M. Reşat Aksoy Koşusu’nda Galibiyete Onkut Ulaştı

İsa Kethüda
21.03.2023 - 10:54 | Son Güncellenme: 21.03.2023 - 10:57

Türkiye Jokey Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, M. Reşat Aksoy Koşusu’nu antrenörlüğünü Mehmet Gündüz’ün üstlendiği Onkut kazandı. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Jokey Kulübü'nden yapılan açıklamadai M. Reşat Aksoy Koşusu’nu, Sultansuyu Tarım İşletmeleri tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Gündüz’ün üstlendiği Onkut (Tümöz Bey - Çeşmiahu / Göktuluy) jokeyi Mehmet Emin Doğan kazandı.

TJK'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Günün 6. mücadelesi olarak yapılan koşuya 5+ yaşlı 11 safkan Arap atı katıldı. Erkan Şimşek’in sahibi olduğu, Sultansuyu Tarım İşletmeleri tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Gündüz’ün üstlendiği Onkut (Tümöz Bey - Çeşmiahu / Göktuluy) jokeyi Mehmet Emin Doğan’la birinciliğe adını yazdırmayı başardı.

5 yaşındaki doru erkek safkan için 1800 metre kum pistte bitiriş derecesi 2.08.85 oldu.

Sararhan 2. oldu

Tabelanın ikinci basamağına Sararhan (Özgünhan - Gülbanu / Sarar) yerleşirken, Bilirkişi (Kaizbert - Şıpsevdi / Haberbatur) üçüncülükte, Kıratın (Kırımhan - Kafkas Yıldızı / Odinhan) dördüncülükte, Uçan Dilber (Atikbey - Duducan / Volga.2) de beşincilikte yer aldı. Koşudaki farklar ise 7,5 Boy - 2,5 Boy - 2,5 Boy - Boyun şeklinde sonuçlandı.

M. Reşat Aksoy hakkında

1914 yılında Şanlıurfa’da doğan M. Reşat Aksoy, eğitimini Şanlıurfa’da tamamladı. Çiftçi bir ailenin oğlu olan Aksoy, kendi çiftliğinde yetiştirdiği safkan Arap atlarını başta Türkiye olmak üzere Suriye, Irak ve Ortadoğu’da tanıtmayı başardı.

Atçılık sektöründe Arap atı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Mehmet Ali Kiper’in öncülüğünde, Türk haralarına safkan Arap atları yetiştirdi ve yetiştirdiği safkanlarla Türk atçılığına katkıda bulundu. 1989 yılında aramızdan ayrılan M. Reşat Aksoy’u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz."

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler