giriyor gibi. Açıklamalar umut verici. Risk oluşmadığı takdirde basketbolun da bir hafta-10 gün sonra ya da futbolla aynı zamanda başlayacağını düşünüyorum. Basketbol da tüm kulüplerin ciddi yatırım yaptığı bir branş. Sevilen bir branş ülkede. Risk oluşmadığı takdirde yüzde 99, hatta yüzde 100 seyircisiz olmak kaydıyla başlar diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Bazı kulüplerin oyuncuları ile yollarını ayırdığı ve ligin geri kalanını oynamak istemediklerine dair haberler okuduğuna dikkat çeken tecrübeli başantrenör, "Ümit edelim böyle olmaz. Futbol oynanacaksa basketbolun da oynanması gerekir. Başta biz olmak üzere ciddi yatırım yapan takımlar var. Biz ligin bu şekilde tescil edilmesini istemiyoruz ama ligin yok sayılması da düşünülemez. Liglerin başlangıcı Temmuz, Ağustos bile olabiir. Fransa'da Eyül ayı dendi maçların tamamlanması için. Yok sayılmış bir lig benim adıma kabul edilemeyecek bir unsur." dedi.

Oyuncuların sözleşmeleri ve maaşları hakkında da yorum yapan Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, "EuroLeague'in teması var. Oyuncular Birliği ile de bir temas var sözleşmeler konusunda. Bazı kulüpler kararları beklemeden kendi işlerini hallettiler. Barcelona'da oyuncuların maaşlarında yüzde 70 kesinti yapıldı. Real'de yüzde 10 yapıldı. Bayern yüzde 30 kesinti yapacağını söyledi. Türkiye'de böyle bir karar alındığını duymadım. Birçok kulüp de kendi dinamikleri açısından kararlar alacak." diye konuştu.

THY Avrupa Ligi'nin başlangıç tarihi ile ilgili de konuşan Ataman sözlerini şöyle noktaladı: "Benim fikirlerime yakın düşünceleri var EuroLeague yönetiminin. Mayıs ayının sonuna kadar bekleyeceklerini ve umutlu olduklarını söylediler. Bazı ülkelerde normala dönüş bekleniyor. Salgının bittiği ülkede normal sezonun kalan 6 maçı oynatılabilir. EuroLeague Temmuz ayında 18 takımın bir şehre toplanması ile biter. Sıralamaya göre 8'li final oynatma planının kabul edilebilir bir plan olduğunu belirttiler. Bence de Play-off yerine 8'li final ile sezon tamamlanabilir. Risk sıfırlanırsa tabii. Kimsenin risk alması kabullenemez. EuroLegaue'in Temmuz ayında başlaması gerekiyor. Bir ay öncesinden kulüplere tebliğ edecekler bu kararı, eğer alırlarsa."

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Müller doğum yapan ata yardım etti