Akondroplazi Çağdaş Kaya, Halter'de Türkiye Şampiyonu Oldu!

Ali Bozkurt
23.03.2023 - 00:39 | Son Güncellenme: 23.03.2023 - 00:49

Halter Son Dakika Haberleri: Kayseri’de lokantada yemek yediği sırada keşfedilen akondroplazi hastası 19 yaşındaki Çağdaş Kaya, Türkiye şampiyonu oldu. Detaylar...

AJANSSPOR HABER

Akondroplazi hastası 19 yaşındaki Çağdaş Kaya, 8 aylık çalışmanın ardından katıldığı Bedensel Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda 115 kilo kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu. Detaylar...

Halterde şampiyonluk geldi

Kayseri’de yaşayan akondroplazi (FGFR3 genindeki bozukluklardan kaynaklanan kalıtsal bir cücelik tipi) rahatsızlığı bulunan bulunan Çağdaş Kaya, Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’na katılan Kaya, 54 kiloda katıldığı yarışmada 115 kilo kaldırarak Türkiye şampiyonu oldu.

Yemek yerken keşfedildi

Geçtiğimiz temmuz ayında lokantada yemek yerken halter hocası Esat Kaya tarafından keşfedilen Çağdaş Kaya, kendisine gelen teklif sonrası ağırlık taşımakta zorlanacağını ve uzun süre gelen teklifi düşündüğüni ifade etti. Yemek sırasında gelen teklifi kabul eden Kaya,  8 aylık çalışmanın ardından geçtiğimiz günlerde Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler Halter Türkiye şampiyonluğu yaşadı.

İlgini Çekebilir
Bedensel Engelliler Halter Aydın'da!
Habere Git

“İlk başlarda çok isteksizdim''

Halterle tanışma hikayesini anlatan Çağdaş Kaya, kendisine gelen teklif sonrası ağırlıkları taşımaktan korktuğunu da dile getirdi. Kaya, “Haltere yönlendirmeyle başladım. Arkadaşımın lokantasında yemek yerken Esat hocam beni halterci olmam için yönlendirdi. İlk başlarda çok isteksizdim ve yapamayacağımı düşünüyordum. O kiloların nasıl kalkacağını düşünüyordum. Gökhan Taşçı hocamda o sırada engelli halterine başlayacaktı. O vesileyle tanıştık. Şuanda sporda 8’inci ayım. Burada bir aile gibi olduk ve hep destekçim oldular. Aydın Nazilli’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda ilk müsabakama katıldım. 54 kilo kategorisinde birinci hakkımda 95, ikinci hakkımda 110, üçüncü hakkımda ise 115 kilo kaldırarak şampiyon oldum. İlk başlarda kendime güvenmeme rağmen Gökhan hocam başaracağımı söyledi. Kendime inanmıyordum ve psikolojik olarak da istememezlik oldu. Nasıl olacak diye düşünürken Gökhan hocam, “sen bana güven ve çalışmana bak” dedi. Onun dediklerine uydum ve 8 ay beraber çalıştık. Buse hocamla beraber Aydın’a Türkiye şampiyonasına gittik ve oradan şampiyon olarak döndük. Önümdeki hedefim ağustosta yapılacak olan dünya şampiyonası ve olimpiyatlara katılmam. En baştaki hedefim ise milli takım ve dünya kupasında madalya alabilmek” ifadelerini kullandı.

“Büyük başarılara imza atmak istiyorum”

Türkiye Şampiyonluğu sonrası başarılarını devam ettirmek istediğini dile getiren Kaya, “Bu alandaki öncülerim başta Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu ve Gökhan Taşçı hocam. Onların izinden bu sporu devam ettireceğim. Biz Kayseri’de Taşkaya Spor Kulübünde 2 akondroplazi olarak devam ediyoruz. Kayseri’de akondroplazilerden takım kurmak istiyoruz. Herkesi de buraya bekliyoruz, kapımız her zaman açık. Büyük başarılara imza atmak isteriz. Engel her zaman bir ayrıcalıktır ama kimse bunun farkına varmıyor. Buradan “yapamayacağım” diyenlere de şunu diyorum. Ben de “yapamayacağım” dedim ama şuanda Türkiye şampiyonuyum ve ilk madalyamı aldım. Bu çok gurur verici bir şey” şeklinde konuştu.

Çağdaş’ın hocası halter antrenörü Buse Yılmaz da, “Çağdaş 8 aydır halter sporu ile ilgileniyor. Biz de kendisini destekliyoruz. Akondroplazi olarak 2 tane sporcumuz var. Kayseri’de de akondroplazi olanları salonumuza bekliyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait olan Ferdi Sporlar Merkezi’nde çalışıyoruz. Çağdaş bu 8 aylık sürecinde 115 kilo kaldırarak ilk madalyasını aldı ve Türkiye şampiyonu oldu” dedi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler