MAÇ NE ZAMAN? | Fas İran saat kaçta, hangi kanalda?

6 Haziran 2018 23:12- Son Güncelleme - 7 Haziran 2018 02:12
Google news abonelik

Fas İran maçı ne zaman, saat kaçta?  2018 Dünya Kupası için heyecan artıyor. Bu zorlu maç Türk futbolseverler tarafından farklı bir gözle takip edilecek. Spor Toto Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Galatasaray'ın önemli oyuncularından Belhanda'nın da forma giyeceği Fas, İran ile karşı karşıya gelecek. Biz de merak edilenleri derledik... Peki, Fas İran maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? İşte detaylar...

Fas İran maçı saat kaçta? 2018 Dünya Kupası'nda Fas ile İran karşı karşıya gelecek. B Grubu'nda büyük heyecan yaşanacak. Portekiz ve İspanya'nın karşı karşıya geleceği ilk maçta, Fas ile İran kozlarını paylaşacak. Peki, Fas İran maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? İşte detaylar...

Fas İran maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

2018 Dünya Kupası B Grubu'nda Fas ile İran 15 Haziran Cuma günü karşı karşıya gelecek. Bu zorlu karşılaşma TRT 1 TRT4K ekranlarından canlı izlenebilecek.

Bu grubun diğer maçı ise Portekiz ile İspanya arasında oynanacak.

2018 Dünya Kupası'na hangi takımlar katılacak?

Rusya – UEFA (ev sahibi)

Belçika – UEFA

Brezilya – CONMEBOL

Meksika – CONCACAF

İran – AFC

Japonya – AFC

Suudi Arabistan – AFC

Güney Kore – AFC

Almanya – UEFA

İngiltere – UEFA

İspanya – UEFA

Nijerya – CAF

Kosta Rika – CONCACAF

Polonya – UEFA

Mısır – CAF

İzlanda – UEFA

Sırbistan – UEFA

Portekiz – UEFA

Fransa – UEFA

Arjantin – CONMEBOL

Uruguay – CONMEBOL

Kolombiya – CONMEBOL

Panama – CONMEBOL

Senegal – CAF

Fas – CAF

Tunus – CAF

İsviçre – UEFA

Hırvatistan – UEFA

İsveç – UEFA

Danimarka – UEFA

Avustralya – AFC

Peru – CONMEBOL

Dünya Kupası maçları ne zaman oynanacak?

2018 Dünya Kupası grup maçları, 14 Haziran tarihinde başlayacak, 15 Temmuz tarihinde sona erecek. Turnuvanın yarı final maçları 10-11 Temmuz tarihlerinde oynanacak. Turnuvanın finali ise 15 Temmuz Pazar günü TSİ 18.00’da gerçekleştirilecek.

 

2018 Dünya Kupası grupları...

A GRUBU: Rusya,Uruguay, Mısır, Suudi Arabistan

B GRUBU: Portekiz, İspanya, İran, Fas

C GRUBU: Fransa, Peru, Danimarka, Avustralya

D GRUBU: Arjantin, Hırvatistan, İzlanda, Nijerya

E GRUBU: Brezilya, İsviçre, Kosta Rika, Sırbistan

F GRUBU: Almanya, Meksika, İsveç, Güney Kore Cumhuriyeti

G GRUBU: Belçika, İngiltere, Tunus, Panama

H GRUBU: Polonya, Kolombiya, Senegal, Japonya

Dünya Kupası öncesi Ömer Üründül şoku

14 Haziran'da Rusya'da başlayacak 2018 Dünya Kupası öncesi Ömer Üründül sürprizi yaşandı. Daha önceki bir çok Dünya Kupası'nda yorumculuk yapmasına alıştığımız usta yorumcu TRT'nin bu yılki kadrosunda yer almadı.

14 Haziran’da Rusya-Suudi Arabistan maçıyla başlayacak olan Dünya Kupası’nın yayıncısı TRT’nin kadrosu belli oldu… 8’i spiker olmak üzere 32 kişilik ekiple Rusya’ya giden TRT’nin Dünya Kupası kadrosunda Ömer Üründül yer almayacak. TRT’nin Dünya Kupası yorumcuları şu şekilde; Mustafa Sapmaz, Tarık Üstün, Cenk Ergün ve Mustafa Doğan… Ömer Üründül’ün yorumlarının yer almayacağı 54 maç, TRT 1'de olacak, 10 maç ise TRT Spor'da yayınlanacak.

Dünya Kupası hakkında bilgiler

FIFA Dünya Kupası, uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası. 1930'daki ilk turnuvadan beri, II. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir.

Turnuvanın geçerli statüsünde, turnuva öncesindeki üç yıl boyunca süren eleme aşaması vardır. Günümüz itibarıyla FIFA üyesi 211 ülkenin katılabileceği elemeleri geçmeyi başaran takımlar, FIFA Dünya Kupası Finalleri adını taşıyan final aşamasında mücadele eder. Finallerde, o yılın turnuvasına ev sahipliği yapmasından ötürü eleme oynamaksızın direkt olarak katılan ev sahibi ülke veya ülkelerle birlikte toplamda 32 millî takım yer alır. Dörder takımdan oluşan sekiz gruba ayrılan katılımcılar, bu ilk aşamada grubundaki diğer takımlarla birer maç yaptıkları birinci turda yarışır. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar, tek maçlı eliminasyon sistemiyle gerçekleştirilen ikinci aşamaya geçer. Final maçını kazanan takım şampiyon olurken üçüncü takımı belirleme amacıyla yarı finalde kaybedenler arasında bir üçüncülük maçı oynanır.

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 20 turnuvada 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımıdır. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin ve Uruguay ikişer; İngiltere, Fransa ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyon, 2014'teki turnuvada şampiyon olan Almanya'dır. Günümüzde, Rusya'nın ev sahipliği yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri sürmektedir.